Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2015: Rebecca Lazier – coaching „Praktyka ruchu – w stronę zmiany”

Zdjęcie: Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2015: Rebecca Lazier – coaching „Praktyka ruchu – w stronę zmiany”

Fot. Art Stations Foundation.

Wersja do druku

Udostępnij

W swojej praktyce pedagogicznej Rebecca Lazier integruje szeroką gamę somatycznych i anatomicznych metod badawczych – zarówno tych praktycznych, jak i teoretycznych – by konsekwentnie rozwijać struktury wspierające eksperymentowanie z, oraz doskonalenie indywidulanych praktyk oraz tym samym promować istotność choreograficznych poszukiwań dla dalszego twórczego rozwoju. W ujęciu Rebecki ciało staje się polem eksperymentu i nieustannie poszukuje nowych sposobów (auto)refleksji, by stymulować przemiany w jego percepcji (i autopostrzeganiu) oraz doświadczaniu.

Warsztat skupi się na zgłębianiu różnorakich metod pozwalających na odkrycie pełnego po tencjału naszych ciał. Punktem wyjścia będą studia Hermana Kabata i Dorothy Voss nad multiplanarnymi schematami ruchowymi (multiplanar patterns) i wywiedziona z nich metoda Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF). Drugim ważnym źródłem dla ruchowej praktyki będzie zestaw nerwowomięśniowych ćwiczeń dla tancerzy opracowany przez Irene Dowd. W ramach zajęć uczestnicy będą uczyć się poszczególnych schematów PNF i adaptować je w nowe (taneczne) konteksty wzmacniając tym samym nerwowomięśniowe funkcje naszych ciał i inicjując ruchowe poszukiwania. Jedną z metod odkrywania i zgłębiania ruchowych schematów będą także eksploracje zaczerpnięte z praktyki Feldenkraisa, zwłaszcza te, w których doświadczyć można świadomie grawitacji, dzięki której odkrywamy nasze cielesne możliwości i ograniczenia.

Uczestnicy będą  następnie eksplorować svhematy w ramach konkretnych sekwencji kroków i gestów, i poprzez świadomą pracę z ciężarem zwiększać zakres ruchowy naszych ciał. Ostatecznie, zaaplikująLabanowskie teorie przestrzennej harmonii, by podróżować z ruchem w przestrzeni jednocześnie zmieniając jego dynamikę, tempo i jakość.Wspólnym celem naszych badań będzie przełamywanie ruchowych schematów, inicjowanie swobodnej z nimi gry i stwarzanie możliwości dla grupowych interakcji.

Coaching stanowi część projektu There Must Be Others – praktyka jest wprowadzeniem w metody pracy, które zostały zastosowane w spektaklu Rebecki, którego nowa wersja z polsko-amerykańską obsadą przygotowywana będzie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza na czerwiec 2015 roku (próby od połowy maja do połowy czerwca). Audycja do projektu odbędzie się w Starym Browarze w sobotę 31 stycznia2015 roku. Udział w audycji nie wymaga udziału w coachingu.

Rebecca Lazier to nowojorska choreografka i tancerka. Własne prace tworzy od 1995 roku. Prezentowała je na najważniejszych nowojorskich scenach – w La MaMa, Danspace Project, The Kitchen, Muzeum Guggenheima oraz w wielu miastach w USA i poza nimi. Jej ostatnią produkcję – stworzony w Grecji spektakl Coming Together / Attyka – krytyk Eva Yaa Asantewaa okrzyknęła jednym z najważniejszych doświadczeń 2013 roku. Film powstały na bazie tej pracy prezentowany był m.in. w ramach Biennale Architektury w Wenecji. Rebecca Lazier była artystą-rezydentem Movement Research, Fundacji Teatru Joyce, Yard i Djerassi Resident Artist Program i stypendystką wielu międzynarodowych programów i instytucji. Obecnie jest profesorem tańca na Uniwersytecie w Princeton, a wcześniej wykładała na UCLA w Kalifornii, w Sinan Konserwatorium w Stambule, w Trinity College w Hartford Ballet i na Wesleyan University. W latach 2002-2006 była dyrektorem artystycznym festiwalu White Mountain Summer Dance Festival. Brała udział w wielu konferencjach i kongresach (m.in. w ramach Dance USA, Institute for Advanced Study Uniwersytetu w Minnesocie, podczas Congress on Research in Dance, oraz w The Juilliard School w Nowym Yorku).

Deadline nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek 19 stycznia 2015 roku.

Zgłoszenia wraz z profesjonalnym CV należy przesyłać na adres e-mail, w tytule zgłoszenia podając: AAT Lazier.
Koszt uczestnictwa: 250zł

Coaching zakończony zostanie otwartym pokazem pracy uczestników warsztatu.

Informacja o audycji

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Studio Słodownia 3. Otwarty pokaz pracy 30 stycznia o godz. 19700. Wstęp wolny.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close