
Koncert „Muzyka naszych czasów” na inaugurację projektu, Centrum Kultury „Zamek”. Fot. Tadeusz Sudnik.
Koncert „Muzyka naszych czasów” na inaugurację projektu, Centrum Kultury „Zamek”. Fot. Tadeusz Sudnik.
Projekt zakładał cykl zajęć muzyczno-ruchowych opartych na audycjach radiowych Marii Wieman ( z lat 60.) przeznaczonych dla dzieci, inspirowanych metodą Émile’a Jaques-Dalcroze’a (rytmiką), którego ideą było: „kształcenie ruchu ciała poprzez poruszenie serca i ożywienie myśli”. Zajęcia łączyły ze sobą aktywność muzyczną z aktywnością ruchową – i to zarówno w ruchu swobodnym, naturalnym, improwizowanym, jak i w prostych tańcach ludowych.
Zajęcia były próbą rekonstrukcji popularnej dawniej metody edukacyjnej poprzez audycje radiowe, które miały dać szansę na rozbudzenie wyobraźni i fantazji dziecka, na wykształcenie wrażliwości słuchowej z „wyciszeniem” bodźców wzrokowych. Merytoryczne efekty projektu zostały zaprezentowane w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podczas ogólnopolskiej konferencji Festiwalu Wymiany Myśli w dniach 8-10 maja 2015. Konferencja miała na celu kompleksowy wgląd w dziedzinę rytmiki na początku drugiego stulecia jej istnienia w Polsce, w szczególności dotyczyła relacji pomiędzy muzyką a ruchem oraz wzajemnego oddziaływania i interakcji pomiędzy pedagogiką i sztuką.
Filmy nakręcone z dziećmi ukazujące realizację audycji radiowych były pokazywane również rodzicom podczas konferencji z wychowawcami klas. Prezentacja filmu dzieciom-uczestnikom, odbędzie się podczas koncertu na zakończenie projektu. Koncert przygotowany jest przez uczniów i profesorów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2015.