Wrocław/ Szczeliny: Joanna Nowicka „Cząstki” – wystawa

Zdjęcie: Wrocław/ Szczeliny: Joanna Nowicka „Cząstki” – wystawa

Joanna Nowicka „Cząstki”. Fot. Małgorzata Wachowicz

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na wystawę fotografii Joanny Nowickiej inspirowanych spektaklami Moniki Wachowicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Cykl fotografii Cząstki to ilustracje interpretujące emocje i uczucia, których doświadcza człowiek. Potrzeba przełożenia emocji na obrazy zrodziła się u Joanny Nowickiej w odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość, na zauważalne nieprzyjazne zmiany antagonizujące wobec siebie ludzi. Zaprosiła do współpracy aktorkę Teatru A Part Monikę Wachowicz, która wprowadziła równowagę w ten cykl. Monika podkreśliła, że człowiek nie składa się tylko ze złych postaw i zachowań, czuje również miłość, empatię, bywa dobry. Ma wybór. Postanowiły więc zachować tę równowagę w fotografiach i stworzyły 12 ilustracji o tytułach: bezpieczeństwo, bezsilność, ból, dobro, miłość, rozkosz, samotność, siła, strach, wstyd, złość i wolność.

Joanna Nowicka – portretując, skupia uwagę na indywidualnych cechach osobowości, charakterze, unikatowości osoby portretowanej. Jej przygoda z fotografią trwa od dwudziestu lat, a od 2006 zajmuje się fotografią zawodowo – współpracuje z firmami, przedsiębiorcami, artystami. Tworzy portrety, ilustracje oraz fotografie architektury i wnętrz. Najczęściej pracuje w swoim Studiu Portretowym w śródmieściu Katowic.

Monika Wachowicz – aktorka, instruktorka teatralna i pedagożka, organizatorka imprez teatralnych, wcześniej związana m.in. z katowickim Teatrem Cogitatur, współpracowała także z duńskim teatrem Cantabile 2. Bierze udział niemal we wszystkich spektaklach i projektach artystycznych Teatru A Part. Koordynuje Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, prowadzi Studio Aktorskie przy Teatrze A Part, jest kuratorką cyklu Szczeliny w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu oraz prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji. Od 2019 roku pełni funkcję prezeski Fundacji Sztuki dla Życia im. Marty Paradeckiej.

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close