Warszawa/ International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 3: New Folk (Polska) „W drodze – On the Way”/ Zappulla DMN (Włochy) „Apollo e Dafne”

Zdjęcie: Warszawa/ International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 3: New Folk (Polska) „W drodze – On the Way”/ Zappulla DMN (Włochy) „Apollo e Dafne”

International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS, dzień 3

Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA – HOTELOKO movement makers zaprasza na pierwszą edycję International Movement Festival U:NEW – DANCE HIGHWAYS.  Festiwal ma na celu popularyzację tańca współczesnego w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami europejskimi. Ideą festiwalu jest szczególne zwróceniem uwagi na tematykę związaną z ekologią: zieloną transformacją, zmianami klimatycznymi oraz przyszłością naszej planety, a także z tkanką miasta, prawami człowieka, tożsamością kulturową i tolerancją. Trzeciego dnia wydarzenia zostaną zaprezentowane spektakle w wykonaniu zespołu New Folk oraz Zappulla DMN company.

Wersja do druku

Udostępnij

W drodze – On the Way/Zespół New Folk/Polska/40 min

W drodze to spektakl taneczny przygotowany z okazji jubileuszu zespołu New Folk, działającego przy Pałacu Młodzieży w Warszawie, który prowadzi tancerka i choreografka Anna Gilla-Małuj. Inspiracją do stworzenia spektaklu było norweskie przysłowie: tylko ten kto wędruje, odnajduje nowe ścieżki. Droga zespołu rozpoczęła się w 2011 roku. Przez ten czas każdy z tancerzy odkrył nie tylko nowe ścieżki rozwoju, ale również to kim jest, dokąd dąży, co jest dla niego ważne. W drodze opowiada o podróży, którą każdy odbywa idąc przez życie, podróż zarówno metaforyczną, jak i praktyczną: relacje, rytuały przejścia, przemiany wewnętrzne, odkrywanie świata, wyprawy w miejsca znane i te mniej znane. To miniatura doświadczeń i przygód z 10 lat razem.

Koncepcja i choreografia: Anna Gilla-Małuj
Wykonanie: Natalia Dąbrowska, Julia Dąbrowska, Malwina Dąbrowska, Antonina Grupińska, Anna Jakubczyk, Michalina Januchta, Mateusz Ofrecht, Joanna Rojek, Dominika Słomian, Mikołaj Słomczyński, Karina Szutko, Marcin Wiktorowicz, Helena Zaborowska

https://www.youtube.com/watch?v=uhY2y4UAKig

Anna Gilla-Małuj – pedagożka, animatorka społeczno-kulturalna, instruktorka tańca i choreografka. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (2010) oraz Instruktorskich Kursów Kwalifikacyjnych o specjalizacji taniec jazzowy w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki (2009). Czynnie związana z tańcem od ponad 25 lat. Od 2009 r. udziela się także w projektach teatralnych. Uczestniczka szkoleń z zakresu terapii tańcem, pedagogiki cyrku, warsztatów tanecznych prowadzonych pod okiem wybitnych instruktorów i instruktorek oraz choreografów i choreografek. Na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży w Warszawie prowadząc zajęcia z Tańca Jazz Folk dla dzieci i młodzieży i gdzie założyła w 2011 r. zespół New Folk. Jej choreografie były wielokrotnie nagradzane na konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Apollo et Dafne/Zappulla DMN company/Włochy/30 min

Spektakl oparty na micie o Apollo i Dafne zmienia archetypy relacji pary. Prowadzi do uświadomienia sobie mechanizmów zakochania i odrzucenia oraz tworzy zwierciadło świadomości tych, których reprezentacja dotyczy. Dla zwiększenia dramaturgicznej głębi postaci choreograf poddał bohaterów swoistej psychoanalizie. Spektakl bada relację między mężczyzną i kobietą oraz między Apollem i Dafne.  Artyści stają się medium potężnej syntezy, która angażuje widza w sposób odmienny od relacji, jaką publiczność zazwyczaj może nawiązać z dziełem sztuki. Jest to doświadczenie dla zmysłów, umysłu i duszy. Wszechświat dźwiękowy towarzyszący tancerzom jest wynikiem nowatorskich badań, w których wykorzystano eksperymentalne technologie przechwytywania i cyfrowego przetwarzania dźwięku. Scenografia jest wirtualna i interaktywna.

