Kraków: „Kantor. Burza” – reż. Sławek Krawczyński, chor. Anna Godowska

Zdjęcie: Kraków: „Kantor. Burza” – reż. Sławek Krawczyński, chor. Anna Godowska

Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Kantor. Burza”. Fot. Grzesiek Mart

Cricoteka zaprasza na spektakl Kantor. Burza, produkcję, która odnosi się do twórczości Tadeusza Kantora, osobistego doświadczenia i wpływu jego teatru na autorów spektaklu. Spektakl jest poszukiwaniem czasoprzestrzeni, usytuowanej pomiędzy życiem a śmiercią, przeszłością a teraźniejszością. Czasoprzestrzeni, którą najlepiej oddaje zjawisko śnienia.

Wersja do druku

Udostępnij

W tym sensie teatr dwójki reżyserów staje się pracą z nieświadomością i snem. Kantor. Burza przekłada na język tańca dziedzictwo teatru Tadeusza Kantora. Spektakl reinterpretuje Teatr Śmierci, odwołuje się do jego najważniejszych dzieł: Umarłej klasy czy Wielopola, Wielopola. Czerpiąc z wielkiego dzieła Kantora, konfrontuje je z jakościami tanecznymi. Godowska i Krawczyński po raz kolejny wykorzystują metodę pracy ze śnieniem, swoją autorską koncepcję pracy choreograficznej. Przez tę innowacyjną technikę pracy tancerki i tancerze zostają wprowadzeni w pogłębione stany psychofizyczne. Konfrontacja tradycji z nowoczesnością, dziedzictwa Kantora ze współczesnymi metodami tanecznymi jest kluczem do stworzenia Kantora. Burzy.

W 2020 roku powstał spektakl taneczny Kantor. Burza Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego (producent: Cricoteka, koproducent: Krakowski Teatr Tańca). Jego premiera odbyła się w październiku 2020 roku w ramach programu Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń (kuratorzy: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon).

Sławek Krawczyński – reżyser teatralny, dramatopisarz, scenarzysta, badacz, autor filmów krótkometrażowych. Laureat wielu nagród na festiwalach teatralnych i filmowych w Polsce i za granicą. Czterokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Komitetu Kinematografii. Wraz z Anną Godowską rezydent Centre national de la danse w Paryżu oraz w centrum Maison Folie w Mons. Autor ponad dwudziestu sztuk i scenariuszy teatralnych.

Anna Godowska – choreografka, tancerka, pedagog tańca współczesnego. Autorka prac solowych, przygotowanych na otwarcie Choreographisches Zentrum NRW w Essen. Rezydentka Centre national de la danse w Paryżu, centrum Maison Folie w Belgii oraz Performing Arts Choreographisches Zentrum NRW w Essen, stypendystka Mobile Academy, uczestniczka Theorem Residency Project oraz Interdiscyplinary Dramaturgy Coaching w Zagrzebiu, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka i realizatorka wielu projektów artystyczno-edukacyjnych.

Koncepcja, reżyseria: Sławek Krawczyński
Choreografia: Anna Godowska
Występują: Natalia Dinges, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Paweł Łyskawa, Bartosz Ostrowski, Piotr Skalski, Magdalena Skowron
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Tekst oryginalny: Sławomir Krawczyński
Muzyka: SUEXO
Wideo: Grzegorz Mart, Bartosz Pawlik, Marcin Saltarski
Kuratorzy projektu: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Producent: Cricoteka
Koproducent: Krakowski Teatr Tańca
Premiera: 16 października 2020
Czas trwania: 60 min

Spektakl współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Zamówienia Choreograficzne 2020. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Radio Lublin

Więcej informacji na stronie: www.cricoteka.pl/pl/spektakl-taneczny-kantor-burza/

Bilety: bilety.cricoteka.pl/

Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Kantor. Burza”. Fot. Grzesiek Mart

Sławek Krawczyński, Anna Godowska „Kantor. Burza”. Fot. Grzesiek Mart

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:30

Kraków: Cricoteka, Nadwiślańska 2/4

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close