Lublin/Noc Kultury 2017: Brazylijska Noc Tańca 2017 – spektakle artystów z Brazylii

Zdjęcie: Lublin/Noc Kultury 2017: Brazylijska Noc Tańca 2017 – spektakle artystów z Brazylii

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Nocy Kultury 2017 Lubelski Teatr Tańca gości tancerzy projektu Yanka Rudzka. Gesty i tropy. Tancerze z Brazylii zaprezentują swoje solowe prace utrzymane w technice tańca współczesnego, ale wykorzystujące także elementy rodzimej kultury tanecznej, jak samba czy capoeira:

Neemias Santana: The Gaze from Abyss
Sinha Guimarães: Arvorar
Marcelo Galvão: My body is made of samba
Anderson Danttas / drague queen Dandara: Dandara ByOnce

Spektakle dla widzów od 16.  roku życia.

 

O spektaklach i artystach:

Neemias Santana jest brazylijskim tancerzem, choreografem i pedagogiem pracującym w Salvador da Bahia. Ukończył Wydział Tańca na Federal University of Bahia (UFBA). Od 2013 roku współpracuje z tancerzami, choreografami i producentami, którzy funkcjonują pod wspólną nazwą Nii/Colaboratório. Wspólnie z tym kolektywem rozwinął laboratorium tańca, zajmujace się płynnością ruchu, filozofią i kinematograficznymi dramaturgiami.

The Gaze from Abyss (Spojrzenie z otchłani)

// work in progress // Esej o strachu i pustce

*

Sinha Guimarães  – tancerka i badaczka z Bahia (Camaçari). Ukończyła Wydział Tańca na Federal University of Bahia (UFBA), dyrektorka i choreografka the Sinha Guimarães Contemporary Dance Company. Rozwinęła swoją własną metodę dramaturgii ruchu.

Arvorar

Arvorar dotyczy psychologicznego doświadczania osoby będącej interpretatorem. Zaczyna od teorii autosabotażu, badającej zmiany w postrzeganiu ciała oraz przestrzeni, zmiany występujące pomiędzy tym, co widoczne a niewidoczne oraz pomyłki za pomocą których, będąc tego świadomymi lub nie, działamy na własną niekorzyść. W czasie trwania spektaklu artystka zaprzecza samej sobie, tańcząc pomiędzy gałęziami, które reprezentują zmianę pór roku.

Choreografia: Sinha Guimarães

Kostiumy: Amanda Rocha

Prowadzenie artystyczne: Ludmila Pimentel

*

Anderson Danttas jest tancerzem, który ukończył  Bahia State Cultural Foundation (FUNCEB). Pracuje również jako aktor w teatrze integracyjnym „A Outra Companhia de teatro” oraz jako producent wydarzeń artystycznych. Od 2016 występuje jako drag queen o pseudonimie Dandara ByOnce, podejmując zagadnienia płci, rasy oraz ich reprezentacji.

Dandara ByOnce

Czerń – Drag – Człowiek. Dandara ByOnce używa scenicznych działań performatywnych, aby unaocznić dyskurs czarnego dziedzictwa oraz afirmację jego społecznej pozycji. Reprezentacja w ciele i duchu!

*

Marcelo Galvão – ukończył Wydział Tańca na Federal University of Bahia (UFBA). Obecnie pracuje nad artystycznym i akademickim rozwojem prac opartych na tańcu towarzyskim oraz jego kompozycji w odniesieniu do tańca współczesnego.

My body is made of samba (Moja ciało składa się z samby)

Samba wydarza się w ciałach, tych które ją tańczą, nie ma dobrej, ani złej wersji samby. Sambę tańczy się całym ciałem.

Praca przedstawia paradoks różnorodnych sposobów tańczenia samby. Oparta jest na badaniach nad Samba de Gafieira (sambą tańczoną w parach) oraz wpływami muzycznymi tańców afrykańskich, jakie można w niej odnaleźć.

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie CK w dniach 1-2 czerwca w godzinach 10.00-19.00.

***

W dniach 3-4 czerwca jako wydarzenie towarzyszące pokazom ich solowych prac wszyscy artyści poprowadzą także warsztaty taneczne.

Więcej informacji

***

Yanka Rudzka w latach 50. XX wieku prowadziła pionierską edukację taneczną w Brazylii i zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę tańca współczesnego.  W projekcie stawiane są istotne pytania o znaczenie kultury tradycyjnej dla współczesnej sztuki. W Lublinie będzie można zobaczyć fuzję tych kulturowych rozważań.

Lubelskie pokaz tancerzy z Brazylii i prowadzone przez nich warsztaty odbywają się we współpracy z Art Stations Foundation w Poznaniu i wsparciu Instytutu A.Mickiewicza / culture.pl oraz Fundo de cultura de Bahia.

Brazylijska Noc Tańca 2017, logotypy (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Lublin: Sala Widowiskowa, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close