Wrocław/II Rusza Festiwal: Metoda Feldenkraisa z Aldoną Chróściewicz – warsztaty

Zdjęcie: Wrocław/II Rusza Festiwal: Metoda Feldenkraisa z Aldoną Chróściewicz – warsztaty

Aldona Chróściewicz. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Metoda Feldenkraisa to rodzaj uniwersalnego narzędzia umożliwiającego poszerzanie świadomości ciała i jego funkcjonowania niezależnie od wieku, kompetencji, zainteresowań czy (nie/pełno)sprawności ruchowej ćwiczącego.Każdy z nas ma inne potrzeby – inne ma profesjonalny tancerz, inne osoba mająca „pracę siedzącą”, a jeszcze inne ludzie po wypadkach samochodowych czy z wrodzoną dysfunkcją. Jest jednak rzecz, która  pozostaje wspólna dla wszystkich – posiadanie własnego, wyjątkowego pola eksperymentalnego – swojego CIAŁA. W metodzie Feldenkraisa nie jest ono oceniane w kontekście estetyki i struktury, ale przez pryzmat jego działania w danym momencie życia. Ciało możemy obserwować, rozwijać, zmieniać – w swoim tempie i zakresie, bez demonstracji tego, co „powinno być prawidłowe”.

W ramach warsztatów uczestnicy będą uczyć się tzw. lekcji ruchowych Świadomość Poprzez Ruch (ATM – Awareness Through Movement), w tracie których grupa prowadzona jest przez nauczyciela za pomocą instrukcji werbalnych. Nie ma podczas zajęć demonstracji, jak wykonać ruchy, każdy odkrywa to w swoim czasie i zakresie.

Często zajęcia z Metody Fedenkraisa są błędnie kojarzone z „leżeniem i małą aktywnością”. Faktycznie, zazwyczaj prowadzący zachęcają do rozpoczęcia eksperymentów z bardzo małym ruchem, podążać swoim tempem, aby później zobaczyć maksymalny efekt przy pełnym zakresie. Z czasem ten mały ruch staje się coraz bardziej fascynujący, a cały proces umożliwia pełniejsze bycie „tu i teraz”. Istnieje wiele rodzajów lekcji ruchowych – w tym bardzo dynamicznych i wymagających. Prowadząca postara się przełamać stereotypowe opinie i  poszukać wraz z uczestnikami szaleństwa w małym ruchu i dynamiki w ciszy.

 

Trwają zapisy na zajęcia z najlepszymi światowymi tancerzami, performerami oraz pedagogami. W zależności od wybranych warsztatów są jeszcze wolne miejsca, jednak warto się pospieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy odbywają się drogą mailową: info@ruszafestiwal.pl.Można wybrać pojedyncze zajęcia lub skorzystać z karnetu na cały festiwal. W programie znajdziemy wiele bezpłatnych warsztatów, a płatne zaczynają się już od 25 złotych.

 

Więcej informacji o warsztatach, pedagogach oraz harmonogram festiwalu na stronie: www.ruszafestiwal.pl

Do pobrania:

Program festiwalu

Harmonogram

Cennik

Mapka miejsc

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Wrocław: Aula ASP, pl. Polski 3/4, godz. 9.00-10.30

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close