Wrocław/ Szczeliny: Manuel Fernández-Valdés „Angélica [tragedia]” – film

Zdjęcie: Wrocław/ Szczeliny: Manuel Fernández-Valdés „Angélica [tragedia]” – film

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na pokaz filmu Angélica [tragedia] w reżyserii Manuela Fernándeza-Valdésa.

Wersja do druku

Udostępnij

Angélica Liddell jest katalońską dramaturżką, reżyserką i aktorką. Jej dramaty oraz przedstawienia autorskie są wystawiane na scenach całego świata. Liddell aktualnie przygotowuje swój kolejny spektakl Całe niebo nad ziemią (syndrom Wendy), a Manuel Fernández-Valdés postanawia sportretować ją w filmie. Stała się ona jedną z głównych europejskich twórczyń teatru autorskiego. Jej sztuka jest autobiograficzna i bezkompromisowo eksponuje najgłębsze pokłady bólu artystki. Taka decyzja wpływa na jej sposób pracy i na wszystkie osoby, które z nią pracują. Każdy z jej współpracowników musi sam zadecydować, jak daleko może się posunąć. Angélica [tragedia] to film o ludziach zaprzedanych sztuce i niespokojnych relacjach między twórczością a życiem.

Reżyseria: Manuel Fernández-Valdés
Produkcja: Hiszpania 2016
Język: hiszpański z polskimi napisami
Czas trwania: 83 min

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena, Rynek-Ratusz 27

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close