Wrocław/Szczeliny: Monika Wachowicz, Jarosław Fret „Szeol | שאול”– seans teatralny

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Monika Wachowicz, Jarosław Fret „Szeol | שאול”– seans teatralny

Monika Wachowicz, Jarosław Fret „Szeol | שאול”. Fot. Joanna Nowicka

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na premierę seansu teatralnego autorstwa Moniki Wachowicz i Jarosława Freta.

Wersja do druku

Udostępnij

Szeol to teatralny seans, a równocześnie na wskroś współczesna lamentacja dla umarłych i nieumarłych, urodzonych i nieurodzonych. To zstępowanie po cienkiej linii oddechu, głosu, dźwięku na samo dno ciszy, która jak mityczny Szeol zakrywa, zamyka, stając się zasłoną, przez którą nie może przebić się żadne uczucie, żaden obraz. Jedyną siłą, która może uratować zstępujących do Szeolu, jest Miłość. Zstępowaniu towarzyszy muzyka, a raczej jej niezwykła gęstość – jakby ciała były tylko dźwiękiem czy też instrumentem i zarazem ścieżką w głąb, bez dna.

Szeol to opowieść o pragnieniu i gotowości do życia pełnego i rozwibrowanego jak oddychanie ogniem.

Projekt Szeol powstał z inspiracji i fascynacji III symfonią zwaną Symfonią pieśni żałosnych Henryka Góreckiego. Rozbrzmiewa w nim też Kwartet na koniec czasu Oliviera Messiaena oraz Miserrere Gregorgia Allegriego.

Reżyseria: Jarosław Fret
Scenariusz: Monika Wachowicz i Jarosław Fret
Ruch sceniczny, kostiumy, teksty i wykonanie: Monika Wachowicz
Opracowanie muzyczne: Marcin Cozer Markiewicz
Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatrogranty 2021, Katowice Miasto Ogrodów
Premiera: 3 grudnia 2021, Instytut Grotowskiego (Wrocław), 8 grudnia 2021, Teatr Śląski (Katowice)
Czas trwania: ok. 60 min

Projekt finansowany przez: Instytut Grotowskiego we Wrocławiu oraz Teatrogranty 2021, Katowice Miasto Ogrodów.

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

Monika Wachowicz, Jarosław Fret „Szeol | שאול” Fot. Joanna Nowicka

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27

godz. 17:00

Wrocław: Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close