
fot. Patrycja Płanik.
fot. Patrycja Płanik.
W dniach 4-15 listopada 2013 w Lublinie odbywa się ósma i zarazem ostatnia rezydencja artystyczna całorocznej platformy rezydencyjnej MAAT FESTIVAL 2013 „border-line”. Jej gościem jest Mikołaj Mikołajczyk – wybitny tancerz i choreograf, twórca m.in. słynnego Tryptyku (Waiting, Z Tobą chcę oglądać świat, Plasir d’amour).
W ramach rezydencji 12 listopada o godz 19:00 w MAAT STUDIO w Centrum Kultury w Lublinie zarejestrowana zostanie rozmowa z Mikołajem Mikołajczykiem, która stanie się częścią filmu Patrycji Płanik dokumentującego wypowiedzi rezydentów MAAT FESTIVAL – sam film zobaczyć będzie można już w grudniu podczas V edycji MAAT FESTIVAL „border line 2013”. Podczas spotkania Tomasz Bazan rozmawiać będzie z tancerzem o tym, co jest tańcem, co nim nie jest i gdzie lokować dzisiejsze zjawiska w sztuce tańca.
Choreograf o swojej pracy nad spektaklem w MAAT STUDIO w Centrum Kultury w Lublinie:
Projekt Lutosławski…jesteś kimś kogo kiedyś znałem’: Przewrotny tytuł spektaklu odnosi się do moich refleksji nad skutkami przedziwnych i niespodziewanych sytuacji, które wydarzyły się w moim życiu. Nie dalej jak miesiąc temu zostałem pozbawiony w sposób haniebny i okrutny wiary w ludzi, wiary w przyjaciół, wiary w normalny i przewidywalny świat zdarzeń. Wystawiony na próbę, pozostałem sam na morzu wzburzonych fal łaski i dobrej woli ludzi, na których jestem skazany. Stan permanentnej pustki i niewiary w przyjaźń spowodował, że postanowiłem odnieść się do tego problemu.
Przyjaźń w kontekście socjologicznym jest silnie związana z nieprzyjaźnią. Wspólny wróg bardzo skutecznie cementuje więzi między przyjaciółmi. Przyjaciele mają tendencję do wyolbrzymiania negatywnych cech swych nieprzyjaciół i pomijania ich cech pozytywnych. Przyjaciel to połowa mej duszy mawiał Horacy, przyjaciel to drugie ja mawiał Teofrast z Eresos. Wyruszam więc w podróż poszukiwania zaufania, wierności, życzliwości i szczerości, w poszukiwaniu mojego drugiego ja, w poszukiwaniu przyjaciela.
V MAAT FESTIVAL ‚border – line 2013 / idea, koncept: Tomasz Bazan (kurator programu) / multimedia/video: Patrycja Płanik / produkcja: Maria Sapeta / technika: Maciej Połynko, Karol Rębisz / współpraca: Barbara Szymańska, Małgorzata Drozd, Maciej Rukasz, Dominika Płanik, Matylda Chmielewska, Małgorzata Bartkiewicz, Ksenia Duńska / program kuratorski Tomasza Bazana ‘Maat Festival’ zrealizowany ze środków Centrum Kultury w Lublinie Miejskiej Instytucji Kultury oraz Teatru Maat Projekt – pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz pod patronatem medialnym portalu taniecPolska.pl , e-teatr/ wspierają nas: Caffe Spółdzielnia A Lublin, Hotel VICTORIA Lublin, caffe KAWKA Lublin, Dom Żółnierza Lublin