Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Jozef Fruček „Kreatywność poprzez presję, trudność i zagrożenie” – pokaz pracy

Zdjęcie: Wrocław/„BodyConstitution 2016”: Jozef Fruček „Kreatywność poprzez presję, trudność i zagrożenie” – pokaz pracy

Fot. Orfeas Emirzas

Wersja do druku

Udostępnij

W kwietniu 2016 roku Instytut Grotowskiego zaprasza na kolejne seminarium praktyczne w ramach BodyConstitution. Trzon BodyConstitution tworzą grupy działające przy Instytucie Grotowskiego. Zespoły te zajmują się wybranymi technikami/tradycjami ruchu bądź na bazie źródłowych technik ruchowych stworzyły swoje własne metody treningu aktora.

Jako wydarzenie towarzyszące seminarium praktycznego odbędzie się pokaz pracy Jozefa Fručka Kreatywność poprzez presję, trudność i zagrożenie. Od dziesięciu lat, jako RootlessRoot, Jozef Fruček i Linda Kapetanea prowadzą badania ludzkiego ruchu, rozwijając metodę Fighting Monkey. W swojej pracy koncentrują się na zasadach, które definiują ruch. Badają prymitywne, podstawowe pojęcia, a ich doświadczenie pokazuje, że nie istnieją „ćwiczenia” na tyle złożone, by mogły przygotować nas do życia. O wiele więcej do zaoferowania mają otwarte gry lub sytuacje ruchowe rozgrywane z partnerami, których zasady podlegają nieustannym zmianom w określonym kontekście. Taki model często występuje w przyrodzie. Zwierzęta grają w złożone gry, ucząc się sztuki przetrwania.

RootlessRoot projektuje i tworzy gry, które cechują zmienność, nieregularność, wysoki poziom trudności, presja i zagrożenie. Wprowadzając te elementy Frucek i Kapetanea czerpią inspiracje z wielu obszarów ludzkiego doświadczenia, m.in. sztuk walki, sportów, nauki, rzemiosła i codziennego życia, wykorzystując proste materiały i przedmioty, takie jak: drewno, kamień, lina, tkanina. Doprowadzenie ciała do granic jego możliwości oznacza zmianę wzorców neuromięśniowych, przebudowę wspomnień, rozwijanie umiejętności obserwacji. Pomaga to ciału wyzwolić twórcze siły, znaleźć nowe strategiczne rozwiązania złożonych problemów i przetrwać dzięki kreatywności.

Jozef Fruček jest współzałożycielem, wraz z Lindą Kapetaneą, RootlessRoot, praktykiem ruchu i artystą. Ukończył Akademię Muzyczną i Teatralną w Bratysławie, a następnie obronił doktorat (2002). W latach 2002–2005 był członkiem zespołu Ultima Vez prowadzonego przez Wima Vandekeybusa, współtworząc Blush (wersję sceniczną i filmową) oraz Sonic Boom. W latach 2005–2006 współpracował z Królewskim Teatrem Flamandzkim w Brukseli (KVS), realizując własne projekty. W 2006 roku, wraz z Lindą Kapetaneą, założył RootlessRoot – platformę realizacji własnych spektakli oraz prowadzenia badań i działań edukacyjnych. Od tamtej pory rozwija otwarty program badań ludzkiego ruchu Fighting Μonkey, wykorzystując jego rezultaty w kształceniu tancerzy, sportowców, aktorów i innych praktyków ruchu. Od 2012 roku Frucek jest członkiem kadry naukowej Państwowej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i Narodowej Szkoły Tańca w Atenach. W ciągu ostatnich dziesięciu lat stworzyli z Lindą Kapetaneą ponad piętnaście prac tanecznych, zaprezentowali ponad pięćset spektakli w osiemnastu krajach i przeprowadzili warsztaty dla ponad pięciu tysięcy uczniów na całym świecie.

Wstęp wolny!

Pokaz odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

***

W programie BodyConstitution udział biorą: Studio Kalari (liderzy Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair), Studio Dwóch Ścieżek (liderzy Przemysław Błaszczak i Jakub Gontarski), Teatr ZAR (lider Jarosław Fret), Studio Matejka (lider Matej Matejka) oraz Grupa Jubilo (liderzy Diego Pileggi, Agnieszka Bresler i Joshua Doerksen).

Seminarium praktyczne jest częścią projektu „BodyConstitution: międzykulturowy dialog o treningu aktora – cykl sesji warsztatowych, akademii i seminariów z udziałem studentów szkół teatralnych z Polski i Norwegii”, realizowanego w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach dziedzictwa kulturowego Europy w ramach Mechanizmu Finansowania EOG 2009–2014”.

Projekt finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Body Constitution belka1 (miniaturka)

Partnerzy:

Body Constitution belka2 (miniaturka)PWST Kraków (miniaturka)

Więcej na stronie BodyConstitution

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:45

Wrocław: Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close