Wrocław/ Szczeliny: Teatr A Part i Teatr Amareya „Cztery” – spektakl

Zdjęcie: Wrocław/ Szczeliny: Teatr A Part i Teatr Amareya „Cztery” – spektakl

Teatr A Part, Teatr Amareya „Cztery”. Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na spektakl Cztery w choreografii Marcina Hericha.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Cztery performerki. kobiety, osoby, ciała.
Cztery w Japonii i Korei jest homofonem słowa „śmierć”.
W kulturze europejskiej jest liczbą człowieka, symbolizuje materię i doczesny porządek.
Cztery strony świata, cztery pory roku i cztery żywioły.
Czterej jeźdźcy Apokalipsy.
Cztery rzeczy nienasycone: otchłań, łono niewiasty, ziemia i ogień.

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
współpraca choreograficzna: zespół
występują: Daniela Komędera, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Monika Wachowicz
współprodukcja: Fundacja Paryż
muzyka: Angel, Kato Hideki, Mr Geoffrey & JD Franzke

Produkcja spektaklu była współfinansowana ze środków Miasta Katowice oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

Teatr A Part jest teatrem autorskim reżysera Marcina Hericha, założonym w 2004 roku w Katowicach. A Part to niezależny projekt artystyczny i skupiona wokół Hericha grupa teatralna, realizująca autorskie przedstawienia sceniczne, działania site-specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. Jego spektakle, prezentowane na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą, zostały pokazane dotąd w dwudziestu ośmiu krajach na pięciu kontynentach.

Miejscem codziennej pracy twórczej zespołu jest od 2013 roku Scena/Atelier.
Teatr A Part jest producentem i organizatorem odbywającego się od 1994 roku w Katowicach cyklicznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part (wcześniej: Międzynarodowy Festiwal Teatrów A Part). Do końca 2021 roku odbyło się 27 edycji festiwalu. Od 2016 roku Teatr prowadzi roczne Studio Aktorskie Teatru A Part. Dotąd odbyły się dwie edycje kursu. W 2018 roku Teatr otrzymał Złotą Maskę, nagrodę przyznawaną przez dziennikarzy województwa śląskiego za całokształt osiągnięć artystycznych.

Teatr Amareya to założona w 2004 roku w Gdańsku niezależna grupa teatralno-taneczna, założona przez trzy performerki: Agnieszkę Kamińską, Katarzynę Pastuszak i Aleksandrę Śliwińską. Podczas 15 lat działalności artystki zrealizowały ponad 20 projektów performatywnych. Ich wspólnym mianownikiem jest zainteresowanie ciałem jako tworzywem działań scenicznych i nośnikiem sensów. Działania artystyczne Teatru Amareya sytuują się na skrzyżowaniu odmian gatunkowych sztuk performatywnych. Odnaleźć tu można inspiracje japońskim tańcem butoh, eksperymenty z obszaru tańca konceptualnego i teatru postdramatycznego czy wreszcie działania charakterystyczne dla performance art.

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

Teatr A Part, Teatr Amareya „Cztery”. Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close