
Fot. Dominik Kolęda
Fot. Dominik Kolęda
W ramach II odsłony Sceny Tańca Studio 2017 Tomasz Ciesielski pokaże spektakl Idylluzje. Idylluzja to tragikomedia miłosnych trójkątów: scena – performer – widz, rzeczywistość –urojenie – iluzja i on – ona – on, pojawiających się w różnych konfiguracjach. Wszyscy biorą w niej udział na równych prawach „i ich umysły odmienione wspólnie świadczą, że to coś więcej niż złudzenie; i staje się to ogromnie prawdziwe, choć jest przedziwne i podziwu godne” (Sen nocy letniej, William Shakespeare).
Wybitny amerykański neuropsycholog Vilayanur Subramanian „Rama” Ramachandran napisał, że percepcję można właściwie rozumieć jako wybór takiej halucynacji, która najlepiej pasuje do nadchodzących danych. W Idylluzji szukamy metod wyboru tej najprzyjemniejszej. Przeprowadzamy z widownią eksperyment – dostarczamy precyzyjnie skomponowanych bodźców i badamy ich odbiór. Każda scena to trening przemiany halucynacji w iluzję, w którą warto uwierzyć.
„Weź trzy głębokie oddechy! Rozluźnij się, tutaj nic ci się nie stanie…”
Reżyseria: Tomasz Ciesielski
Choreografia: Zespół
Taniec: Ilona Gumowska, Radek Hoffman, Tomasz Ciesielski
Muzyka: Jakub Pałys
Wokal: Zofia Prucnal i tancerze
Perkusja: Michał Klama
Bas: Robert Horvath
Kostiumy i scenografia: Cięta Julia Estera
Premiera: 9 kwietnia 2017 roku, Fabryka Sztuki w Łodzi
Fragmenty Snu nocy letniej Williama Shakespeare’a w przekładzie Macieja Słomczyńskiego.
Tomasz Ciesielski – performer, tancerz, badacz i menadżer teatru, w swoich działaniach łączący wszystkie te trzy doświadczenia. Współpracuje z Teatrem CHOREA (Koguty, Borsuki i inne Kozły, Oratorium Dance Project, DOTKNIĘCI/PORUSZENI, Take Over) i zespołem Granhøj Dans tańcząc w nagradzanych i prezentowanych na całym świecie spektaklach Men&Mahler oraz Rite of Spring –Extended. Student i wykładowca na kierunku choreografii Akademii Muzycznej w Łodzi, doktorant i asystent naukowy na Uniwersytecie Łódzkim (projekty Słownik tańca XX i XXI wieku, Funkcje i metody dystrybucji uwagi we współczesnym teatrze tańca). Stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca 2016 i uczestnik międzynarodowych warsztatów (m. in. z Jozefem Fručkiem, Andrew Morrishem, Wimem Vandekeybusem, Rudim Laermansem, Frey Faustem i Colleen Thomas). Twórca autorskich performansów będących eksperymentalnymi formami z pogranicza nauki, sztuki mediów i tańca (m. in. Sens-akcja, Taśmy profesjonalne, Idylluzja). Autor publikacji (Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej) i uczestnik projektów (Polska, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Dania, Czechy) dotyczących możliwości zastosowania wiedzy z zakresu nauk kognitywnych i neuronauk w badaniach nad tańcem.
***
Scena Tańca Studio
Pierwszy etap sprzedaży (do 15 maja)
– 15 zł / jeden spektakl;
Drugi etap sprzedaży (od 15 maja)
– 20 zł / jeden spektakl;
Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl
Kuratorki: Katarzyna Bester, Karolina Wycisk
organizatorzy:
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
Instytut Muzyki i Tańca
dofinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy