Kraków/XIV Festiwal Boska Komedia 2021: Wrocławski Teatr Pantomimy „Tiki i inne zabawy” – chor. Dominika Knapik

Zdjęcie: Kraków/XIV Festiwal Boska Komedia 2021: Wrocławski Teatr Pantomimy „Tiki i inne zabawy” – chor. Dominika Knapik

Dominika Knapik „Tiki i inne zabawy”. Fot. Natalia Kabanow

W ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie odbędzie się pokaz spektaklu Dominiki Knapik Tiki i inne zabawy, zrealizowanego z zespołem Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Wersja do druku

Udostępnij

Za punkt wyjścia i główną inspirację przedstawienia posłużyła twórczość Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej, eksplorowana pod względem jej teatralnej formy.

Grupę terapeutyczną tworzą różni bohaterowie z dramatów Czechowa – dochodzi do spotkania niemożliwego: Płatonow zafunkcjonuje w jednej przestrzeni zarówno z Iwanowem, jak i Raniewską (Wiśniowy sad). Trzy Siostry skonfrontują się z Borkinem (Iwanow), a Szarlotta (Wiśniowy sad) zestawiona będzie z Trigorinem (Mewa). Te Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami, z jakimi zostali zdiagnozowani przez twórców przedstawienia: depresją, chorobą dwubiegunową czy histerią. Sytuacja terapii grupowej jest tutaj środkiem do zbudowania relacji między bohaterami.

To delikatny temat i nie chcemy w żaden sposób go ironizować (…). To również tabu społeczne – na szczęście ono powoli pęka i ludzie przestają się wstydzić tego, że chodzą na terapię. W spektaklu staramy się badać ramy i konwencje teatralne, a temat traktujemy poważnie i z szacunkiem, choć jest tu też trochę dowcipu – mówi reżyserka Dominika Knapik.

Spektakl na podstawie wybranych fragmentów z dramatów Antona Czechowa: MewaWujaszek WaniaWiśniowy sadTrzy siostryIwanow w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej.

Reżyseria i choreografia: Dominika Knapik
Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
Scenografia: Bartholomӓus M. Kleppek
Muzyka: Łukasz Jędrzejczak
Kostiumy: Karolina Mazur
Reżyseria światła i video: Wolfgang Macher
Harfa live: Malwina Lipiec-Rozmysłowicz
Asystenci reżyserki: Blanka Starzycka, Damian Zieleziński

Obsada:
Płatonow: Mateusz Kowalski
Raniewska: Anna Nabiałkowska
Iwanow: Izabela Cześniewicz
Trigorin: Artur Borkowski
Borkin: Mateusz Flis (gościnnie)
Olga: Agnieszka Dziewa
Masza: Monika Rostecka
Irina: Sandra Kromer-Gorzelewska
Nina: Agnieszka Charkot
Szarlotta: Eloy Moreno Gallego
Terapeutka: Paulina Jóźwin
Terapeuta: Jan Kochanowski
Harfistka: Malwina Lipiec-Rozmysłowicz (gościnnie)

Aby zostać widzem Boskiej Komedii należy zakupić bilety na stronie bilety.boskakomedia.pl.

***

Ciemność i światło. Dwie figury naszego doświadczenia, które bardzo dobrze oddają dramatyzm czasów, w których żyjemy. Nie będę ukrywał, że trudno mi mówić o teatralnym festiwalu, gdy jego organizowanie zbiega się w czasie z protestami kobiet przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego, w przygranicznych lasach umierają ludzie, a z sejmowej mównicy padają haniebne słowa o społeczności LGBT. Nigdy tak zdecydowanie i bezpardonowo polityka nie wkraczała w naszą codzienność. Wszyscy czujemy, jak język wykluczenia i nienawiści, udając normalność, sieje mrok, przytłacza, próbuje znieczulić.

Nasz festiwal nie miałby dzisiaj sensu, gdybym nie wierzył, że praca większości polskich artystów nie jest równoległa do trudnej sytuacji społecznej, ale wprost z niej wyrasta, dialoguje, nakłuwa ją, usiłując określić naszą nową tożsamość rodzącą się w obliczu prujących się wartości i eskalacji coraz mniej symbolicznej przemocy. Chcę wspólnie świętować nasz polski teatr, dzielić się radością spotkania, rozmów, powrotu legendarnej atmosfery Boskiej Komedii. Nie chcę jednak zapomnieć, że na wschodniej granicy w wielu domostwach rozpalają się zielone światła na znak, że każdy potrzebujący znajdzie tam pomoc. Chciałbym, byśmy w tej edycji zwrócili uwagę na zapominanych, wykluczanych, doznających krzywd.

W teatrze tworzymy warunki do głębszego zrozumienia mechanizmów, które powodują, że jesteśmy tak zagubieni. W teatrze przywracamy prosty ludzki porządek, zawsze niepokorny wobec technokratycznych i demagogicznych narracji. Chociaż na chwilę odzyskujemy właściwe proporcje – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Więcej informacji na www.boskakomedia.pl

Dominika Knapik „Tiki i inne zabawy”. Fot. Natalia Kabanow

Dominika Knapik „Tiki i inne zabawy”. Fot. Natalia Kabanow

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Kraków: Teatr Łaźnia Nowa, Osiedle Szkolne 25

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close