
Teatr Limen Butoh „Kanabasis”. Fot. Yassiek/Janusz Matuszewski.
W piątek 15 września w ramach programu Scena dla tańca 2017 Instytutu Muzyki i Tańca w trzech polskich miastach odbędą się prezentacje spektakli tanecznych. W Legionowie jako część projektu Butoh (w) podróży Teatr Limen Butoh pokaże spektakl Kanabasis w wykonaniu Sylwii Hanff i Grażyny Chmielewskiej. Natomiast Komuna//Warszawa zaprasza do Teatru im. Jaracza w Olsztynie na taneczny performans Magdaleny Jędry, Weroniki Pelczyńskiej i Izy Szostak Europa. Śledztwo. Polski Teatr Tańca w ramach projektu Nowa perspektywa wystąpi natomiast w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie z tryptykiem choreograficznym Pawła Malickiego. Tego samego dnia swój solowy performans Witajcie/Welcome pokaże we wrocławskiej Galerii BWA Aurora Lubos. W tym samym miejscu dwa dni później w ramach projektu Let’s Dance on tour odbędą się pokazy prac Marty Ziółek, Agaty Siniarskiej oraz duetu Przemek Kamiński/Mateusz Szymanówka.
Serdecznie zapraszamy!
O spektaklach:
15 września
Teatr Limen Butoh: Kanabasis
Legionowo: Scena za Ratuszem (plener), ul. Józefa Piłsudskiego 41 lub Poczytalnia – Biblioteka Legionowo, ul. Tadeusza Kościuszki 8A (w razie deszczu), godz. 19.00
Kanabasis to połączenie dwóch słów: katabasis (ruch zstępujący, zejście do otchłani) i anabasis (ruch wznoszący). Kanabasis to podróż archetypowych postaci przez mityczny czas i przestrzeń Śnienia w poszukiwaniu zagubionej mocy, zagubionej duszy. Spektakl zbudowany jest wokół postaci La Loby – Śpiewającej Nad Kośćmi. Kości symbolizują odrodzenie, to, że jesteśmy w posiadaniu źródła, elementu pierwotnego, więc mamy moc, aby naprawić wszelkie spustoszenia psychiki. La Loba „… śpiewa im pieśń odrodzenia… śpiewać znaczy mówić głosem duszy – na zasłanej kośćmi pustyni duszy kieruje na nas swe tchnienie – przeobrażając nas…”. (Clarissa Pinkola Estés, Biegnąca z wilkami)
Magda Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak: Europa. Śledztwo
Olsztyn: Teatr im. Stefana Jaracza, Scena Margines, ul. 1 Maja 4., godz. 19.00.
Polska: 24 tysiące sklepów z ubraniami z drugiej ręki. Europa: 120 tysięcy firm odzieżowych ubrań. Świat: 4 miliony par rąk szyje ubrania w Bangladeszu. Trzy artystki zapraszają publiczność do gigantycznego europejskiego lumpeksu pełnego fantazji z drugiej ręki i zużytych marzeń o przyszłości. W kolażu improwizacji i sieci widocznych i niewidzialnych połączeń tancerki badają relacje między tym, co odległe, globalne i tym, co osobiste. Prowadzą performatywne śledztwo w sprawie przyszłości Europy. Ile kosztuje wspólne działanie? W jaki sposób partner stał się przeszkodą? Kiedy wartości zmieniły się w obsesje?
O spektaklach:
Polski Teatr Tańca Hello, My Friend!/ Hello, Stranger!/Hello. And Goodbye. – chor. Paweł Malicki
Bełchatów: Miejskie Centrum Kultury, sala teatralno – widowiskowa PGE Giganty Mocy, pl. Narutowicza 3.
Hello, My Friend! to druga część tryptyku Pawła Malickiego. Choreograf podejmuje w niej temat mężczyzn i męskości oraz związanych z nimi stereotypów i przekłamań. Koncentruje się na analizie reguł zachowań i współzależności panujących w męskich grupach.
Hello, Stranger!
Inny jest tym, czym nie jest i czym musi uzupełnić swój brak.
Inny opowiada o swoich potrzebach.
Inny jest podobny do mnie, jest Innym Ja, ma podobne nogi, ręce, głos, mowę.
Inny ma swoje „wnętrze”, swoją „głębię”. W swej „głębi””jest on niewyczerpalną „pełnią”, jest „bogactwem”, które się „przelew”. Ale głębia ukazuje się i skrywa jednocześnie.
(Inny, ks. Józef Tischner)
Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych.
Hello. And Goodbye.
W „Stworzeniu Adama” Michała Anioła Bóg przekazuje Adamowi iskrę życia […]. Cały sens obrazu […] zawierał się w dwóch monumentalnych ciałach, wyciągających do siebie ręce, których palce wskazujące niemal się stykają. Jest między nimi milimetr przestrzeni. I w tej próżni jest życie. Monumentalność obrazu i bogactwo szczegółów stanowią jedynie ramę, otoczkę, która jeszcze bardziej ma podkreślić tę minimalną pustkę, ten pusty punkt, który mieści w sobie wszystko.
(Wpuść mnie, John Ajvide Lindqvist)
Aurora Lubos: Witajcie/Welcome
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, godz. 17.00.
Witajcie/ Welcome podejmuje tematykę trudną, która jest punktem sporu, która dzieli ludzi, która jest czasami nie do zaakceptowania. Tematykę, która wpisuje się w naszą polską rzeczywistość, wrogo nastawioną do przyjmowania uchodźców, rzeczywistość, która przejawia coraz więcej aktów rasistowskich i ksenofobicznych, w której coraz więcej przemocy wobec inności.
Aurora Lubos o spektaklu:
Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie.
17 września
Let’s Dance on tour: Marta Ziółek, Agata Siniarska, Przemek Kamiński/Mateusz Szymanówka
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32, godz. 16.00.
Cykl prezentacji trzech performansów: Hyperdances Agaty Siniarskiej, 5 rzeczy albo kilku twierdzeń o choreografii Marty Ziółek oraz Nowego nieskończonego solo na obuwie sportowe, czas przeszły i grupę osób Przemka Kamińskiego i Mateusza Szymanówki.
Propozycje te eksperymentują z formą wykładu performatywnego, stawiając pytania o historię choreografii oraz jej relację z tańcem. W swoich pracach artyści przyglądają się aktualności postulatów przedstawicieli nowojorskiej awangardy tanecznej lat 60. XX wieku, jednocześnie zastanawiając się nad tym, kto (lub co) może tańczyć współcześnie i co to właściwie znaczy.
Projekty powstały w ramach rezydencji badawczych towarzyszących wystawie Let’s Dance, która miała miejsce w galerii Art Stations w Poznaniu od czerwca do października 2015 roku (kuratorzy: Joanna Leśnierowska, Agnieszka Sosnowska, Tomasz Plata). Rezydencja w ramach wystawy realizowane były we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.
***
Kolejne prezentacje spektakli w ramach programu Scena dla tańca 2017 zaplanowane są w drugiej połowie września. Teatr Limen Butoh w Nowej Soli pokaże spektakl Beksiński_Butoh. Dekonstrukcja , a Komuna//Warszawa – Magdalena Jędra, Weronika Pelczyńska, Iza Szostak we Wrocławiu – Europę. Śledztwo.