
Punktem wyjścia dla pracy twórczej Tony’ego Orrico jest wypracowana przez artystę praktyka fizycznej symetrii (physical symmetry practice). W stanie, który sam określa jako „stan gotowości”, projektuje swoje działające ciało na różnorakie powierzchnie, zderza je z przedmiotami i wyprawia w podróż w wiele różnych kierunków jednocześnie. Interesuje go, jak impulsy fizyczne manifestują się w formach widzialnych. W praktyce warsztat opiera się na badaniu możliwości używania proprioceptycznych i wisceralnych (pochodzących z wewnątrz ciała) informacji dla zgłębiania i nawigowania po wewnętrznych i mentalnych przestrzeniach ciała. Doskonaląc sztukę pozostawania w „stanie gotowości” – gotowości do natychmiastowego rejestrowania wisceralnych impulsów i podążania za nimi – eksplorujemy jednocześnie przestrzeń wolną od emocji, myśli, projekcji, wspomnień, zahamowań i ocen. Izolując ciało od informacji z zewnątrz, próbujemy przekierować uwagę jego receptorów na sferę czysto fizyczną, a zwłaszcza na działanie grawitacji. Pozwala to na łączenie się z tym, co zdawałoby się dla nas niewidoczne, bez użycia zaawansowanych technologii. Praktyka jest wyrazem wiary, że poprzez punkt, linię, kształt i ich widoma intensywność (gęstość), jesteśmy w stanie nadać wewnętrznym fizycznym impulsom widzialną formę.
Materiałem wyjściowym dla poznańskiego warsztatu będzie choreografia Hand Movie Yvonne Rainer (1966, 8mm, 5:00, niemy film nakręcony przez Williama Davisa), ale z zaznaczeniem, że jest to samowolne zawłaszczenie tego dzieła, a także hołd złożony tej legendarnej artystce. Każdy dzień uczestnicy rozpoczną od rozgrzewki, po której nastąpią ćwiczenia i dyskusje wprowadzające w koncepcję praktyki symetrii i jej poszczególnych elementów takich jak aktywacja, lewitacja czy zawieszenie. W drugiej części dnia będą studiować kompozycję i tworzyć nowy spektakl. Na tę chwilę jest on pomyślany jako duet na cztery ręce, w którym performerzy leżą na plecach stykając się czubkami głów.
Do udziału w coachingu Tony’ego zaproszeni są performerzy o zaawansowanej umiejętności interpretowania i zapamiętywania subtelnych ruchów, interesujących się praktykami ruchu somatycznego. Uczestnicy proszeni są o przynoszenie każdego dnia zestawu słuchawek typu „earbud” oraz odtwarzacza MP3 do własnego użytku. Plik MP3 ze ścieżką muzyczną zostanie wysłany do uczestników e-mailem, do pobrania przed warsztatami. Prosimy również o zabranie kilku warstw ciepłych i wygodnych ubrań, które ułatwią przetrwanie długich okresów bezruchu.
Coaching dla profesjonalistów
Poniedziałek 20 stycznia 2014 – Piątek 24 stycznia 2014
Zgłoszenia należy przesyłać na adres info@starybrowarnowytaniec.pl do 10 stycznia 2014. w temacie e-maila AAT Orrico. Proszę dołączyć profesjonalne CV.
Koszt coachingu: 250 zł
Alternatywna Akademia Tańca 2014
Otwarty pokaz pracy odbędzie się w piątek 24.01 o godzinie 19:00 w Studio Słodownia +3. Wstęp wolny!