
Fot. Damir Jusupow.
Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza w poniedziałek 4 kwietnia 2016 o godz. 18.30 (sala D w Auditorium Maximum) na spotkanie z dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofem Pastorem. Rozmowę poprowadzi Magdalena Juźwik. Krzysztof Pastor opowie m.in. o nadchodzącej premierze Burzy, kulisach pracy choreografa oraz zbliżającym się baletowym Festiwalu Szekspirowskim w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Na uczestników, oprócz rozmowy, czekają upominki-niespodzianki, które będą rozlosowane wśród biorących udział w spotkaniu.
W zeszłym tygodniu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się inna rozmowa z Krzysztofem Pastorem. Podczas spotkania można było również zobaczyć specjalny przedpremierowy pokaz fragmentu baletu. Obecny był także dyrektor Waldemar Dąbrowski, który wprowadził publiczność w tematykę Festiwalu Szekspirowskiego Polskiego Baletu Narodowego. Pomysłodawcami i realizatorami tego wydarzenia są Paweł Chynowski i Krzysztof Pastor. Już sześć lat temu zrodziła się idea uczczenia twórczości angielskiego dramaturga. Polski teatr wpisuje się tym samym w tradycję europejską, której nieodłącznym językiem jest przecież taniec i muzyka. W celu realizacji swojej misji, propagowania sztuki, TW – ON podejmuje wyzwania współczesności, tworząc unikatowe wydarzenie taneczne i przekładając słowa Szekspira na ruch.
W dniach 9- 28 kwietnia 2016 roku TW – ON wystawi pięć inscenizacji dzieł Szekspira, każda z nich w odmiennej stylistyce tanecznej. Będą to klasyczne już Poskromienie złośnicy w choreografii Johna Cranko – mistrza baletów narracyjnych (prapremiera: Stuttgart 1969, premiera polska: Warszawa 2015) i Sen nocy letniej Johna Neumeiera (ucznia Cranko) – zaliczanego do neoklasyków baletu (prapremiera: Hamburg 1977, premiera polska: Warszawa 2013), dwa spektakle Krzysztofa Pastora: Romeo i Julia (prapremiera: Edynburg 2008, premiera polska: Warszawa 2014) oraz Burza (prapremiera: Amsterdam 2014, premiera polska: Warszawa 2016), a także Hamlet Jacka Tyskiego (prapremiera: Warszawa 2013).
Festiwal otworzy warszawska premiera Burzy, autorski balet Pastora. Dyrektor PBN zainspirował się pracami irańskich artystów: Shirina Neshata i Shoji Azariego. Jak przyznał choreograf, praca nad tym spektaklem stanowiła nie lada wyzwanie. Wyróżnikami tego baletu są improwizowane fragmenty oraz wprowadzenie na scenę muzyka, Abbasa Bakhtiariego, wirtuoza perkusjonisty, który na bębnie obręczowym daf wprowadzi do utworów Henry’ego Purcella, Thomasa Tallisa, Roberta Johnsona, Matthew Locke’a oraz Michela van der Aa, ludowy koloryt rytmiczny. Ciekawostką jest też cytat z Popołudnia fauna Wacława Niżyńskiego (pod koniec duetu Kalibana i Mirandy). Pastor wyeksponował cztery główne sensy sztuki, opowiadając o relacjach między Prosperem, Kalibanem i Mirandą. Istotne są również motywy: nieuniknionego odejścia córki od ojca, zemsty i przebaczenia oraz przyznania się do popełnionych błędów. Przy przeniesieniu inscenizacji choreograf wprowadził kilka fragmentów tekstu Szekspira (w formie głosu z offu i projekcji multimedialnej), które zawierają według niego najgłębszy sens dramatu, nie zawsze przekładalny na ruch. Jest to z pewnością spektakl, który posiada duży potencjał i wiele elementów innowacyjnych, niepojawiających się dotąd w repertuarze PBN.
Kolejne prezentacje Burzy zaplanowane są w dniach 10 oraz 22-24 kwietnia.
(Relacja ze spotkania z Krzysztofem Pastorem: Agnieszka Rutkowska).
Więcej informacji o spektaklu i streszczenie
Więcej o Festiwalu Szekspirowskim Polskiego Baletu Narodowego
Krzysztof Pastor – choreograf i dyrektor Polskiego Baletu Narodowego. Przygotował ponad 50 baletów na całym świecie, m.in. dla Holenderskiego Baletu Narodowego, Australian Ballet, Washington Ballet, Joffrey Ballet w Chicago, Scottish Ballet, Królewskiego Baletu Flandrii czy Królewskiego Baletu Szwedzkiego. Z Polskim Baletem Narodowym zrealizował m.in. takie balety, jak Kurt Weill, Tristan, Romeo i Julia, Casanova w Warszawie czy Burza. Łączy obowiązki dyrektora Polskiego Baletu Narodowego z pozycją choreografa-rezydenta Holenderskiego Baletu Narodowego (od 2001) oraz dyrektora artystycznego Litewskiego Baletu Narodowego (od 2011).