Poznań/Polski Teatr Tańca/„Odpowiednie dać tańcowi słowo”: „Jakie strategie choreograficzne wybierają współcześni twórcy?”

Zdjęcie: Poznań/Polski Teatr Tańca/„Odpowiednie dać tańcowi słowo”: „Jakie strategie choreograficzne wybierają współcześni twórcy?”

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza na spotkanie z cyklu Odpowiednie dać tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu, poświęcone książce Strategie choreograficzne. Nowe perspektywy pod red. Tomasza Ciesielskiego oraz Mariusza Bartosiaka. Gośćmi spotkania będą Tomasz Ciesielski i dr Juliusz Grzybowski, autor jednego z tekstów zamieszczonych w książce.

Zebrane w tej publikacji artykuły odsłaniają kilka możliwych obszarów, w których choreografia okazuje się adekwatnym językiem opisu, strategią działania, matrycą poznawczą lub metodą badawczą. Ponadto są dla siebie nawzajem nielinearnym, sieciowym wprowadzeniem – kładą fundament pod nasze współczesne rozumienie choreografii, a także swego rodzaju choreograficzne myślenie, służące zaistnieniu jej w kolejnych kontekstach – piszą redaktorzy we wstępie.

Podczas spotkania będzie można kupić Strategie choreograficzne. Nowe perspektywy w promocyjnej cenie. Dostępne będą także inne publikacje, o których dyskutowano podczas Czwartkowych rozmów o Tańcu: Taniec w sprzężeniu nauk i technologii. Nowe perspektywy w badaniach tańca Sandry Frydrysiak, Teatr swój widzę kuliście. 60 lat Wrocławskiej Pantomimy pod red. Agnieszki Charkot oraz Odzyskiwanie tego, co oczywiste. O instytucji festiwalu pod red. Marty Keil.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach „Programu wydawniczego 2017″.

Anna Królica – kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca. Obecnie kuratorka w Polskim Teatrze Tańca. Programuje z Karoliną Garbacik i Joanną Chitruszko Festiwal „Kalejdoskop” w Białymstoku. Do jej ważniejszych projektów kuratorskich należą: Maszyna choreograficzna (2013-2016) w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie, Z perspektywy żaby (2015) oraz „Archiwum ciała” (2013) zrealizowane w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu oraz wraz z Pawłem Łyskawą i Erykiem Makohonem Goodbye Superman w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie (2015) oraz Portrety. Kobiety w polskiej choreografii w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie (2014). Autorka książek Pokolenie solo (Kraków, 2013), cyklu wywiadów stworzonych w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku, Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów, 2011), pierwszej książki o najnowszej historii tańca współczesnego w Polsce, a także licznych tekstów wydanej przez Agorę kolekcji DVD Balet i taniec. Kuratorka i redaktor albumu fotograficznego pt. Nienasycenie spojrzenia, obejmującego 160 fotografii tańca (2017) I nagrodzonego w kategorii najpiękniejszej książki 2017. Współpracowała magazynem internetowym dwutygodnik.com, „Teatrem”, „Didaskaliami”, „Kontekstami”. W latach 2006-2010 prowadziła opiniotwórczy portal o tańcu współczesnym nowytaniec.pl. Była członkinią Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w latach 2008, 2012, 2017 oraz przewodniczącą Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca w latach 2011-2013. W 2011 roku sprawowała funkcję koordynatorki ds. merytorycznych I Kongresu Tańca w Warszawie.

Czwartkowe rozmowy o tańcu. Odpowiednie dać tańcowi słowo to cykl rozmów, poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Polski Teatr Tańca pragnie stać się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca. Stara się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.

Kuratorka projektu: Anna Królica

Wstęp wolny.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:30

Poznań: Studio Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close