Koncepcja i choreografia: Giovanni Zappulla
Wykonanie: Annachiara Trigili
Muzyka: Giuseppe Rizzo
Projekcje wiedoe: Petra Trombini

Trailer: https://youtu.be/qs4Ac5qNZxA

Giovanni Zappulla – Tancerz i choreograf, absolwent CNR w Boulogne Billancourt (Paryż), ukończył R.I.D.C. w Paryżu w zakresie tańca współczesnego. Praktykuje Qigong i jest instruktorem Chen style Taijiquan. Jest twórcą Centrum Choreograficznego L’espace i firmy Zappulla DMN. Jego praca opiera się na innowacyjnej metodzie DMN –Natural Dance Movement, będącej wynikiem holistycznej wizji, która integruje Taijiquan i Qigong, dając silnie ekspresyjny i performatywny rezultat.

Annachiara Trigili – tancerka, absolwentka Uniwersytetu w Palermo na wydziale sztuk performatywnych, specjalizująca się w muzykologii. Jest operatorem Qigong i instruktorem Taijiquan. Przyczynia się do powstania Centrum Choreograficznego L’espace. Z Giovannim Zappullą współpracowała przy badaniach i tworzeniu metody Danza Movimento Naturale (DMN). Jest nauczycielką tańca współczesnego i klasycznego oraz Taijiquan w centrum Xinergie. Jest również współdyrektorką i tancerką zespołu Zappulla DMN.

Giuseppe Rizzo – kompozytor, muzyk i projektant dźwięku. Ukończył Konserwatorium Muzyczne V. Bellini w Palermo na wydziale gitary oraz dydaktykę instrumentu muzycznego. Uzyskał tytuł magistra w dziedzinie muzyki elektronicznej. Współpracował w dziedzinie teatru, kina i sztuk performatywnych z uznanymi artystami i uznanymi teatrami.  Od 2006 roku jest członkiem zespołu tańca współczesnego Zappulla DMN w Palermo, dla którego komponuje i gra.

Petra Trombini – po studiach scenograficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Brerze (MI), rozpoczęła swoją przygodę zawodową z tworzeniem scenografii, osobistą pracą w filmie, teatrze i inscenizacją wydarzeń. Zgłębiła techniczną stronę pracy jako inscenizator w teatrze CRT w Mediolanie, gdzie śledziła wszystkie techniczne przygotowania. Rozwinęła tam żywe zainteresowanie projektowaniem oświetlenia i jego dramaturgiczną oraz sceniczną interakcją.

Wieczór będzie także dostępny online: https://www.facebook.com/cpkpp

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Wymagana rezerwacja zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

***

Program pierwszej edycji festiwalu będzie składał się ze spektakli artystów i artystek z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii, którzy poruszają się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, gdzie ważne jest budowanie oryginalnej koncepcji poprzez dialog i poszukiwanie eksperymentalnego ruchu i nieoczywistych interpretacji.

Ważnym elementem są również warsztaty i spotkania transnational meetings w ramach międzynarodowego projektu DANCE HIGHWAYS wspieranego przez Unię Europejską w programie Erasmus +. Projekt ten będzie realizowany do sierpnia 2022 roku i ma za zadanie wymianę dobrych praktyk między profesjonalistami i profesjonalistkami w dziedzinie tańca współczesnego i sztuk pokrewnych oraz podwyższanie kompetencji artystów i artystek tańca poprzez warsztaty taneczne różnych technik.

Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Koordynatorka festiwalu: Adriana Liwara
Kierownik techniczny festiwalu: Bartłomiej Mamajek

Organizator festiwalu: Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA – HOTELOKO movement makers

Współorganizator: Centrum Promocji Kultury Praga Południe

Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Komisja Europejska w programie Erasmus+, Instytut Cervantesa w Warszawie.

Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr BAZA, La Galerie Chorégraphique/Carcassonne, La Fundición – Asociación Puertas Abiertas/Bilbao, L’ESPACE ASDC/Palermo, Davvi – Centre for Performing Arts/NorwayTheater der Klänge/Germany, Etxepare Basque Institute, Bodo 2024 European Capital of Culture, La Région Occitanie, Ville de Montauban, Tarn-et-Garronne-le département fr, Préfet de la région Occitanie, Ministry of Culture and Science of the State of North Rhine-Westphalia

Patronat honorowy: Instytut Włoski w Warszawie

Patronat medialny: TVP Kultura, portal taniecPOLSKA.pl, miesięcznik TEATR, portal e-teatr, portal teatralny.pl, kwartalnik TANIEC, portal Teatr dla Wszystkich, portal warszawa.ngo.pl, Notes Na 6 Tygodni NN6T

Wydarzenie na Facebook: facebook.com
Więcej informacji: fundacjarozwojuteatru.pl
English: fundacjarozwojuteatru.pl/en

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Warszawa: Centrum Promocji Kultury, Podskarbińska 2

inne wydarzenia

powiązane

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close