
„Hold onto dance – artystyczna rezydencja badawcza”. Grafika: Łukasz Przytarski
W ramach programu SYNERGIE, Cricoteka wraz z REZI.Dance i Nowohuckim Centrum Kultury – Krakowskim Centrum Choreograficznym zapraszają seniorów i seniorki na rezydencję artystyczną „Hold onto Dance” z udziałem choreografek i performerek: Hiszpanki Evy Mory González, rezydującej w Czechach, oraz Polki Moniki Szpunar, działającej międzynarodowo.
„Hold onto Dance – artystyczna rezydencja badawcza” to projekt, w którym artystki rezydentki Eva Mora González oraz Monika Szpunar badają, w jaki sposób spektakle taneczne i choreograficzne mogą być nie tylko formą do oglądania, ale także pogłębionym doświadczeniem angażującym inne zmysły i ciało. Bazując na swoich wcześniejszych doświadczeniach w tworzeniu prac przełamujących granice między profesjonalnymi artystami a amatorami oraz między różnymi dziedzinami sztuki, chcą skupić się nad kwestią dostępności tańca w bliskim kontakcie, unikając wywoływania dyskomfortu i konfrontacji. Artystki dążą do poszerzenia stereotypowego sposobu odbioru spektakli tanecznych, które zwykle ogląda się z dystansu i ze szczególną uwagą na wirtuozerię wykonawców.
Ciekawi różnorodnych perspektyw, organizatorzy wraz z rezydentkami zapraszają do współpracy osoby o bogatym doświadczeniu życiowym i wieloletniej praktyce bycia widzem/widzką. Zaproszenie do projektu kierują do osób powyżej 65. roku życia, które czują się ekspertkami w odbiorze spektakli, a jednocześnie lubią ruch i interesują się tańcem.
„Hold onto Dance – artystyczna rezydencja badawcza” zakłada osiem spotkań, w tym laboratoria ruchowe, które zakończą się otwartym dla publiczności pokazem w sali teatralnej Cricoteki z udziałem uczestniczek i uczestników projektu.
Informacje praktyczne:
Nabór
Zgłoszenia można przesyłać do 27 marca 2025 roku.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Za udział w pokazie powarsztatowym organizatorzy przewidują wynagrodzenie.
Dla kogo?
Osoby powyżej 65. roku życia, bez górnej granicy wieku, lubiące ruch i mające doświadczenie w oglądaniu spektakli tanecznych lub teatralnych, chętne do udziału w projekcie artystycznym.
Zapisy
Zapisy odbywają się mailowo na adres: rezerwacje@cricoteka.pl
lub telefonicznie: 505 319 882
Należy podać numer telefonu, wiek oraz informację o ewentualnych ograniczeniach ruchowych lub specjalnych potrzebach, które organizatorzy powinni uwzględnić podczas warsztatów.
Warsztaty będą prowadzone po polsku i po angielsku, z tłumaczeniem na bieżąco.
Warunkiem udziału w warsztatach i końcowym pokazie jest uczestnictwo we wszystkich spotkaniach.
Warsztaty odbywać się będą zarówno w sali edukacyjnej w Cricotece, jak i w studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury. Szczegółowy harmonogram poniżej.
Harmonogram warsztatów
Wtorek 1 kwietnia godz. 17.00–19.00
Spotkanie wprowadzające / Cricoteka (sala edukacyjna, poziom 3)
Środa 2 kwietnia godz. 16.00–19.00 / Cricoteka (sala edukacyjna, poziom 3)
Sobota 5 kwietnia godz. 11.00–14.00 / Nowohuckie Centrum Kultury, studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego
Wtorek 8 kwietnia godz. 16.00–19.00 / Cricoteka (sala edukacyjna, poziom 3)
Środa 9 kwietnia godz. 16.00–19.00 / Cricoteka (sala edukacyjna, poziom 3)
Sobota 12 kwietnia godz. 11.00–14.00 / Nowohuckie Centrum Kultury, studio Krakowskiego Centrum Choreograficznego
Wtorek 15 kwietnia godz. 15.00–19.00 / Cricoteka (sala teatralna, poziom 0)
Środa 16 kwietnia godz. 16.30–19.30 (w tym otwarty dla publiczności pokaz powarsztatowy o 18.30) / Cricoteka (sala teatralna, poziom 0)
Działania
Na warsztatach uczestnicy wraz z prowadzącymi będą odkrywać sposoby angażowania publiczności w wielowymiarowe doświadczenie choreografii oraz tworzenia tańca, który przenika do wnętrza ciał odbiorców, pozwalając im doświadczyć go na własnej skórze.
Będą poszukiwać skojarzeń i opowieści związanych z tym, co ulotne, a następnie przekładać je na język ruchu. Zbadają, jak ruch współgra z oddechem, wyobraźnią i pamięcią ciała. Będą pracować zarówno indywidualnie, jak i w grupie, eksplorując nie tylko sposoby obserwowania i doświadczania sztuki, ale także poruszania się i komunikowania. Podczas zajęć uczestniczki i uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnego udziału w praktykach ruchowych, udzielania feedbacku oraz wcielania się w role zarówno obserwatora/ obserwatorki, jak i performera/ performerki.
Rezydentki projektu, prowadzące warsztaty:
Eva Mora González – performerka tańca, choreografka, improwizatorka i twórczyni. Mieszka w Pradze, a jej twórczość odzwierciedla dynamiczne połączenie zdobytego treningu, kreatywnej współpracy i międzynarodowego doświadczenia. Eva ukończyła studia na kierunku taniec współczesny w Royal Professional Dance Conservatoire Mariemma w Madrycie (2014–2019). Jest inicjatorką P I E · Performative Impro Encounters, comiesięcznych, otwartych spotkań, w których improwizatorzy z różnych dziedzin, mieszkający lub tymczasowo przybywający w Pradze, spotykają się i wspólnie improwizują. Jest również choreografką sola La Tendresa, którym zaprasza publiczność do wspólnego miękkiego tańca.
Monika Szpunar – tancerka, choreografka, performerka, artystka interdyscyplinarna działająca międzynarodowo. Absolwentka w ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu oraz The Place – London Contemporary Dance School. W 2016 roku spędziła siedem miesięcy w Brazylii, współpracując z lokalnymi artystami i działając na Uniwersytecie UNICAMP. W 2020 roku ukończyła II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Monika koncentruje swoje autorskie projekty na połączeniu choreografii i tańca z innymi dziedzinami sztuki, aktywizmie społecznym, kolektywizmie oraz wprowadzaniu ruchu w różnorodne przestrzenie. Jest związana z Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz inicjatywą choreograficzną praktyki siostrzeństwa.
Rezydentki: Monika Szpunar, Eva Mora González
Współpraca: Natan Kryszk, Kasia Witek, Paweł Liber, Markéta Málková
Produkcja: Anna Rejowska
Identyfikacja graficzna: Łukasz Przytarski
Zespół realizujący: Mariusz Gąsior, Małgorzata Jakubowska-Raczkowska, Małgorzata Kmita-Fugiel, Zofia Mikołajska, Michał Warmusz
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Głos Seniora, TVP 3 Kraków
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Partnerzy projektu: Rezi.Dance, Nowohuckie Centrum Kultury – Krakowskie Centrum Choreograficzne
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.
Synergie (belka logotypowa). Projekt "Hold onto dance - artystyczna rezydencja badawcza".