
Justyna Górowska jako WetMeWild „Łzy nimfy”. Fot. Michał Korta
Justyna Górowska jako WetMeWild „Łzy nimfy”. Fot. Michał Korta
W ramach marcowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na performans WetMeWild pt. Łzy nimfy. Artystka Justyna Górowska posługująca się tym pseudonimem przeprowadzi widzów przez rytuał poświęcony żywiołowi wody.
WetMeWild – alter ego artystki, wcielenie słowiańskiej brzeginki – odprawi rytuał poświęcony żywiołowi wody. Jej witalna mokrość stanie się emanacją nierozerwalnego związku z wodą, substancją, dookoła której toczy się całe życie na Ziemi, a która w dobie późnego kapitalizmu skażona jest włóknami mikroplastiku. Zapisana w prawach człowieka jako niezbywalne prawo, stała się butelkowanym produktem, sprywatyzowanym i zmonopolizowanym przez korporacje.
Podczas performansu WetMeWild, wyłaniając się z wilgotnych oparów słowiańskiego mitu, stanie się skażonym ciałem wodnym. Oparta na japońskiej praktyce butō choreografia będzie eksplorowała technikę water body. Performans odbędzie się zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w rozszerzonej rzeczywistości za sprawą aplikacji NymphTears. Dzięki niej naznaczone markerami ciało artystki pokryje się trójwymiarowymi animacjami. Rozszerzająca rzeczywistość aplikacja NymphTears jest dodatkowym, nieobowiązkowym elementem performansu. Można ją znaleźć w Google Play (dostępna tylko w systemie operacyjnym Android). Organizator zachęca do pobrania aplikacji przed wydarzeniem.
Łzy nimfy
Justyna Górowska jako WetMeWild
Czas trwania: ok. 35 minut
Uwaga: wydarzenie skierowane do osób od 18. roku życia (nagość)
***
O projekcie:
Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.
Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.
Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl
Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/