Warszawa/ International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 1: Otwarcie festiwalu – spektakle

Zdjęcie: Warszawa/ International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 1: Otwarcie festiwalu – spektakle

International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 1

Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA – HOTELOKO movement makers zaprasza na pierwszą edycję International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS.  Festiwal ma na celu popularyzację tańca współczesnego w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami europejskimi. Ideą festiwalu jest szczególne zwróceniem uwagi na tematykę związaną z ekologią: zieloną transformacją, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety, a także z tkanką miasta, prawami człowieka, tożsamością kulturową i tolerancją. Pierwszego dnia wydarzenia zostaną zaprezentowane spektakle w wykonaniu Klary Szeli, Marii Salwińskiej, Zuzanny Strugacz oraz Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka z HOTELOKO movement makers.

Wersja do druku

Udostępnij

Inflating/Klara Szela/Polska/10 min

Spektakl zainspirowany wystawą głośnego artysty młodego pokolenia, Oskara Zięty. Przyciągające swym blaskiem lustrzane powierzchnie, bioniczne konstrukcje i organiczne formy to znaki rozpoznawcze jego twórczości. Na podstawie procesu kształtowania stali za pomocą sprężonego powietrza (FiDU) powstała praca Inflating. Dzięki technologii FiDU zimna stal zyskuje oryginalny wygląd i niezwykłą wytrzymałość, tak samo ciało, które samo w sobie nie ma wyrazu, dzięki wypełnieniu ruchem staje się wyjątkowe. Nazwa pracy choreograficznej Klary Szeli bezpośrednio nawiązuje do nazwy wystawy. Zarówno wystawa, jak i performance podążają za procesem produkcyjnym. Polega on na odwzorowaniu kształtu rzeźby, wewnętrznego przepływu energii obiektu (wytwarzanej podczas pompowania). Praca jest próbą odpowiedzi na pytanie czy poprzez kontakt z dziełem można zbliżyć się do samego jego twórcy? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie oparte zostało na samym pojęciu procesu.

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Klara Szela
Współpraca: Agata Życzkowska/Mirek Woźniak
Projekt kostiumu: Karolina Buszczak
Wideo i foto: Adrian Bystroń/Michał Borys/Aleksandra Włodarczyk/Dawid Wiecheć
Muzyka: Colin Stetson & Sarah Neufled
Koprodukcja: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA
Premiera: 15.05.2021/Festival Internazionale Dissidanza/Palermo

Klara Szela – tancerka, choreografka, performerka. Ukończyła Szkołę Choreografii w Krakowie z tytułem choreograf i instruktor tańca współczesnego i kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Współpracowała ze Stefano Silvino, Martą Kosieradzką, Marcinem Mięteusem, Karoliną Kroczak. Zrealizowała m.in. duet well come wraz z Mileną Suską oraz solo Inflating. Rozpoczęła również współpracę z kolektywem HOTELOKO movement makers.

Human Dilemmas/Maria Salwińska, Zuzanna Strugacz/Polska/10 min

Utwór jest introspekcją wewnętrznych dylematów (konwersacji), z którymi każdy z nas ma do czynienia każdego dnia, o każdej godzinie i w każdej minucie. A ty, czym się kierujesz? Sercem czy Rozumem? – pytają twórczynie spektaklu.

Choreografia stworzona na Konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z inicjatywy Sekcji Autorów Dzieł Choreograficznych.

Choreografia i wykonanie: Maria Salwińska, Zuzanna Strugacz

Maria Salwińska – profesjonalna tancerką, obecnie zatrudnioną w Zespole Mazowsze. W 2020 roku rozpoczęła studia magisterskie na kierunku Choreografia i Teoria Tańca na UMFC w Warszawie. Wcześniej, spędziła rok w konserwatorium Trinity Laban w Londynie na kierunku Taniec Współczesny, uczestniczyła w Eastman Summer Intensive 2019 w Antwerpii oraz w ARTDance International Dance Program w Barcelonie. Odbyła także staż w Székesfehérvári Balett Színház na Węgrzech. Nieustannie rozwija swoje umiejętności i zdobywa doświadczenie, uczestnicząc w zagranicznych warsztatach i projektach. W 2019 wystawiła w Krakowie swój pierwszy performance taneczny Feminow. Femininity. Now, poruszający aspekt kobiecości i sensualności. W 2021 roku została zaproszona do wystąpienia w programie telewizyjnym Scena Taneczna.

