
Fot. materiały organizatorów.
Fot. materiały organizatorów.
Wystawa Lepsza ja jest refleksją na temat współczesnej kultury indywidualizmu, jej przyczyn, efektów i skutków ubocznych. Składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Centrum w Ruchu zaprasza na #SPA – Summertime Performing Art – swego rodzaju pobyt rezydencyjny. Przez tydzień sale Zachęty staną się miejscem działań choreograficznych. #SPA to miejsce gdzie zegar zwalnia, przestrzeń spędzania czasu bez ograniczeń, bez początku i końca wydarzeń, to możliwość pobycia z ciałem własnym i innych osób.
W ramach rezydencji i wystawy Ramona Nagabczyńska przedstawi performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej Kalejdoskop opartej na improwizacji ze spektaklu More. Po pokazie odbędzie się rozmowa.
W swojej pracy Ramona Nagabczyńska często stosuje systemy ruchowe, które nie mają ustalonych kolejnych gestów, ale też nie wynikają z wyborów poszczególnych performerów, lecz z logiki pewnego kinetycznego systemu. Praktyka choreograficzna Kalejdoskop również opiera się na tych założeniach. Performans ma formę duetu. Jego utopijnym założeniem jest podporządkowanie ciał i myśli idealnemu porządkowi, którego forma uzgadniana jest na bieżąco. Podkreśla rozdźwięk między zakładającą idealne podobieństwo intencją choreograficzną a realnością ciał, które pozostają różne. Powstaje trashowa, analogowa wersja transhumanizmu. Performans nawiązuje do projektu Pandrogyne Genesisa P-Orridge’a i jego partnerki Lady Jaye Breyer oraz technologii Neuralink Elona Muska.
współpraca i współwykonanie: Magda Jędra
Ramona Nagabczyńska – tancerka i choreografka. Tańca uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Artyści i zespoły, z którymi współpracowała, to m.in. Polski Teatr Tańca, Fleur Darkin, Tom Dale, Lucy Guerin, Ula Sickle, David Wampach, Maria Stokłosa, Kaya Kołodziejczyk, Sjoerd Vreugdenhil, Emma Martin, Rebecca Lazier, Junk Ensemble, Paweł Althamer, Paulina Ołowska, Aneta Grzeszczykowska oraz Clod Ensemble (stała współpraca od 2008 roku). Od 2016 roku pracuje z Alexem Baczyńskim-Jenkinsem oraz Martą Ziółek.
Więcej informacji: zacheta.art.pl/pl/wystawy/lepsza-ja