Katowice/XXII Festiwal A PART: Teatr Kana „Projekt Matka”

Zdjęcie: Katowice/XXII Festiwal A PART: Teatr Kana „Projekt Matka”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 10-19 czerwca 2016 roku w Katowicach odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART, organizowany przez Stowarzyszenie Teatralne A Part. Teatr Kana ze Szczecina zaprezentuje spektakl teatru dokumentalnego Projekt Matka. Projekt Matka to przewrotna, pełna ironii i poczucia humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, uroki i trudności bycia mamą, opowieść o ich zmaganiach z samym sobą i otaczającym światem, z wyobrażeniami i oczekiwaniami na temat bycia dobrą mamą. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje?

W spektaklu widzowie obserwują, jak młode mamy funkcjonują w społeczeństwie. Czy mają przestrzeń i warunki do swobodnego wyrażania siebie i realizacji swoich potrzeb? Czy państwo wspiera je w opiece nad dziećmi i w powrocie do pracy? Spektakl jest adresowany przed wszystkim do kobiet. Dla tych, które doświadczają macierzyństwa może stać się wsparciem i sposobnością do odreagowania trudnych, ukrywanych emocji. Dla tych, które dopiero planują zajście w ciążę może stać się źródłem wiedzy i zachętą do bycia mamą. Przesłanie spektaklu jest takie: macierzyństwo to doświadczenie ekstremalne, towarzyszą mu bardzo silne stany emocjonalne, od euforii po depresję, ale na pewno warto go doświadczyć. Autorzy zapraszają na spektakl także mężczyzn: partnerów, mężów, ojców a także singli. Wyrażając nadzieję,  że spektakl pozwoli im lepiej zrozumieć ich obecne i przyszłe partnerki i jeszcze mocniej je pokochać.

Teksty: blogi: Macierzyństwa bez lukru, Matka sanepid, Krystyno, nie denerwuj matki i inne
Adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
Muzyka: Andrzej Bonarek oraz Konrad Cwajda, Piotr Starzyński i Mateusz Przyłęcki
Rysunki: Gustaw Grygier
Animacje: Piotr Starzyński
Realizacja i montaż filmu: Krzysztof Sanecki
Występują: Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat
Premiera: 2014

Teatr Kana jest teatrem autorskim, założony w 1979 roku w Szczecinie przez Zygmunta Duczyńskiego, który był jego dyrektorem oraz autorem wszystkich jego przedstawień (scenariusze, scenografia, reżyseria). Duczyński był także autorem wszystkich ważniejszych projektów powstałego w 1994 roku Ośrodka Teatralnego Kana. Najważniejszymi dokonaniami scenicznymi teatru były zrealizowane na początku lat dziewięćdziesiątych znakomite adaptacje twórczości Wenedikta Jerofiejewa: Moskwa-Pietuszki i Noc, wielokrotnie nagradzane, m.in. podczas festiwalu Fringe w Edynburgu. Po śmierci Zygmunta Duczyńskiego w 2006 roku zespół Teatru Kana kontynuuje pracę twórczą, której celem jest zbudowanie samodzielności artystycznej, w oparciu o zdobyte doświadczenie i podjęte przez grupę poszukiwania formalne.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Teatru Korez.


***

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje wyłącznie w miejscach prezentacji (z wyjątkiem przedstawień Więzy i Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym). Na przedstawienie Compagnie Mossoux-Bonté przedsprzedaż biletów odbywać się będzie w kasie Teatru Korez, sprzedaż w Pałacu Młodzieży – na 2 godziny przed spektaklem. Bilety na spektakle w cenach od 15 do 35 złotych. Na przedstawienia plenerowe Teatru Ósmego Dnia i Teatru A Part oraz  performens Ciało wstęp jest wolny. Na Ciało konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym.

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty został mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach , Novotel Katowice Centrum, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ambasada Izraela w Warszawie i Le Générateur w Paryżu.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Szczegółowe informacje o spektaklach: http://www.apart.art.pl/22fest.htm

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Katowice: Teatr Korez, pl. Sejmu Śląskiego 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close