
fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora
W ramach cyklu Kino Tańca w 2019 roku Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na spotkania z filmami dokumentalnymi o tańcu, które będą prezentowane pod hasłem Focus na taniec. Program ten koncentruje się na tańcu w przestrzeniach życia prywatnego i społecznego. Prezentuje wielość perspektyw i ludzkich doświadczeń, w których taniec wykracza poza sferę sztuki, stając się drogą życia, źródłem tożsamości i więzi międzyludzkich, narzędziem kształtowania rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Regina Lissowska-Postaremczak.
W majowej odsłonie w ramach jednego wieczoru Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza na film i milongę. Spotkanie zacznie się polską premierą filmu dokumentalnego Tangomania w reż. Susan van den Broek i Joahima Thissena. Po projekcji filmu, o godz. 20.00 odbędzie się krótka lekcja tanga, którą poprowadzi Ula Wojtkowiak i Santiago Buonomo. Od godziny 20.40 popłyniemy w milongę el Picaflor, której muzycznym kapitanem będzie Ula Wojtkowiak. Milonga potrwa do 23.00, kiedy to tradycyjnie wybrzmi La Cumparsita.
Regina Lissowska-Postaremczak
Teatrolożka, badaczka tańca, od 6 lat działa w obszarze filmu tańca jako kuratorka (Dances with Camera w ramach Short Waves Festival), selekcjonerka i programerka pokazów i międzynarodowych festiwali filmowych (m.in. Mobile Dance Film Festival, NY), jest członkinią Dance Films Association.
***
Tangomania
Reż. Susan van den Broek, Joahim Thissen | Holandia | 2016 | 49 min | Documentary
PREMIERA POLSKA
Reżysereia: Susan van den Broek, Joachim Thissen
Występują: Judith Veen, Yerpun Castro, Corine Groenewegen
Trailer: https://vimeo.com/172604184
Strona FB: https://www.facebook.com/tangomaniadocu/
Film Tangomania śledzi życie dwojga tancerzy w Amsterdamie – nowicjuszki i doświadczonego tancerza. Chilijczyk Yerpun znajduje spełnienie w intymności tanga, ale co kryje się pod powierzchnią? Holenderka Judith pragnie wspólnoty, ale zmaga się z kodami społecznymi hierarchicznej sceny tanga. Film ukazuje intensywny charakter argentyńskiego tanga: to taniec miłości i jedności, ale może przynosić też samotność i odrzucenie.
Milonga el Picaflor
ok. 20.00-23.00
Prowadzenie:
Santiago Buonomo
Tanguero i DJ urodzony w bogatym w historię tanga Urugwaju. Miłość do tanga, znajomość techniki tego tańca, jaki i znajomość muzyki zawdzięcza swoim dziadkom. Do jego maestros należą José Pedro Viana, Esteban Cortés i Verónica Lagomarsino. Uczył tango w Trasnochando Academy w Montevideo, w Club Tabaré oraz w szkołach średnich. Jest również nauczycielem wychowania fizycznego, stąd wprowadzając w tango przywiązuje dużą wagę do możliwości ciała w ruchu.
Ula Wojtkowiak
Tancerka i instruktorka tanga argentyńskiego, trenerka posturalnej metody pracy z ciałem Gyrokinesis®, aktorka i muzyk. Ukończyła Akademię Teatralną DAMU w Pradze, Uniwersytet Jagielloński na kierunku Wiedza o Teatrze oraz Akademię Praktyk Teatralnych Gardzienice. Jako mim pracowała w Teatro dell’Opera w Rzymie. Ukończyła Akademię Talent Alejandry Mantinian, współpracuje z wieloma maestros. W nauce tanga kładzie ogromny nacisk na świadomość ciała, doskonalenie wrażliwości muzycznej i ruchowej.
———————-
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, sekcja Tańca i Baletu
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.
Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
www.centrumsztukitanca.eu
https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/