Teatr Mały w Tychach ogłasza casting do spektaklu Pies który jeździł koleją w reżyserii Anieli Kokoszy i Pauliny Giwer-Kowalewskiej z duetu Kolekttacz. Premiera spektaklu planowana jest na 8 marca 2024 roku

Wersja do druku

Pobierz PDF

Udostępnij

Do spektaklu opartego na opowiadaniu Romana Pisarskiego Teatr Mały w Tychach poszukuje performerów i performerek, również tych ze szczególnymi potrzebami, powyżej 25 roku życia, otwartych na pracę z ruchem i słowem, posiadających doświadczenie w pracy ruchowej opartej o improwizację. Mile widziani będą studenci i absolwenci kierunków tańca.

Karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronie Teatru Małego:
CASTING do spektaklu „PIES, który jeździł koleją” – Teatr Mały Tychy (teatrmaly.tychy.pl)

Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać na adres: joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl do 1.12.2023 do godziny 14.00.
Wybrane osoby zostaną poinformowane najpóźniej 5.12.2023 roku.
W informacji zwrotnej osoby zaproszone otrzymają fragment tekstu do przygotowania na casting 14.12.2023.

Casting będzie miał charakter grupowego spotkania warsztatowego pt. Ciało w ruchu-przestrzeń czucia. Podczas czterogodzinnego spotkania ( 12.00-17.00 z godzinną przerwą), które poprowadzi duet Kolekttacz : Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska oraz dramaturżka Monika Czajkowska, zostaną wyłonione maksymalnie trzy osoby, które zostaną zaproszone do współtworzenia spektaklu.


Koncepcja spektaklu:

Wierzymy, że mądre oswojenie z trudnym tematem staje się ważnym doświadczeniem na dorosłe życie.
Młody widz przeżywa rozstanie częściej niż człowiek dorosły… zmieniające się ciało, dojrzewanie, wkraczanie w nowe obszary świadomości, okres dojrzewania… Emocje i uczucia, które nim targają, są bardzo zmienne.
Oswajamy myśli o nieuchronności zmienności świata, naszych relacji, konieczności wkraczania w zupełnie nową nieznaną rzeczywistość.
Niemalże każdy z nas niesie ze sobą historię zwierzęcia, które odeszło, zginęło, zaginęło, które był zmuszony opuścić.
Interesuje nas, co dzieje się potem… by poszukać happy endów w tej znanej wszystkim opowieści.
Zainspirowane książką – pragniemy podzielić się obrazem, który pozostawi dozę wolności w interpretacji i zaprosi do współodczuwania.

Twórcy:

Kolekttacz – Aniela Kokosza i Paulina Giwer – Kowalewska – koncepcja, reżyseria, choreografia

Monika Czajkowska – dramaturgia

Joanna Piwowar – Antosiewicz – muzyka, piosenki

Agnieszka Nowacka – reżyseria światła, scenografia

Julia Kromolicka – kostiumy

Biogramy:

Aniela Kokosza: performerka, pedagożka tańca, choreoterapeutka. Stypendystka Instytutu Muzyki i Tańca, Alternatywnej Akademii Tańca 2015, fundacji Ciało/Umysł 2017, Prezydenta Miasta Gdańska, programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury – Bardzo Młoda Kultura oraz programu wsparcia UMWW „Kultura w drodze”. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2-letni kurs instruktorski o profilu taniec współczesny w Bydgoszczy oraz Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Działa na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele. Pracuje pedagogicznie: ze studentami tańca, prowadząc autorskie warsztaty ruchowe, również z osobami z alternatywną motoryką i zagrożonymi wykluczeniem społecznym i edukacyjnym. Interesują ją zagadnienia związane z filozoficzno społecznymi aspektami postrzegania ciał oraz działania dostępnościowe. W 2020 roku założyła kolektyw twórczy Kolekttacz.

Paulina Giwer-Kowalewska: aktorka, tancerka, performerka. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Aktorka w spektaklu blisko Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak) nagradzanego i prezentowanego na licznych najważniejszych festiwalach/scenach teatralnych na świecie (m.in. Singapur, Norwegia, Irlandia, Francja), Frajda Granda Bzik (Kolekttacz/Art Fraction Foundation), Tu mieszkamy (Art Fraction Foundation/ Teatr Animacji) oraz A ciało mówi (w reż. Anety Jankowskiej/ Teatr Miniatura Gdańsk). Współtwórczyni kolektywu twórczego Kolekttacz, który wraz z Anielą Kokoszą prężnie rozwija tworząc spektakle, wydarzenia, warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych, o różnych potrzebach. Kolekttacz stworzył projekt taneczny: proces ze sprawczym udziałem dzieci w wieku 8-12 lat, którego efektem jest spektakl Ciało ciałko (prezentowany podczas Forum o Współczesnym Tańcu i Choreografii dla Młodej Widowni(CSD w Poznaniu). Stale współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Sokół” prowadząc autorskie warsztaty teatralno- ruchowe dla dzieci oraz z choreografką Izabelą Chlewińską, prowadząc warsztaty z obiektami sensorycznymi Intibag. Współtworzyła projekt międzypokoleniowy, realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”. Stypendystka programu Kutura w sieci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), Alternatywnej Akademii Tańca, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury (2013) oraz programu twórczego Tanz Medien Akademie w Bauhaus Universitat (2011). Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, rodzin, osób dorosłych (również z osobami z alternatywną motoryką i zagrożonymi wykluczeniem społecznym i edukacyjnym). Interesuje się podnoszeniem kompetencji odbiorców sztuki, wartości i jakości w kulturze dostępnej dla wszystkich niezależnie od miejsca.
Współpracuje z Fundacją Art Fraction Foundation, realizując wydarzenia skierowane dla rodzin, Fundacją Akceptacja prowadząc warsztaty ruchowe dla nastoletniej grupy wsparcia oraz Stowarzyszeniem Zmyślni prowadząc warsztaty dla grupy wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

Monika Czajkowska: reżyserka teatralna i filmowa, scenarzystka, dramaturżka i dramatopisarka. Doktorantka na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi, wykładowczyni akademicka (PWSFTViT w Łodzi, AT w Białymstoku). Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa. Zdobywczyni Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię spektaklu Podejdź bliżej oraz III Nagrody Publiczności w konkursie Monoteatr #wdomu za monodram filmowy Ofelia. Działanie (nie)będzie potępione. Laureatka stypendium MKiDN – Kultura w sieci, dzięki któremu stworzyła projekt Części ciała. Doświadczenie obecności. Zwyciężczyni 34. Konkursu na Sztukę Teatralną Dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w ramach którego napisała sztukę Wychowanie Fizyczne. Współpracowałam m.in. z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrem w Oknie w Gdańsku, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Jej najbliższa premiera będzie miała miejsce w grudniu 2023 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Ma na koncie także krótkie formy audiowizualnych (zarówno autorskich jak i wykonywanych na zlecenie), obecnie pracuje nad swoim filmowym debiutem pełnometrażowym. Pracuje na styku teatru i filmu, od pewnego czasu poszerza swoją działalność twórczą o video art i performans. Swoje praktyczne działania poddaje refleksji teoretycznej. Bliska jest jej praca z ciałem. Na co dzień ćwiczy jogę.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close