
materiały organizatora
materiały organizatora
Tegoroczna, dziesiąta i ostatnia edycja MAAT Festival odbywa się pod hasłem „Testy ciał” i zamyka dekadę poszukiwań i badań eksperymentalnych nad przemianami ciał. Organizatorzy stawiali zawsze w centrum ciało niedoskonałe, pełne pomyłek, biedne, poszukujące, ślepe, nieograniczone konwenansem i powinnością względem oczekiwań. Drugiego dnia festiwalu Anita Wach pokaże swój spektakl 100 toastów, który przygotowała wraz ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa.
100 toastów to autentyczna celebracja, podczas której publiczność zaproszona jest nie tylko do konsumpcji wytrawnego wina ale i do świętowania osiągnięć i porażek postaci, które miały fundamentalny wpływ na naszą wspólną historię.
Pierwszy pokaz 100 toastów powstał w Lublinie z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora. W Słowenii publiczność wznosiła toasty ku czci wielkiego romantycznego poety i propagatora słoweńskiego języka, Franca Preserena. Z kolei w Rzymie artystka i widzowie świętowali wielkość geniuszu twórcy Boskiej Komedii, Dantego Alighieri. 100 toastów prezentowane w Nowym Jorku poświęcone było figurze ojca amerykańskiej demokracji, prezydenta Georga Washingtona, a toasty wznoszone w Zagrzebiu odnosiły się do postaci ważnej dla byłej Jugosławii i współczesnych Bałkanów – publiczność wraz z artystką czcili pamięć Josipa Broz Tito. Performans 100 toastów zagości ponownie na scenie Centrum Kultury podczas tegorocznej edycji Maat Festival. Z okazji 100. rocznicy Niepodległości Polski będziemy wznosić toasty za wszystkich ojców niepodległości, tym z przeszłości, z czasów obecnych i tym z niedalekiej przyszłości.
100 toastów to kolektywna celebracja kulturowego konsumeryzmu. Świętujemy to, co kochamy; pijemy za to, czego nie akceptujemy; spożywamy ze smakiem wszystko, co jest nam zaoferowane. Wszystko po to, żeby narodowy pokarm mógł ulec ostatecznemu strawieniu. Na zdrowie!
choreografia i wykonanie: Anita Wach
koncepcja i reżyseria: Bojan Jablanovec
muzyka: Glenn Miller, Michael Nyman, The Stooges, Alfred Schnittke
producent: Spela Trost
produkcja: Via Negativa we wsparciu Miasta Lublana
koprodukcja: Maat Festiwal Lublin, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne Warszawa
czas trwania: 50 min
Wstęp wolny
Anita Wach – tancerka, performerka, choreografka, instruktorka jogi. Anita przez 7 lat pracowała jako tancerka w jednym z pierwszych, profesjonalnych grup tańca współczesnego w Polsce – Śląskim Teatrze Tańca, następnie głównie z warszawskim teatrem tańca Bretoncaffe oraz jako niezależna tancerka i performerka z innymi grupami i artystami. Była rezydentką PACT Zollverein, Centrum Choreografii w Essen, stypendystką Swiss Arts Council, Pro Helvetia oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Anita jest członkinią słoweńskiego kolektywu artystycznego Via Negativa z Lublany, gdzie między innymi, zrealizowała solo Oops, 100 toastów i inne. Anita Wach jest współzałożycielką grupy TukaWach (Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne).