Ludzie tańca

Janina Pudełek

  • krytyczka
  • historyczka tańca
Zdjęcie: Janina Pudełek

Janina Pudełek, fot. ze zbiorów Encyklopedii Teatru Polskiego

Wersja do druku

Udostępnij

Janina Pudełek − urodzona 14 września 1930 roku w Warszawie, zmarła 27 października 2004 roku tamże. Polska historyczka, krytyczka i teoretyczka baletu.

Studiowała na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a także dramaturgię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1952-1953 była sekretarzem redakcji „Pamiętnika Teatralnego”. Przez ponad 30 lat prowadziła dział teatrów muzycznych w Muzeum Teatralnym.

Była wieloletnim pedagogiem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od 1997 była profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Edukacji Muzycznej (w Katedrze Edukacji Muzycznej). Habilitację zdobyła w 1984 na podstawie pracy o balecie warszawskim w latach 1867-1915. Jak wspominają studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej: „od początku istnienia kierunku studiów przygotowującego pedagogów baletu w Akademii Muzycznej prowadziła wykłady z historii tańca i baletu. Jej wszechstronna wiedza pozwalała pokoleniom pedagogów baletu poznawać ciekawe dzieje, a nie nudne fakty. Była promotorem prac magisterskich, często nagradzanych na konkursach”.

Współpracowała z magazynem „Taniec”, była recenzentką przedstawień baletowych w miesięczniku „Teatr”, publikowała także w  programach baletowych warszawskiego Teatru Wielkiego. Jest autorką librett baletowych: baletowej wersji opery Hrabina w choreografii Henryka Konwińskiego i Figlów szatana w opracowaniu Witolda Grucy. Od 1970 współpracowała jako redaktorka naukowa działu „Tancerze” z Encyklopedią Muzyczną PWM (Państwowego Wydawnictwa Muzycznego). Opracowała katalog repertuaru teatrów warszawskich w latach 1821-1835, katalog osobowy polskich śpiewaków i dyrygentów w latach 1821-1839 oraz katalog repertuaru polskich teatrów muzycznych po II wojnie światowej.

Organizowała wystawy poświęcone historii baletu oraz międzynarodowe seminaria naukowe. Jest autorką wielu prac poświęconych historii baletu, m.in.: Warszawski balet romantyczny. 1802-1866 (1968), Z historii baletu (1981), Tajniki sztuki baletowej. Rozważania o estetyce i anatomii baletu (1995) i hasło Balet, w: Encyklopedia kultury polskiej XX wieku. Teatr.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close