
Ginevra Panzetti, Enrico Ticconi „Harleking”. Fot. Andrea Macchia
Ginevra Panzetti, Enrico Ticconi „Harleking”. Fot. Andrea Macchia
W ramach jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na pokaz spektaklu Harleking Ginevry Panzetti i Enrico Ticconiego.
Harleking to demon o wielu tożsamościach. Ekspresja jego ciała przypomina Harlequina z komedii dell’arte, przebiegłego sługę, którego porusza nienasycony głód. Sposób porozumiewania się Harlekinga jest specyficzny, wręcz hipnotyzujący. Przekazywane przez niego treści, często skrajne i sprzeczne, łączą się ze sobą, tworząc płynny, metamorficzny system, w którym wszystko może się zdarzyć, a jednocześnie wszystko jest rozmyte. Przypomina to groteski, starożytne dekoracje ścienne, na których monstrualne postacie wyłaniają się i mieszają z eleganckimi, ornamentalnymi wolutami. Figury, które, choć mogą rozbawić, nie wywołują radości.
Spektakl miał swoją premierę w lipcu 2018 roku w ramach Open Spaces Sommer Tanz w Tanzfabrik Berlin i był prezentowany m.in. na różnych europejskich festiwalach i w teatrach tańca. W 2019 roku Harleking został wyróżniony przez europejską platformę tańca Aerowaves oraz New Italian Dance (NID) Platform. W 2020 roku artyści zostali zaproszeni z tym spektaklem do Tanzplattform Deutschland w Monachium.
Panzetti i Ticconi współpracują od ponad dekady i widać to w ich skrupulatnej płynności. Widziane obok siebie, kalejdoskopowe kształty, które tworzą z prostych gestów ramion w jednej scenie, są cudem symetrii. Wierność ich postaci pozostaje ambiwalentna: przy aplauzie ścieżki dźwiękowej Demetrio Castellucciego przechodzą od nazistowskiego salutu do zaciśniętej pięści, symbolu solidarności. Takie jest ryzyko zabawiania tego, kto da najwięcej, a Harleking nigdy o tym nie zapomina.
Laura Cappelle (Springback Academy) 2019
Sukces tego spektaklu opartego na „petit rien” – szkicu z przeszłości, w stylu dzisiejszej obsady – bazuje nie tylko na jakości ruchu wykonawców, ale także na ich poczuciu rytmu. Powtarzanie gestów nie jest męczące, ale zadziwia, bawi, pobudza naszą ciekawość.
Nicolas Villodre (DANSER canal historique) 2018
Zainspirowany przez najsłynniejszego Zanniego z komedii dell’arte, Harlequina, oraz przez tło ikonograficzne, które sięga starożytnych dekoracji ściennych – grotesk, artyści komponują satyryczno-monstrualny duet o rzadko spotykanej organiczności, o doskonałych czasach, zinterpretowanych wręcz mistrzowsko.
Maria Luisa Buzzi (DANZA&DANZA) 2018
Koncepcja i wykonanie: Ginevra Panzetti, Enrico Ticconi
Projekt dźwięku: Demetrio Castellucci
Projekt oświetlenia: Annegret Schalke
Reżyseria techniczna: Paolo Tizianel
Kostiumy: Ginevra Panzetti, Enrico Ticconi
Kierownik trasy: Aurélie Martin
Dokumentacja wideo: Ettore Spezza
Ilustracja i grafika: Ginevra Panzetti
Przy wsparciu: VAN (Włochy) // Tanzfabrik, Berlin (Niemcy) // PACT Zollverein, Essen (Niemcy) // – Ariella Vidach AiEP, Mediolan (Włochy) // KommTanz – Compagnia Abbondanza/Bertoni, Rovereto (Włochy) // L’arboreto – Teatro Dimora, Mondaino (WŁOCHY) // AtelierSì, Bolonia (Włochy) // C.L.A.P.Spettacolodalvivo, Brescia (WŁOCHY)
Inne rodzaje wsparcia: Cronopios – Teatro Petrella, Longiano (Włochy) // Vera Stasi – Progetti per la Scena, Tuscania (Włochy) // Network Anticorpi XL (Włochy)
2018
Ginevra Panzetti, Enrico Ticconi „Harleking”. Fot. Andrea Macchia
***
Wydarzenia towarzyszące:
11 listopada
Tender fights – instalacja oraz projekcja filmu
Miejsce: Galeria Labirynt, godz. 10.00-18.30, wstęp wolny
12 listopada
Piotr Kurek, Hive – koncert solo z muzyką elektroniczną
Miejsce: Piwnice CK, godz. 21.00, wstęp wolny dla posiadaczy biletów festiwalowych, liczba miejsc ograniczona
16 listopada
Projekcja filmu Be Circled oraz spotkanie z przedstawicielami fundacji Circe Platform (Gruzja)
Miejsce: Kawiarnia Centralna, Centrum Kultury, godz. 17.30
17 listopada
Spotkania z artystami/seminarium dla językoznawców: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: ACKiM UMCS, Chatka Żaka, godz. 17.00 , wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
18 listopada
Spotkanie z artystami: Nazareth Panadero i Janusz Subicz – artyści związani z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
Miejsce: Aula w Nowym Humaniku UMCS, godz. 13.50, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
10-16 listopada
Pokaz filmu virtual reality Noccc Weroniki Lewandowskiej i Sandry Frydrysiak
Miejsce: Piwnice Centrum Kultury
Więcej informacji: www.mstt.pl