Wrocław/ Szczeliny: Rita Jankowska i Maja Miro „Kobiety, strasznie śmiać się!” – poemat dokumentalny

Zdjęcie: Wrocław/ Szczeliny: Rita Jankowska i Maja Miro „Kobiety, strasznie śmiać się!” – poemat dokumentalny

Rita Jankowska i Maja Miro „Kobiety, strasznie śmiać się!”. Fot. Joachim Dąbrowski

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na poemat dokumentalny Rity Jankowskiej i Mai Miro.

Wersja do druku

Udostępnij

Koniec przemocy to utopia. Przemoc jest i będzie. Ale na naszych oczach kończy się właśnie wewnętrzny świat ofiarniczy kobiet. Świat cierpienia, krzywdy i żalu – przemilczanych. Kobiety odważają się wypowiadać ból. To tylko dziesięć historii naszych przyjaciółek. Dziesięć mikronarracji o przemocy domowej, społecznej i wojennej, którymi nicujemy przestrzeń i czas. Gdy odsłaniamy najbardziej intymne momenty transformacyjne kobiet i mówimy głosem naprawionej kobiecości, ciała, seksualności, ale też samotności i wizji, zatrzymujemy wahadło uderzające w nas, kobiety, ale i w mężczyzn. Zatrzymujemy ruch cierpienia.

Tekst i wykonanie: Rita Jankowska
Muzyka: Maja Miro
Scenografia: Adriana Majdzińska
Identyfikacja wizualna: Marek Jankowski
W materiałach graficznych wykorzystano: rzeźby – Agnieszka Babińska/ zdjęcie – Joachim Dąbrowski
Premiera: 2 października 2021, Zakład Kulturalny w Gdańsku
Organizator: Stowarzyszenie Zróbmy Sztukę
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

Rita Jankowska i Maja Miro „Kobiety, strasznie śmiać się!” Fot. Joachim Dąbrowski

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close