Lublin/XIX Konfrontacje Teatralne: Historia Tańca Rumuńskiego X „Historia Tańca Rumuńskiego”

Zdjęcie: Lublin/XIX Konfrontacje Teatralne: Historia Tańca Rumuńskiego X „Historia Tańca Rumuńskiego”

Wersja do druku

Udostępnij

Przez cały dzień artyści z całego świata będą spotykać się, by uczcić Historię Tańca

Rumuńskiego X. Porzućcie nadzieję, zapomnijcie o wyznawanych przez was wartościach i pomóżcie nam pisać historię: Historię Tańca Rumuńskiego X.
Historia Tańca Rumuńskiego X to miejsce należące do Drugiego Świata.
Historia Tańca Rumuńskiego X wprasza się.
Historia Tańca Rumuńskiego X nie fetyszyzuje teorii.
Historia Tańca Rumuńskiego X stawia wszystkim wyzwanie, by wyszli na scenę i powiedzieli: „Jestem Historią tańca Rumuńskiego”.

Manuel Pelmuş

Początki Historii Tańca Rumuńskiego X sięgają 2010 roku, kiedy to Manuel Pelmuş, zainspirowany życiem i dokonaniami rumuńskiego choreografa i filozofa Stere Popescu, stworzył nowy projekt artystyczny. Każdy chce mieć swoją własną historię. A większość leksykonów historii sztuki, podręczników oraz esejów napisana jest z zachodniego punktu widzenia. Stąd też perspektywa rekonstrukcji lokalnego kontekstu i lokalnych historii może wydawać się kusząca…

Ale co miałoby zostać zrekonstruowane? W oparciu o co i według jakich kryteriów? Z perspektywy Europy Zachodniej, współczesny taniec w Europie Środkowej i Wschodniej rozwinął się w pełni dopiero po 1989 roku. Czy aby na pewno? Z jakiej perspektywy napisano taką historię? Manuel Pelmuş i jego współpracownicy dokonują niemożliwego: rekonstruują historię, której oficjalnie nie ma oraz odtwarzają sposoby jej budowania. Jeden z najlepszych rumuńskich projektów performatywnych na świecie, zrealizowany przez współtwórców słynnego rumuńskiego pawilonu na Biennale w Wenecji w 2013 roku.

Występuję: Brynjar Bandlien.

Trailer festiwalu

Program festiwalu

Bilety: 10/20zł.

Bilety do nabycia w Kasie Centrum Kultury w Lublinie
kasa czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
e-mail: kasa@ck.lublin.pl
Kasa udziela informacji na temat zakupu e-biletów.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 21:00

Lublin: Sala Czarna, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close