
Projekt graficzny: Angelika Topolewska-Pleskot.
Projekt graficzny: Angelika Topolewska-Pleskot.
Maat Festival jest pierwszym rezydencyjny festiwalem w Polsce, który zapewnia laboratoryjne warunki pracy zaproszonym tancerzom: finalnie powstają prace, które w ściśle określonej przestrzeni prezentacji są obserwowane i poddawane analizie. IX edycja platformy rezydencji bada w tym roku związki pomiędzy ciałem performera/tancerza a wszystkim tym, co klasyfikować można jako „narodowe” w szerokim ujęciu próby określenia statusu artysty. W ramach festiwalu Tomasz Bazan i Tomasz Fabiański pokażą Japan spiritual process 2016 – film podsumowujące Maat Festival 2016. Film jest zapisem trzy tygodniowego reserchu artystycznego pobytu w Japonii siedmiorga artystów.
Film stanowi utrwalenie procesu myślenia i postrzegania mega miasta Tokio oraz Japońskiej prowincji, pokazuje trzy tygodnie podróży do specjalnie wybranych oraz przypadkowych miejsc, kontakt z technologią i naturą, konsumpcją i duchowością. Japonia jak chyba żadne inne miejsce na świecie nieustannie miksuje i przetwarza te wszystkie jakości: wkraczasz na grząską ścieżkę zupełnie innego świata niż ten postrzegany z perspektywy europejskiej. Stajesz się awatarem własnego istnienia, grasz w grę wraz z milionami innych graczy a polem gry staje się ten nie mający granic świat gdzie rzeczywistość zmieszana jest na równi z iluzorycznymi, alternatywnymi wymiarami.
reżyseria, montaż: Tomasz Fabiański,
konsultacje: Tomasz Bazan,
zdjęcia: Ramona Nagabczyńska, Kaya Kołodziejczyk, Justyna Jasłowska, Barbara Bujakowska, Kamila Jarosińska, Radosław Mirski, Tomasz Bazan
produkcja: Maat Festival 2016, Centrum Kultury w Lublinie.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, za okazaniem wejściówki. Wejściówki są do pobrania w kasie Centrum Kultury w Lublinie od 1 grudnia 2017 roku.
***
Maat Festival „Ciało narodowe”
Narodowe ciało artystów to tkanka/matryca, skupiająca w sobie zarówno to, co lokalne, jak i – to, co nie dające się uchwycić w cyfrowej fali ery „post”. Czy „kolekcja narodowa” kształtowana będzie w przyszłości z rozbitych pryzmatów różnych pól i linków, dotyczących globalnej zbiorowości bez mitotwórczego etosu bohatera? Jak postulują organizatorzy: „Oddajmy ciała naszym narodowym artystom! Spotkajmy się !”. Wyjątkowości temu programowi dodaje fakt, że podobnej, tak rozbudowanej formy w Polsce nie sposób znaleźć. Każdorazowo obok rezydencji artystycznej powstaje fabularyzowany dokument filmowy, dotyczący postaci danego twórcy – w końcowym zamierzeniu powstaną, dzięki temu unikatowe materiały filmowe.
Więcej: rundance.pl
idea koncept, kurator programu: Tomasz Bazan
produkcja: Joanna Kolstrung, Arkadiusz Sławek
współpraca: Karol Rębisz, Tomasz Fabiański, Maciej Rukasz, Ewelina Kruszewska
Zrealizowano ze środków Centrum Kultury w Lublinie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.