
Fot. materiały organizatorów.
Fot. materiały organizatorów.
W ramach wydarzenia w PWST w Krakowie odbędzie się uroczysta gala z okazji Dnia Tańca z „Cracovia Danza” połączona z premierą spektaklu pt. A l’Espagnol w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz zaproszonych Gości: prof. Elżbiety Stefańskiej i Małgorzaty Matuszewskiej.
Przedstawienie zabierze widzów w podróż do fascynującego i barwnego świata tańca hiszpańskiego od XVI do współczesności. Niezwykle bogata i różnorodna kultura hiszpańska inspirowała od wieków muzyków, pisarzy, malarzy, mistrzów tańca. Na salach balowych i na teatralnych scenach nie mogło zabraknąć tematów i choreografii zaczerpniętych z szalonych, egzotycznych hiszpańskich „fiestas”. W spektaklu pojawią się oryginalne choreografie dworskich tańców hiszpańskich z XVI wieku, takich jak Espagnoletta, Canario czy Pavane d’Espagne. Zaprezentowane zostaną także fragmenty słynnej historii Don Quichota z La Manchy w pantomimicznej burlesce do muzyki G. Ph. Telemanna, pt. Don Quichotte.
Okres baroku był wyjątkowo bogaty w formy taneczne zaczerpnięte z repertuaru hiszpańskiego. Na dworze francuskim zafascynowanym hiszpańską kulturą mistrzowie tańca tworzyli wiele tańców i baletów w guście á l’espagnol. Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zaprezentują więc oryginalne wariacje Folie d’Espagne oraz słynne Air Espagnol z suity J.B. Lully z comédie-ballet Mieszczanin szlachcicem J. B. Molière’a.
XIX i XX wiek również obfitowały w tematy hiszpańskie. „Taniec hiszpański” stał się obowiązkową pozycją każdego baletowego divertissement. W tej części prezentowany będzie odtworzony przez Alinę Towarnicką taniec z początku XIX wieku „Cachucha”, wykonywany jako solo przez wybitną tancerkę Fanny Elssler. Widzowie będą mogli również podziwiać słynną partię Kitri z baletu Don Quichotte” L. Minkusa oraz solo Młynarza z Baletu Trójgraniasty kapelusz M. de Falli.
Niespodzianką tego wieczoru będzie prezentacja – po raz pierwszy w Krakowie – znanego Fandanga A. Solera w wykonaniu klawesynistki prof. Elżbiety Stefańskiej oraz tancerki flamenco – Małgorzaty Matuszewskiej.
Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografie oryginalne: Fabritio Caroso, Cesare Negri, Thoinot Arbeau (XVI wiek)
Marius Petipa (XIX wiek)
Leonid Miasin (XX wiek)
Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka-Niedźwiedź, Dariusz Brojek
Choreografia: Fandanga A. Solera: Małgorzata Matuszewska
Kostiumy i scenografia: Monika Polak-Luścińska
Występują:
Goście: prof. Elżbieta Stefańska – klawesyn
Małgorzata Matuszewska – taniec
oraz Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”:
Romana Agnel, Monika Kieliba, Alicja Petrus, Anna Sufryda (gościnnie),
Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Miłosz Kozłowski
Bezpłatne wejściówki na Galę z okazji Dnia Tańca z Cracovia Danza można odebrać:
– w Punktach Informacji Miejskiej – InfoKraków: ul. Św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego
– w biurze B. D. „Cracovia Danza” (pl. Na Groblach 7, II piętro) w godz. 10.00 -14.00, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (12) 421-08-36 lub mailowej: cracoviadanza@cracoviadanza.pl
Uwaga: liczba wejściówek jest ograniczona.
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski
Organizator: Balet Dworski „Cracovia Danza”
Współorganizator: Fundacja „Ardente Sole”
Partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Punkty Informacji Miejskiej – InfoKraków, Move Media
Sponsorzy: FP Multimedia, Restauracja „Chimera”
Patroni medialni: TVP Kraków, „Dziennik Polski”, Dwutygodniki: „Kraków pl”, „Nowy Kurier Krakowski”, Tygodnik „Gość Niedzielny”, portale: taniecPOLSKA.pl, PolskaMuza.eu, Magiczny Kraków, Telewizja M; Współpraca redakcyjna: Miesięcznik „Karnet”, RMF Classic
Więcej na: www.cracoviadanza.pl