
Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz, Fotografia: Monika Stolarska, Stylizacja (plakat): Monika Nyckowska
Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz, Fotografia: Monika Stolarska, Stylizacja (plakat): Monika Nyckowska
17 maja w parku Muzeum Rzeźby w Królikarni, a 25 maja w ogrodach Łazienek Królewskich odbędą się oprowadzania choreograficzne Rzeźbiary Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz. Wydarzenia będą poświęcone twórczości rzeźbiarek z początku XX wieku, które związały swoje życie i sztukę z Warszawą. W Łazienkach Królewskich osią działania będzie rzeźba znajdująca się w Ogrodzie Modernistycznym – Jutrzenka Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, zwana też przez artystkę „Poganką”. Oprowadzania realizowane w zielonych przestrzeniach miasta są kontynuacją działań badawczych i artystycznych prowadzonych przez Weronikę Pelczyńską i Magdę Fejdasz wokół zagadnienia przywracania pamięci o zapomnianych polskich rzeźbiarkach poprzez narzędzia współczesnej choreografii.
Działania Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz w Parku Rzeźby w Królikarni i ogrodach Łazienek Królewskich poświęcone są twórczości rzeźbiarek z początku XX wieku, które związały swoje życie i sztukę z Warszawą: Jadwidze Bohdanowicz, Janinie Broniewskiej, Wacławie Kiślańskiej, Mice Mickun, Oldze Niewskiej, Marii Lednickiej-Szczytt, Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej i Helenie Zielińskiej. Wydarzenia stanowią autorską formę interpretacji choreograficznej i performatywnej ich dorobku, łącząc elementy ruchu i opowieści.
W Muzeum Łazienki Królewskie punktem wyjścia i osią działania jest postać Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej – rzeźbiarki, której praca Jutrzenka (zwana też przez autorkę „Poganką”) znajduje się w Ogrodzie Modernistycznym. W Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni wydarzenie odbywa się w kontekście wystawy Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a.
Oprowadzania są kontynuacją działań badawczych i artystycznych realizowanych przez Weronikę Pelczyńską i Magdę Fejdasz wokół zagadnienia przywracania pamięci o zapomnianych polskich rzeźbiarkach poprzez narzędzia współczesnej choreografii. Prowadzą je w oparciu o praktykę kolektywną – kolejne choreografki i performerki angażują się w projekt i działają wspólnie na rzecz zwiększania świadomości wokół ciała i choreografii jako medium społecznej pamięci. Pierwszy krokiem tych badań było stworzenie performansu Rzeźbiary w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2023 roku.
Działania realizowane w zielonych przestrzeniach Warszawy w maju tego roku to odsłona projektu dotowana z budżetu miasta w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe Warszawy”.
Rzeźbiary brzmią jak typiary. To zgrubienie ma potencjał wzmocnienia. Wpisuje się w język ulicy, slang siłowniany i praktykę ciała. Poszukując tytułu, zależało nam na zaakceptowaniu siły kobiet, ich determinacji i tężyzny fizycznej, wpisanych w zawód oraz społeczną rolę rzeźbiarek. Stąd tytuł Rzeźbiary, który ma za zadanie uczynić wyższą sztukę bardziej przystępną, przyciągnąć widza i pozwolić na coś na kształt interaktywnego wejścia w materię rzeźby
— mówią autorki projektu, Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz.
Oprowadzania choreograficzne to innowacyjna forma, która zyskuje coraz większą widoczność w muzeach. Prowadzone są przez osoby na co dzień zajmujące się choreografią lub z niej czerpiące i polegają na angażowaniu publiczności we wspólne działania pozwalające na nowo doświadczać i odbierać sztukę – nie tylko zmysłem wzroku, ale całym ciałem.
Koncepcja: Weronika Pelczyńska i Magda Fejdasz
Performans w Muzeum Rzeźby w Królikarni: Daniela Komędera, Monika Szpunar, Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska
Performans w Muzeum Łazienki Królewskie: Dana Chmielewska, Katarzyna Sikora, Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska
Produkcja: Alicja Kaczmarek-Poławska, Alicja Latkowska
Tłumaczenie na Polski Język Migowy w Muzeum Rzeźby w Królikarni: Marta Kalinowska
Kostiumy: Zofia Komasa
Grafika: Paulina Woźniczka
Konsultacje muzyczne: Basia Małecka
Realizacja nagrania audio: Kajetan Gołębiewski
Audio czytają: Magda Fejdasz, Weronika Pelczyńska
Copywriting: Alicja Latkowska
Współpraca koncepcyjna: Dominik Skrzypkowski, Marta Szymańska
Kuratorka wystawy Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a: Ewa Ziembińska
Współpraca kuratorska: Alicja Gzowska
Organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM
w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Łazienki Królewskie.
Współpraca: Centrum w Ruchu
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Projekt „Rzeźbiary – oprowadzania choreograficzne” w ramach konkursu „Dziedzictwo kulturowe Warszawy”
Partner wydarzenia: BALAGAN
Oprowadzanie choreograficzne — Rzeźbiary w Parku
Park Rzeźby w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni
17 maja 2025 (sobota), g. 17.00
tłumaczone symultanicznie na PJM, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Oprowadzanie choreograficzne — Rzeźbiary w Ogrodach
Muzeum Łazienki Królewskie
25 maja 2025 (niedziela), g. 18.00
przy rzeźbie Jutrzenka Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej w Ogrodzie Modernistycznym, wstęp wolny