
36. Scena Tańca Studio
Od maja do lipca w ramach Sceny Tańca Studio realizowany jest program kuratorski Anki Herbut i Mateusza Szymanówki, Tymczasowe Strefy Autonomiczne, podzielony na trzy odsłony: majową pt. opór opór (15-17 maja), czerwcowe Środowiska naturalne i planowaną na lipiec Tymczasową Strefę Autonomiczną (26-28 lipca).
Cały program zainspirowany został myślą anarchisty i pisarza politycznego Hakima Beya, który w latach 90. opracował projekt Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA), a więc przestrzeni funkcjonującej pomiędzy obowiązującymi prawami i wytwarzającej własne normy. TSA miała być jak partyzantka, wyzwalająca dany obszar geograficzny, czasowy i wyobraźniowy i ulegająca samoistnemu zawieszeniu po to, by ujawnić się gdzie indziej i kiedy indziej.
W ramach programu kuratorzy przyglądają się politycznemu i emancypacyjnemu potencjałowi choreografii, która kontestuje zastane dyskursy, praktyki i formy współpracy, uprawia krytykę instytucji, rozszczelnia domeny teatru i sztuk wizualnych, w ramach których coraz częściej zyskuje widzialność. Dlatego przestrzeń Tymczasowych Stref Autonomicznych staje się polem choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski.
Czerwcowa odsłona programu – Środowiska naturalne – inspirowana jest koncepcją „mrocznej ekologii” Timothy’ego Mortona, zakładającą, że rozdział między człowiekiem i produktami jego działalności a naturą istnieje wyłącznie w języku, a natura jako kategoria mieści w sobie wszystkie istoty, obiekty i materiały, również te dalece przetworzone.
W prezentowanych w tej edycji pracach choreografki i choreografowie przyglądają się systemom poddawanym ciągłym zmianom, analizują potencjał kinetyczny i relacyjność tworzących je elementów. Wprawiają w ruch martwą naturę (Agata Maszkiewicz w Still Life (Martwa natura) i świat ożywiony jak w przeznaczonym dla rodziców z dziećmi w wieku 5-7 lat spektaklu _on_line__ poznańskiego kolektywu Holobiont. Magda Ptasznik (Uncannings) bada relacje z tym, co materialne – obiektem, materiałem, tworzywem. Przemek Kamiński pracuje z kolorem (Blue (ribbon dance)), Ola Maciejewska z falą dźwiękową (Dance Concert), a Maciej Sado – z przestrzenią wirtualną (Anydog cont.). Krytyce poddają też środowiska, które za „naturalne” uchodzą w zachodniej myśli i praktyce tanecznej: obecność ciała, ruch i jego związek z dźwiękiem.
Więcej Anna Herbut opowiedziała o bieżącej odsłonie w audycji Stacja Kultura w radiowej Czwórce (posłuchaj).
Polecamy też rozmowę kuratorki z Olą Maciejewską dla Dwutygodnika (przeczytaj).
***
UWAGA! Konkurs!
Mamy do rozdania podwójne zaproszenia na spektakle 36. Sceny Tańca Studio (z wyłączeniem _on_line_ kolektywu Holobiont). Pula ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i poprawna odpowiedź na pytanie:
Jaki spektakl pokaże na 36. Scenie Tańca Studio Ola Maciejewska?
Odpowiedzi na pytania proszę przesyłać na adres: adela.prochyra@taniecpolska.pl.
W zgłoszeniu proszę koniecznie zaznaczyć, na który spektakl chcecie się Państwo wybrać.
***
Program:
28 czerwca 2019, piątek
19.30: Agata Maszkiewicz, Still Life (martwa natura), Malarnia, 60 minut
21.00: Magdalena Ptasznik, Uncannings, Duża Scena, 55 minut
29 czerwca 2019, sobota
10.00: Choreografia twarzy – warsztat Ramony Nagabczyńskiej, Modelatornia, 180 minut
19.00: Maciej Sado, Anydog cont., Foyer, 30 minut
20.00: Przemek Kamiński, Blue (ribbon dance), Malarnia, 30 minut
30 czerwca 2019, niedziela
17.30: Kolektyw Holobiont, _on_line_, Malarnia, 45 minut
20.00: Ola Maciejewska, Dance Concert, Duża Scena, 55 minut
***
Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.
Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.
BILETY: 20 zł
Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl
Organizatorzy:
STUDIO teatrgaleria
Instytut Muzyki i Tańca
Dofinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasta Stołecznego Warszawy