Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Stanisława Leszczyńskiego

Zdjęcie: Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Stanisława Leszczyńskiego

Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, fot. Lech Leszczyński

Województwo lubelskie / powiat lubelski / Lublin

Wersja do druku

Udostępnij

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 roku. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS, założonym przez wieloletniego dyrektora, kierownika artystycznego i choreografa mgr. Stanisława Leszczyńskiego Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest magister Lech Leszczyński – starszy wykładowca UMCS. Głównym celem działalności zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy ponad 200 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 8000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół jest dobrze znany ludności miast i wsi: dał ponad 9000 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 310 wojaży za granicę do 57 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 6000 koncertów. Jako pierwszy polski studencki zespół folklorystyczny był zaproszony w 1974 roku do Kanady i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie koncertował 41 razy, w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku (dochód z tego koncertu przeznaczony był na pomoc dzieciom Trzeciego Świata).
Najdłuższe jak dotąd tournée artystyczne miało miejsce w 1967 roku: po Francji i Szwajcarii (72 dni pobytu, 18 tys. przebytych kilometrów, 67 koncertów, w tym 23 w paryskim teatrze „Bobino”).
W 1980 roku w siedzibie UNESCO w Wiedniu zespół brał udział w programie „Światło i ciemność” organizowanym pod patronatem UNESCO-UNICEF. Koncert ten był transmitowany przez telewizję na cały świat, a dochód przeznaczony został na pomoc dzieciom Trzeciego Świata.
Zespół 4-krotnie występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).
Do tej pory zespół nagrał dwie płyty długogrające (we Francji i w Polsce), kasety magnetofonowe i trzy płyty kompaktowe. Posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Tancerzom towarzyszy znakomita kapela.
W 1988 roku zespół reprezentował kontynent europejski na Międzynarodowym Festiwalu i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, skąd przywiózł 36 medali olimpijskich.
Do licznych sukcesów zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO1992 w Sewilli (Hiszpania), EXPO 2000 w Hanowerze (Niemcy), EUROGATE 2000 w Taipei (Tajwan), Holiday World 2001 w Pradze (Czechy). W latach 2004−2010 zespół wziął udział w międzynarodowym projekcie „Europejska Karawana Tańca”. Jest to unikalne teatralne przedstawienie polegające na artystycznej współpracy, które zostało oparte na prezentacji własnego dorobku folklorystycznego krajów europejskich. Taneczny teatr został ukazany jako karawana podróżująca po Europie i łącząca wdrażanie w życie tradycji i innowacji. W 2006 roku Zespół Tańca Ludowego UMCS odbył tournèe artystyczne po Kazachstanie i wziął udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy deportacji Polaków z Ukrainy i Białorusi do Kazachstanu.
Zespół jest współobywatelem honorowym miast: Selçuk (Turcja) i Rexburg (USA).
Obok działalności artystycznej towarzyszy zespołowi stała aktywność społeczna. Zespół pozyskał i przekazał dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Lublinie karetkę pogotowia marki Mercedes oraz łóżka szpitalne. Zespół współpracuje m.in. z Fundacją Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza.

Kierownictwo i kadra zespołu

Dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf: Lech Leszczyński

Kierownik muzyczny: Krzysztof Wołodko

Instruktor wokalny: Beata Leszczyńska

Instruktorzy tańca: Aleksandra Berecka, Dominika Lesiuk, Jolanta Kulicka

Akompaniament: Henryk Witek, Bartłomiej Godula

Nagrody i szczególne osiągnięcia:

– Złoty Krzyż Zasługi (1973),
– Złota Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Lublina” (1968),
– Złota Odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego (1972),
– Złota Odznaka XX-lecia UMCS (1968),
– I nagroda III Festiwalu Kultury Studentów w Warszawie (1965),
– nagroda II stopnia Centralnej Komisji Koordynacyjnej przy Ministerstwie Kultury i Sztuki (1969),
– dyplom Ministra Spraw Zagranicznych (1977, 1988),
– medal i dyplom Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną POLONIA „Za osiągnięcia w rozwoju i popularyzacji polskiej kultury narodowej poza granicami kraju”,
– dyplom honorowy Ministra Kultury i Sztuki „Za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”,
– Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1978),
– honorowe odznaki „Za Zasługi dla województwa”: lubelskiego (1970),bialskopodlaskiego, chełmskiego, radomskiego, tarnobrzeskiego (1983), zamojskiego (1988),
– nagroda „Za sceniczną prezentację tańców swojego regionu” (1995, VI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w ramach XXXII Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu),
– nagroda za „artystyczne wykonanie mazura z okresu Księstwa Warszawskiego” według układu choreograficznego Stanisława Leszczyńskiego (2001, XXXVIII Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu),
– I nagroda w III Ogólnopolskim Festiwalu Tańców Lubelskich Godel 2006 (Puławy),
– I wyróżnieniem w VI Konkursie im. M. Kosińskiego o Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF w Puławach (2006),
– nagroda im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” (2001),
– medal „Serce dla Serc” w dziedzinie rozsławiania imienia Polski (2002),
– Honorowy Tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego 2002 za szczególne osiągnięcia w promocji Lubelszczyzny w kraju i za granicą,
– tytuł promocyjny Lider Promocji Kultury w Polsce nadany przez Światową Fundację „Zdrowie, Rozum, Serce” (2003),
– medal za Zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa (2008),
– Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013),
– Medal Prezydenta Miasta Lublin (2013),
– Srebrna Kolia XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja, 1969),
– nagroda europejska FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, przyznana w 1973 r. po raz pierwszy polskiemu zespołowi,
– Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja, 1977),
– nagroda − eccelente, złoty medal oraz dwa puchary dla Zespołu i duetu tanecznego w Gorizia (Włochy, 1984),
– wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Agrigento (Włochy, 2006),
– III miejsce podczas festiwalu Harmonii Indonesia 4th Indonesia International Culture Festival 2025 (2025),
– I miejsce podczas konkursu „Diamenty Lubelszczyzny” Kategoria twórczość ludowa (2026).

Więcej o bieżącej działalności:

https://www.facebook.com/ztlumcs

https://www.instagram.com/ztlumcs

Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, fot. Lech Leszczyński

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close