Online: „Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych” – chor. Anna Maria Karabela

Zdjęcie: Online: „Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych” – chor.  Anna Maria Karabela

„Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych” – chor. Anna Maria Karabela

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zaprasza na pokaz spektaklu Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych w choreografii Anny Marii Karabeli. Inspiracją spektaklu baletowo-muzycznego jest panegiryk Bartosza Paprockiego z 1582 roku. To z pewnością unikalna, premierowa edycja widowiska on-line, która otwiera cykliczny projekt Panegiria. Inspiracją Panegirii są dzieła polskiego piśmiennictwa panegirycznego, pisanego na chwałę wybitnych polskich królów, hetmanów i dowódców.

Wersja do druku

Udostępnij

Motywem przewodnim panegiryku i spektaklu jest spotkanie króla Stefana Batorego z przypadkowo spotkanym na drodze narratorem, w trakcie triumfalnego powrotu wojsk polskich ze zwycięskiej wojny z Moskwą. Już po chwili krąg postaci witających króla wzbogacają baśniowo-mityczne stwory leśne i wodne: satyry i syreny oraz spersonifikowane planety, które swoim tańcem składają hołd królowi Stefanowi.

Zrealizowane w formule wideo-dance wydarzenie, konfrontuje taniec nowoczesny z elementami baletu klasycznego. Literacką oprawą cyklu spektakli baletowo-muzycznych oraz towarzyszących im narracji są dzieła literatury polskiej przełomu złotego i srebrnego okresu historii Polski, przypadającego na wiek XVI i XVII. W warstwie tanecznej Panegiria łączy taniec neoklasyczny z baletem klasycznym, stosując liczne personifikacje, taneczne metafory i odniesienia ilustrowane elektroakustyczną suitą muzyczną skomponowaną na potrzeby spektaklu.

Narracja i libretto spektaklu zostały stworzone na kanwie wydanego w Krakowie poematu Bartosza Paprockiego Triumph satyrow leśnych, syren wodnych, planet niebieskich, z szcżęśliwego zwrocenia krola polskiego Stephana do państw iego z woyny Moskiewskiey, w roku 1582 wydany.

Spektakl wykonany został przez zespół młodych tancerzy pod kierownictwem Anny Marii Karabeli, która stworzyła choreografię do muzyki autorstwa Oli Turkiewicz. Wizualną oprawę widowiska stanowią malownicze ruiny zamku Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz zjawiskowe kreacje wykonane techniką bodypainting przez zespół Art Color Ballet pod kierownictwem Agnieszki Glińskiej. Narrację spektaklu poprowadził Robert Czebotar.

Muzyka: Ola Turkiewicz
Choreografia: Anna Maria Karabela
Taniec: Anna Maria Karabela, Leonardo Cusinato, Zuza Seweryn, Masha Bieloumtseva, Alicja Augustynek, Julia Klimek, Tereska Żurowska, Maja Longawa
Projekt plastyczny i kostiumy: Agnieszka Glińska, Gabriel Kasperczyk | Art Color Ballet
Bodypainting: Agnieszka Glińska, Joanna Łaksa, Kinga Wójtowicz, Eliza Łoboda, Karolina Sobońska-Pietroń, Sylwia Boryczko, Ewa Hojka, Violetta Sporny
Asystentki bodypainting: Sylwia Sporny, Kinga Pitala, Matylda Sawicka, Anna Stokłosa
Wsparcie merytoryczne, edycja i tłumaczenie tekstu: Piotr Pacak
Konsultacje językowe z dziedziny łaciny klasycznej: dr Natalia Turkiewicz
Dźwięk: Kamil Bobrukiewicz
Zdjęcia, kamera, dron: Tomasz Kubiak
Kamera: Wojciech Górniak
Pomysł, produkcja oraz scenariusz na podstawie starodruku Bartosza Paprockiego: Jacek Wiejski Górski

Więcej informacji na stronie: Panegiria – Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt dofinansowano ze środków Budżetu Państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Spektakl powstał również przy wsparciu Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

https://www.fdrp.org.pl/panegiria/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close