
II edycja „Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni”. Grafika: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Jesienią w Poznaniu zaplanowano II edycję Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Program Forum składać się będzie z dwóch części: dyskursywnej i performatywnej. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Jego organizatorem jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Prezentujemy profil i ramowy program tego wydarzenia.
Współczesny taniec i choreografia dla dzieci i młodzieży dynamicznie się rozwijają, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Centrum Sztuki Dziecka przygląda się temu trendowi z ogromnym zaciekawieniem. Doceniamy ich potencjał do tworzenia wartościowych spotkań z młodymi widzami/widzkami i poszerzania refleksji na temat sztuk performatywnych dla dzieci. Stąd też decyzja, by drugą edycję Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni poświęcić właśnie tej tematyce.
Intencją tegorocznej edycji Forum jest stworzenie przestrzeni do spotkania przede wszystkim polskiego, ale też międzynarodowego środowiska osób działających w obszarze tańca i choreografii dla młodej widowni. Do wspólnego zaprogramowania części dyskursywnej wydarzenia zaproszony został polski kolektyw Holobiont, który od lat rozwija i promuje polski taniec i choreografię dla rodzin.
Organizatorzy chcą stworzyć wydarzenie wspierające wymianę oraz wspólne wytwarzanie wiedzy, doświadczeń, poglądów i wizji. Ich intencją jest danie impulsu do dalszego rozwoju tego obszaru w Polsce. Mają również nadzieję, że przysłużą się do popularyzacji choreografii i sztuki tańca w szerszym środowisku osób profesjonalnie zajmujących się teatrem i sztukami performatywnymi dla dzieci. Liczą też na to, że Forum będzie okazją do zacieśnienia istniejących i tworzenia nowych relacji w polskim i międzynarodowym środowisku.
Pierwsze dwa dni wydarzenia to część performatywna Forum, podczas której zaprezentowany zostanie wybór polskich spektakli tanecznych skierowanych do młodej widowni. Doświadczenie to stworzy bazę do wejścia w drugą, dwudniową część dyskursywną.
Podczas warsztatów, paneli, wykładów performatywnych i sesji networkingowych przyjrzeć się będzie można między innymi:
Forum pomyślane jest jako przestrzeń wielokierunkowych inspiracji i wymiany doświadczeń. Wydarzenie skierowane jest do osób, które:
Organizatorom bliska jest idea kolektywnego i dynamicznego wytwarzania wiedzy. Ciekawią ich zarówno diagnozy i fakty o stanie rzeczy, jak i obszary wymykające się poznaniu, stanowiące teren niewiedzy, dociekań oraz twórczego i badawczego zaangażowania. Dlatego Forum zostanie poprzedzone środowiskową ankietą na temat tańca i choreografii dla młodej widowni. Ankieta będzie zaproszeniem do stawiania pytań o współczesny taniec i choreografię dla młodej widowni. Pytania są zdaniem organizatorów wyrazem ciekawości i zaangażowania. A ich zebranie potraktowane zostanie jako wstępna diagnoza miejsca, w jakim te dziedziny sztuki dla dzieci i młodzieży obecnie się znajdują. Głos będzie mogła zabrać każda chętna osoba.
Informacje o dokładnym programie Forum oraz warunkach uczestnictwa pojawią się w czerwcu 2023 roku na stronach: csdpoznan.pl i nowesztuki.pl
Termin wydarzenia: 30 września–3 października 2023
Miejsce: Scena Wspólna, Poznań
Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Zespół kuratorski: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Ewelina Chatłas (CSD), Joanna Żygowska (CSD)
Profile CSD w mediach społecznościowych:
FB: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży
Instagram: Centrum Sztuki Dziecka
Organizacja Forum to kolejne działanie Centrum mające na celu wspieranie i inspirowanie profesjonalistów i profesjonalistek zajmujących się sztukami performatywnymi dla dzieci i młodzieży i budowaniu środowiska wokół tego zagadnienia. Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z problematyką i programem poprzedniej edycji Forum, jak i ze środowiskowym raportem na temat zagadnień związanych z widownią i tekstem w teatrze dla dzieci i młodzieży.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.