
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na 16. Festiwal Nowe Epifanie oraz pierwszą edycję Rodzinnych Nowych Epifanii, obejmującą przedstawienia taneczne dla najmłodszych i ich rodziców/opiekunów. Festiwal rozpocznie się w Warszawie 5 marca i potrwa do 13 kwietnia 2025. W programie festiwalu spektakle, koncerty muzyki dawnej, pokazy filmowe oraz spotkania z artystami i ekspertami związanymi z tematyką spektakli. W ramach Rodzinnych Nowych Epifanii 12 kwietnia o godz. 12.00 i 15.00 w Teatrze Potem-o-tem wystąpi Kolekttacz ze spektaklem tanecznym Frajda, Granda, Bzik. W programie również warsztaty o godz. 14.00.
Spektakl o spotkaniu ciał, energii, skojarzeń.
Spotkanie w tym momencie.
Wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne.
Spokój, bliskość, wspólnota, rodzina. Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika! Jesteśmy od siebie różni, każdy niesie swoją historię. Spotykamy się, czekamy na siebie, uciekamy, szukamy kolejnych ścieżek. Jesteśmy razem, połączeni niewidzialną siatką uczuć i myśli. Czy bywa nam ze sobą ciężko? Jasne! Każdy przecież przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy rozkręca od czasu do czasu swoją własną grandę!
Trzy performerki w swobodny, otwarty i włączający sposób budują i odkrywają wielozmysłowy świat. To ich historia o eksperymentowaniu, dojrzewaniu, poznawaniu samych siebie i odkrywaniu innych.
Spotkaniu towarzyszą obiekty sensoryczne Intibag.
Dostępność spektaklu
W spektaklu wykorzystywane są światła w różnych kolorach.
Spektakl bez słów.
Ważne informacje
W cenie biletu o godz. 14.00 odbędą się warsztaty. Wymagane zapisy (opis poniżej).
Aktorzy wchodzą w interakcję z widzami.
Wszyscy widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia.
Recenzje
Frajda to radość i zabawa. Granda – coś oburzającego albo wielka awantura. Bzik z kolei kiedyś oznaczał kogoś oryginalnego, dziś raczej dziwaka. Co je łączy? Rodzina! (…) Frajda, granda, bzik to także pełnowymiarowe dzieło taneczne. Dziewczyny z Kolekttacz przygotowały intrygującą choreografię, którą zaprezentowały w rytmie awanturniczej muzyki, by chwile później ukoić płynnymi ruchami zszargane nerwy. Pomocne w tym były oczywiście poduchy i wałki, które po tym, jak przez moment były tarczami treningowymi, przedmiotami do rozładowania złych emocji, kolejno przelewały się po ciele, delikatnie je masując, rozluźniając mięśnie, uwalniały od napięcia.
Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl
O warsztatach
Ku bliskości
Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku od trzech lat i bliskim dorosłym, także uczestnikom i uczestniczkom ze szczególnymi potrzebami.
Będzie to spotkanie w ruchu autentycznym, niewymuszonym, w nieustającej wymianie: myśli, energii, obserwacji, skojarzeń. Warsztaty traktowane są jako pretekst do budowania i pogłębiania relacji pomiędzy uczestnikami wydarzenia. W swoim działaniu twórczynie starają się przełamywać tradycyjny schemat artysta – odbiorca, przenosząc akcent z biernego odbioru na wspólne doświadczanie i przeżywanie. Towarzyszą im założenia niezaprogramowanej na siłę interakcji, wielozmysłowości i współtworzenia.
Podczas warsztatów prowadzące postarają się zwrócić uwagę na fakt, że każde ciało jest wyjątkowe, niepowtarzalne, wystarczające. Poszukają szczególnej energii, która daje swobodę, skupienie, a zwłaszcza radość.
W warsztatach wykorzystane zostaną obiekty sensoryczne INTIBAG (www.intibag.eu).
