Wrocław/ Szczeliny: Evelyn Schels „Ciało nie kłamie” – pokaz filmu

Zdjęcie: Wrocław/ Szczeliny: Evelyn Schels „Ciało nie kłamie” – pokaz filmu

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na pokaz filmu Ciało nie kłamie w reżyserii Evelyn Schels.

Wersja do druku

Udostępnij

W Ciało nie kłamie (Body of Truth) Evelyn Schels towarzyszy czterem artystkom w fascynującej, pełnej emocji podróży przez ich biografie: serbskiej performerce Marinie Abramović, izraelskiej artystce zajmującej się wideo i instalacjami Sigalit Landau, irańskiej artystce fotograficznej i filmowej Shirin Neshat oraz niemieckiej fotografce Katharinie Sieverding. Ich życiorysy były kształtowane przez konflikty społeczne, osobiste doświadczenia z wojną, przemocą i uciskiem, które przekształciły w sztukę. Środkiem wyrazu swoich działań uczyniły to, co najbardziej osobiste: własne ciała.

Reżyseria: Evelyn Schels
Występują: Marina Abramović, Sigalit Landau, Shirin Neshat, Katharina Sieverding
Zdjęcia: Börres Weiffenbach
Produkcja: Niemcy, Szwajcaria 2019
Czas trwania: 96 min

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close