
Teatr Chorea zaprasza na Mistrzowskie warsztaty tańca, aktorstwa, śpiewu i technik ruchu scenicznego, które odbędą się w ramach III Festowalu Retroperspektywy.
Warsztaty taneczne/teatralne z Earthfall
22.08 (piątek) – wykład z projekcją filmu, godz. 15:00-16.30 – wstęp wolny
23.08 (sobota) – warsztaty dla początkujących, godz. 11:00 – 14:00 – koszt: 45zł
24.08 (niedziela) – warsztaty dla profesjonalistów, godz. 11:00 – 14:00 – koszt 45 zł
W ramach festiwalu RETROPERSPEKTYWY Earthfall zaprasza do udziału w serii wydarzeń związanych z historią i metodologią grupy, współpracą z Teatrem CHOREA oraz stylem produkcji. Earthfall zaprezentuje dwugodzinny wykład-prezentację, w której omówiona zostanie polityka artystyczna zespołu, jego historia, sposób działania i metodologia. Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz czterech filmów: Chelsea Hotel, poprzedniej produkcji The Factory (Fabryka) oraz 14 works (14 prac), poskładanego z wycinków 14 starszych filmów, w tym uhonorowanego nagrodą BAFTA Too Old To Dream. Podczas wykładu zostaną także zaprezentowane starsze wystąpienia performerów Lary Ward i Alexa Marshall-Parsonsa. Na zakończenie przewidziano czas na pytania od publiczności. Podczas kolejnych dwóch dni, odbędą się warsztaty Master Class. Tematem będzie język gestów stosowanych przez Earthfall oraz metodologia pracy zespołu. W swojej twórczości Earthfall opiera się na poszukiwaniu bodźców do ruchu, zapewniając autentyczność performansu fizycznego. Pierwszy warsztat – dla początkujących – będzie skierowany do wszystkich, zaś drugi – zaawansowany – adresowany jest do zawodowych performerów, tancerzy, nauczycieli/trenerów teatru fizycznego lub tańca, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności fizyczne, choreograficzne i twórcze.
Cele warsztatów:
– rozwinięcie kluczowych umiejętności, które można następnie przekazać kolejnym uczniom;
– doskonalenie samodyscypliny i pewności siebie uczestników;
– rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i działania;
– umożliwienie uczestnikom korzystania z ich własnych zasobów twórczych i autoekspresji;
– rozwój wiedzy i zrozumienie technik tańca i ruchu dzięki ich praktycznemu wykorzystaniu i analizie.
Warsztaty teatralne z Juni Dahr
23.08 (sobota): godz. 11:00 – 12.30 wykład z projekcją filmów – wstęp wolny, godz. 15:00-18:00 warsztat – koszt 45 zł
Juni Dahr – dyrektor artystyczna, założycielka i aktorka Teatru Visjoner, która stworzyła odrębny, unikalny styl w norweskim teatrze. Wybitna aktorka teatralna i filmowa Juni Dahr wystąpiła w wielu filmach m.in. w filmie Liv Ullmann nakręconym według scenariusza Ingmara Bergmana Wiarołomni. Klasycznie wykształcona w Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Oslo stworzyła wiele kreacji teatralnych (m.in. w sztukach Szekspira, Ibsena, Czechowa) grając przez 12 lat w Narodowym Teatrze w Bergen. Była też stypendystką w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego w latach 1980-1981.
Warsztat wokalny Śpiewaj i otwórz serce
Warsztat poprowadzi światowej sławy muzyk, wokalista i nauczyciel William Hannibal Means.
23-25 sierpnia: godz. 11:00-13:00, 15:00-17:00
Koszt: 300zł.
Warsztaty są przeznaczone dla profesjonalistów i amatorów.
Słynny uczeń Niny Simone zabierze uczestników warsztatów w wewnętrzną podróż w poszukiwaniu swojego jedynego prawdziwego głosu. Dzięki zastosowaniu wielu technik wokalnych i terapeutycznych, Hannibal potrafi przełamywać bariery psychofizyczne blokujące swobodny przepływ dźwięku. Na koniec trzydniowych warsztatów odbędzie się koncert finałowy/ pokaz pracy całej grupy warsztatowej. W programie znajdą się pieśni: rodowitych Indian Ameryki Północnej, afro-amerykańskie pieśni duchowe, gospel, soul, muzyka etniczna.
Hannibal urodził się i wychował w Oakland w Kalifornii gdzie już od najmłodszych lat rozwijał swój talent i był laureatem licznych nagród oraz stypendiów. W końcu osiadł w Wiedniu, gdzie przez 27 lat śpiewał i studiował u największych w Europie mistrzów wokalu. Został również protegowanym Niny Simone. Od wielu lat prowadzi swoje warsztaty na całym świecie. O Hannibalu mówiono już, że jest dżinem z lampy Alladyna, Czarnym Łabędziem, jednym z Trzech Króli. Widząc jego jedwabne szaty, naszyjnik z bursztynów i ogoloną głowę, ludzie pytają, czy jest buddystą, sufim, czy szamanem, na co On odpowiada: „Jestem wszystkimi tymi osobami i nie jestem żadną z nich… JESTEM i ISTNIEJĘ!” Hannibal jeździ po świecie ze swoim warsztatem Sing Open Your Heart (śpiewaj i otwórz serce), podczas którego z serdecznością i empatią zaprasza uczestników we wspólną podróż do głębi prawdziwego siebie za pośrednictwem własnego głosu. Kiedy ktoś życzy Hannibalowi miłego dnia, z błyskiem w oku odpowiada śpiewnie: „To ja jestem pięknym dniem!”.
Warsztaty teatralno-performerskie Jeden dzień w mieście – wstęp do działania
Uczestnicy będą pracować nad wyostrzeniem zmysłu obserwacji, ćwiczyć koncentrację, zapamiętywanie i refleks. Będą kontemplować moment pojawienia się idei, pomysłu i sposób jego realizacji. Działanie będzie krążyć wokół prymarnych elementów i podstawowych pytań. Dorota Porowska: „W zakresie rzemiosła interesować nas będzie napięcie między aktorem i performerem. Będziemy wypróbowywać naturalność i ostentacyjność zachowania. Będziemy zderzać improwizację z konkretnym uschematyzowanym działaniem. Poszukamy metafizyki w miejskiej codzienności. Wpiszemy się w przestrzeń architektoniczną, społeczną, przy jednoczesnej uwadze na własną wewnętrzną przestrzeń psychiczną. Będziemy porządkować entropię.”.
Uczestnicy warsztatu wezmą udział w festiwalowym działaniu Jeden dzień w mieście. Warsztaty są bezpłatne, skierowane do wszystkich chętnych.
Prowadzenie: Dorota Porowska (Teatr CHOREA)
Data: 20-22 sierpnia 2014, godz.11.00 – 14.00, Fabryka Sztuki (zbiórka)
Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Miejskie ekspedycje” Fabryki Sztuki w Łodzi, dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi.