
Fot. Damir Jusupow.
Fot. Damir Jusupow.
Instytut Grotowskiego i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Momentum zapraszają na intensywny warsztat STRUNA CIAŁA® Człowiek–Wojownik–Performer, który poprowadzą Jakub Gontarski i Agnieszka Rybak. Seminarium skierowane jest do aktorów, performerów, tancerzy oraz pasjonatów ruchu. Liczba uczestników: max. 18.
Cena: 700 zł za 6 dni seminarium. W cenie warsztatu: obiad (zupa i drugie danie) wegański, wegetariański lub mięsny oraz: owoce, woda.
Zgłoszenia i zapisy do 7 stycznia:
Program Struna Ciała jest wynikiem kilkudziesięcioletniej praktyki oraz treningu w zakresie rozbudowanej platformy pracy z ciałem, począwszy od gimnastyki, sportu, sztuk walki, tańca, teatru oraz terapii ciałem. Działania skupiają się na nieustającym rozwoju naszych doświadczeń i pogłębianiu procesu twórczego poprzez intensywne poszukiwania w zakresie komunikacji, adaptacji, obecności, tożsamości, relacji, ekspresji, możliwości i kreatywności. Jak to, co nabyte transformuje się w nabywane? W procesie treningu i adaptacji wciąż nowych informacji twórcy programu odszukują ich teraźniejszy sens, przekładając go na potrzeby Człowieka–Wojownika–Perfomera. Czy uczestnicy są praktykami czy praktykującymi? Jak ciało staje się cielesną opowieścią tego, co poznane i tego, co wciąż nie odkryte i nie zrozumiane w nas? Jak obudzić w sobie fundamenty oraz wewnętrzne reguły i zasady działania?
Rytuał, sztuki walki i taniec są częścią ludzkiego życia oraz historii od zarania dziejów. Proces obserwacji, adaptacji, komunikacji ze sobą, ludźmi z przyrodą i otaczającymi zjawiskami od zawsze wpływał na anatomię, funkcje psychofizyczne, nieświadomą oraz świadomą część człowieka. Nieprzewidywalne procesy natury oraz relacji międzyludzkich stopniowo zaczęły determinować określone zachowania oraz interakcje w procesie symbiozy i korelacji.
Uczestnicy warsztatów poznają praktykę twórców programu Struna Ciała i inspiracje:
– wypracowane narzędzia treningu i praktyki w programie BodyConstitution Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (m.in. trening ciała – trening głosu u źródeł sztuk walki)
– kilkunastoletni trening i praktyka u źródeł japońskiej sztuki walki Judo oraz afro-brazylijskiej sztuki walki Capoeira, elementy treningowe brazylijskiego Jiu-Jitsu oraz boksu
– elementy treningu kaskaderskiego jak: Krav Maga, skoki, pady, upadki, amortyzacja ciała, choreografie walk
– taniec fizyczny (improwizacja kontaktowa,improwizacja, partnering)
– kompozycje, etiudy sceniczne u źródeł sztuk walk
– elementy treningu funkcjonalnego
– głębokie techniki relaksacyjne
Zagadnienia podejmowane podczas warsztatów:
– pogłębiona praktyka nad istotą, naturą formy oraz techniki
– mobilność i statyka
– stan równowagi, balans, stan nierównowagi
– dynamika, siła, delikatność
– strefa ryzyka, ograniczony komfort, zaufanie i brak zaufania
– granice i ich przekraczanie
– utrzymanie napięcia w relacji – symbolika, gest, archetyp
– potencjał kompozycyjny, energetyczny, ekspresyjny i dramaturgiczny
– uwalnianie oraz wzmacnianie głosu, transgresja tradycyjnych pieśni afro-brazylijskich
– zmęczenie i psychosomatyczne rozluźnianie napięć
Wymagany jest mocny treningowy strój – długie spodnie, bluza z długim rękawem i sportowe buty.
Prowadzący:
Jakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Gra na instrumentach afrobrazylijskich. Interesuje się sztukami walk, sportem, motoryką i mechaniką ciała. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Prowadził zajęcia ruchowe w przedszkolu „Ente” (Centrum Współpracy Europejskiej). Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego prowadząc liczne warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą międzynarodową. Prowadzi warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych we Wrocławiu m.in. w ramach programu „Myśl w Ruchu”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE. Współtworzył spektakle Animan-I am that i Dom Wariatów. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego jako lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest autorem tomiku wierszy Śmierć i Odrodzenie oraz prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”.
Agnieszka Rybak – uczy, porusza się, performuje. Aktualnie związana jest ze Studiem Dwóch Ścieżek. Doświadczenie sztuk walk oparła na kilkuletniej praktyce capoeiry, pogłębiając ją podczas wyprawy do Brazylii w 2008 roku. Była stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Jest absolwentką Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Stale praktykuje i doskonali swój warsztat w kraju i zagranicą. Praktykuje i uczy hawajskiej metody pracy z ciałem KINO MANA. Praktykuje Thai Yoga Masage Sacret Dance szkoły Sunshine House z siedzibą w Chiang Mai oraz medody Life Impression Bodywork. Jest członkinią ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Improwizacji Kontaktowej). Jest współtwórczynią wrocławskiego środowiska improwizacji kontaktowej i festiwalu CYRKULACJE Żywe Kultury Ruchu (www.cyrkulacje.wroclaw.pl).
Więcej:
https://web.facebook.com/thestringofthebody/