Zuzanna Strugacz – dyplomowana tancerka, ukończyła Krakowską Akademię Tańca L’Art de la Danse. Edukację kontynuowała w Performing Arts Research and Training Studios (P. A. R. T. S.) w Brukseli, a następnie w Elephant in The Black Box Junior Company w Madrycie występując w choreografiach Jean Philippe Dury (La Bella Durmiente, Romeu i Julieta) oraz Marco Goecke (Nichts). Aktualnie współpracuje z B’cause Dance Company przy najnowszej produkcji Cicho, ciszej, zgiełk w chor. Bartka Woszczyńskiego. Zuzanna jest również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego XVIII edycji Programu Młoda Polska na rok 2021.

Axiom of Choice/HOTELOKO movement makers/Polska/40 min

Ludzie mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta wiedzie ku intymności. Głęboki wgląd w osobiste historie każdego z artystów pozwala im zanurzyć się we wzajemnej perspektywie. To owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów, które nierzadko demaskują ich najskrytsze pragnienia i lęki.

Choreografia powstaje ze zderzenia elementów ruchu autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

Spektakl otrzymał pierwszą nagrodę – Dużą Konsekwencję Teatralną na festiwalu IV Sopockie Konsekwencje Teatralne – 2020. Był także prezentowany na Sycylii w ramach Festival Internazionale Dissidanza w Palermo (2021).

Koncepcja: Agata Życzkowska
Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Agata Życzkowska/Mirek Woźniak
Wideo: Wojtek Kaniewski/Agata Życzkowska
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA
Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Premiera: 5.12.2019

Spektakl w języku angielskim
Trailer: https://youtu.be/Nu22n2GD-vQ

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

Agata Życzkowska – choreografka, tancerka, aktorka, reżyserka i kuratorka tańca. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów na wydziale Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2021). Od 2011 r. prowadzi taneczny kolektyw HOTELOKO movement makers. Edukację taneczną i performatywną zdobywała pod okiem takich twórców i twórczyń jak: Nadia Kevan, Jairo Cuesta, James Sloviak, Bruce Myers, Augusto Omolú, Gennadi Bogdanov, Ana Woolf, Raúl Iaiza, Thomas Leabhart, Ray Chung, Michal Sayfan. Brała udział m.in. w polskiej wersji spektaklu The SHOW MUST GO ON chor. Jérôme Bel oraz zrealizowała performans Don’t Stop Me Now z okazji 20. edycji Festiwalu Ciało/Umysł (2021). Współpracowała także m.in. z Magdaleną Przybysz i Wojciechem Grudzińskim. W ramach działań kolektywu HOTELOKO movement makers zrealizowała kilkanaście spektakli w tym we własnej koncepcji. Jej spektakle są też zapraszane na festiwale w Polsce i za granicą. W 2021 r. powołała do życia nowy festiwal w Warszawie: International Movement Festival U:NEW.

Mirek Woźniak – tancerz, wokalista, aktor musicalowy, choreograf, performer. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego –kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Współtwórca kolektywu artystycznego Kompania Primavera. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Współpracował z Januszem Józefowiczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Sylwią Adamowicz. Obecnie nie tylko tworzy choreografie do licznych spektakli, ale również bierze udział w pokazach jako tancerz. Wraz z Agatą Życzkowską współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizował trzy spektakle. Opiera się o techniki improwizacji flying low, animal movement, contact improvisation, ale również bazuje na swojej autorskiej metodzie permanentnego przepływu, którą nazywa liquid spirit.

Wieczór będzie także dostępny online: www.facebook.com/cpkpp

Wstęp wolny.

Wymagana rezerwacja zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

***

Program pierwszej edycji festiwalu będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji.

Ważnym elementem są również warsztaty i spotkania transnational meetings w ramach międzynarodowego projektu DANCE HIGHWAYS wspieranego przez Unię Europejską w programie Erasmus +. Projekt ten będzie realizowany do sierpnia 2022 roku i ma za zadanie wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik.

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Koordynatorka festiwalu: Adriana Liwara
Kierownik techniczny festiwalu: Bartłomiej Mamajek

Organizator festiwalu: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA – HOTELOKO movement makers

Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie.

Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr BAZA, La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición – Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L’ESPACE ASDC/Palermo, Davvi – Centre for Performing Arts/NorwayTheater der Klänge/Germany, Etxepare Basque Institute, Bodo 2024 European Capital of Culture, La Région Occitanie, Ville de Montauban, Tarn-et-Garronne-le département fr, Préfet de la région Occitanie, Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Patronat medialny: TVP Kultura, portal taniecPOLSKA.pl, miesięcznik TEATR, portal e-teatr, portal teatralny.pl, kwartalnik TANIEC, portal Teatr dla Wszystkich, portal warszawa.ngo.pl, Notes Na 6 Tygodni NN6T

Wydarzenie na Facebook: facebook.com
Więcej informacji: fundacjarozwojuteatru.pl
English: fundacjarozwojuteatru.pl/en

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close