Zapisy: miejsca rezerwują dorośli i dzieci
Koszt: warsztaty są w cenie biletu – POBIERZ DARMOWĄ WEJŚCIÓWKĘ
Liczba uczestników: 25 osób
12 kwietnia 2025, sobota, godz. 14.00–14.45
Twórcy:
Choreografia/reżyseria: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Agnieszka Dubilewicz
Współpraca choreograficzna: Izabela Chlewińska
Przestrzeń: Tomasz Bergmann
Muzyka: Hania Rani i fragment utworu Mutant brain Sama Spiegela
Kostiumy: Olga Strizhniova, Idalia Mantas
Produkcja: Art Fraction Foundation, Stowarzyszenie Artystów Kolekttacz
Występują: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Aneta Jankowska
Premiera: 1 lipca 2021
Czas trwania: ok. 45 min
Wiek uczestników: 3+
Nagrody
Spektakl zakwalifikowany na Polską Platformę Tańca 2024 w Łodzi.
Cena biletu: Cena biletu: 50 zł./os. Każdy widz musi mieć bilet, bez względu na wiek (dziecko, rodzic, opiekun).
Kolekttacz „Frajda, Granda, Bzik”, Festiwal Najmłodszych 2021, fot. Maciej Zakrzewski
Kolekttacz „Frajda, Granda, Bzik”, Art Fraction Foundation, fot. Maciej Zakrzewski
RODZINNE NOWE EPIFANIE
15 marca, godz. 10.00 oraz 14.00, Niewidoczne, koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińska, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. W programie również warsztaty o godz. 12:00 i 15:30.
22 marca, godz. 10.00 i 12.00, Moja pierwsza odyseja kosmiczna, reżyseria Katarzyna Peplinska-Pietrzak, Teatr Potem-o-tem.
30 marca, godz. 11.00 i 14.00, U-rodziny, choreografia Hanna Bylka-Kanecka, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” – PREMIERA FESTIWALOWA.
12 kwietnia, godz. 12.00 i 15.00, Frajda, Granda, Bzik, choreografia Kolekttacz, Teatr Potem-o-tem.W programie również warsztaty o godz. 14:00.
13 kwietnia, godz. 10.00 i 12.00, Tu mieszkamy, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, koncepcja i scenografia Barbara Małecka, Teatr Potem-o-tem.
TEATR
6 marca, godz. 19.00, Ciemności kryją ziemię, reż. Tomasz Fryzeł, Teatr Powszechny.
8 marca, godz. 19.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
9 marca, godz. 16.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
12 marca, godz. 19.00, Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami, tekst i dramaturgia Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin, TR Warszawa.
4 kwietnia, godz. 19.00, Polowanie, tekst Ishbel Szatrawska, reż. Piotr Pacześniak, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”.
10 kwietnia, godz. 19.00, Kofman. Podwójne wiązanie, reż. Katarzyna Kalwat, Nowy Teatr – PREMIERA.
Po wybranych spektaklach dyskusja z twórcami i twórczyniami oraz zaproszonymi gośćmi.
MUZYKA
29 marca, godz. 19.00, Bach i Telemann. Fantazje rodzinne, skrzypce: Małgorzata Malke
30 marca, godz. 19.00, Stylus fantasticus, klawesyn: Małgorzata Sarbak
5 kwietnia, godz. 19.00, Flety proste – portret rodzinny, flety proste: Bolette Roed
6 kwietnia, godz. 19.00, Z pokolenia na pokolenie. Barokowi lutniści, lutnia: Anna Wiktoria Swoboda
Wszystkie koncerty odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Widzowie, którzy wykupią bilet z miejscem leżącym, proszeni są o przyniesienie własnej maty.
FILMY
18 marca, godz. 18.00, Nasienie świętej figi, reż. Mohammad Rasoulof
25 marca, godz. 18.00, Wizja motyla, reż. Maksym Nakonechny
1 kwietnia, godz. 18.00, Marcel Muszelka w różowych bucikach, reż. Dean Fleischer-Camp
8 kwietnia, godz. 18.00, Jak zostałam perliczką, reż. Rungano Nyoni
Wszystkie pokazy filmowe odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11).
Po każdym pokazie filmu dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
BILETY
Bilety na spektakle i koncerty można nabyć od 5 lutego przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów. Stacjonarnie bilety można nabyć również w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.
Więcej:
www.noweepifanie.pl | www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie
***
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, Nowy Teatr, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Mazowiecki Instytut Kultury, Ruch Muzyczny, Kicket.com, Potem-o-tem, Teatr Animacji w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kolekttacz, Miejski Teatr Miniatura, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Fundacja Performat.
Patroni medialni: Programu 2 Polskiego Radia, TVP 1, TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Dialog, Notatnik Teatralny, Teatralny.pl, E-teatr, Czas Dzieci, Miasto Dzieci.
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.