
Fot. Nowohuckie Centrum Kultury
Fot. Nowohuckie Centrum Kultury
Linatendu to opowieść o momencie granicznym w życiu. O ciszy tuż przed… O buncie, absurdzie, smutku i codzienności po utracie. Czy jeden to tyle samo co milion? Czy pojedyncza śmierć waży tyle samo co ta zwielokrotniona w codziennych wiadomościach w telewizji? Czy pamięć jest darem, czy przekleństwem?
Scenariusz powstał na podstawie L’inattendu francuskiego dramatopisarza Fabrice’a Melquiota, który ma w dorobku ponad dwadzieścia dramatów. Jego teksty były tłumaczone na niemiecki, hiszpański i włoski. Autorką polskiego przekładu L’inattendu jest Wioletta Kaczmaryn. W spektaklu zostaną wykorzystane również teksty własne Anny Krotoskiej. Monodram przygotowano we współpracy z Karolem Jarkiem (scenografia, światła), Nefeli Stamatogiannopoulousem oraz Danielem Hanem (muzyka).
wiszę
ty też?
ja też
wisisz?
wiszę…
głowa mi się wydłuża
nogi ciągle marzną przy ziemi
podpalę je to może polecę…
jesteś kosmonautą
ja też zakładam plecak tlenu
kombinezon wyhaftowany symbolami nieskończoności
programuję kryształ na lot w kosmos
chowam do kieszeni
i START
trzeba się dobrze odbić
jeszcze chwilkę poćwiczę
przyśnij mi instrukcję lotu
Anna Krotoska
Monodram Anny Krotoskiej to mozaika złożona z wielu różnorodnych obrazów, skonstruowanych przy pomocy światła, gestu, głosu i muzyki. Reżyserka zadbała o to, aby bez zbędnej scenografii przedstawić historię, która zarazem poruszy widza i nie otrze się o patetyczność czy banał. Minimalizm sceniczny oddziałuje na wyobraźnię, sprawia, że wszystko, co niedopowiedziane, ma prawo zaistnieć w naszej głowie.
Monika Branicka, „Linatendu”: Jak kos śpiewający w środku nocy, KulturaOnLine, [dostęp: 07.04.2014]
Anna Krotoska przez lata szkoliła swój warsztat aktorski w Teatrze Pieśń Kozła, w którym grała w spektaklach Pieśń Kozła – dytyramb, Kroniki – obyczaj lamentacyjny oraz Lacrimosa. Razem z zespołem występowała m.in. w Narodowym Teatrze w Taipei na Taiwanie, w teatrze La Mamma w Nowym Jorku, na festiwalu UCLA. Dwukrotnie grała na festiwalu w Edynburgu, na którym w 2004 roku spektakl Kroniki – obyczaj lamentacyjny zdobył Scotsman Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show. Od wielu lat dzieli się zdobytym doświadczeniem, wykładając w ramach aktorskiego programu magisterskiego prowadzonego przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre, a także prowadząc warsztaty teatralne z dorosłymi i młodzieżą w kraju i zagranicą. Spektal Linatendu przygotowała wraz z Alexandrą Kazazou, aktorką Studia Matejka. Kazazou studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. W Studiu Matejka przygotowała spektakl solowy Charmolypi. Jest także członkinią Odra Ensemble oraz Grupy Jubilo.
Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1621&lang=pl
Rezerwacja i sprzedaż biletów (15 zł): sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 oraz www.biletin.pl.