1 stycznia 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Władysława Milona. Z tej okazji wspominamy tego wybitnego tancerza, choreografa i pedagoga.

Wersja do druku

Udostępnij

Władysław Milon urodził się 1 stycznia 1923 roku w Kownie. Ukończył naukę w tamtejszym Studiu Baletowym Teatru Opery i Baletu. W latach 1938–1945 był tancerzem, później solistą zespołu baletowego tej instytucji. Następnie, od roku 1946 do 1947, występował w Polskim Balecie Parnella, m.in. w Krakowie. W latach 1947–1950 tańczył w Zespole Pieśni i Tańca Domu Polskiego. W 1951 roku na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu występował gościnnie w spektaklu Fontanna Bachczysaraju Asafiewa.

Następnie, od sezonu 1951/1952, pracował jako pierwszy solista i asystent choreografa w Operze Poznańskiej; w sezonie 1962/1963 był kierownikiem Baletu, z którym podróżował po Europie (m.in. Genua, Liège, Zagrzeb, Belgrad, Moskwa). Od 1953 roku nauczał tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Na scenie poznańskiej Władysław Milon zadebiutował rolą Franciszka w Coppélii Léo Delibes’a. Inne ważne partie to:

Hilarion w Giselle Adolphe’a Adama, Twardowski w Panu Twardowskim Ludomira Różyckiego, Carmelo w Czarodziejskiej miłości Manuela de Falli, Romeo i Tybalt w Romeo i Julii Siergieja Prokofiewa, Desire w Śpiąca królewnie Czajkowskiego, Wielosław w Bursztynowej pannie Adama Świerzyńskiego, Zygfryd w Jeziorze łabędzim Piotra Czajkow­skiego, a także tytułowe w Don Kichocie Ludwiga Minkusa i Dziadku do orzechów Piotra Czajkowskiego.

Był autorem choreografii do opery Kalina Apolinarego Szeluty oraz współtwórcą – np. do Zwyczajnej symfonii Benjamina Brittena i Roberta Karnawału Schumanna.

W 1979 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 4 marca 1985 roku w Poznaniu.

Bibliografia:

  1. Almanach sceny polskiej 1984/1985, t. XXVI, Warszawa 1989.
  2. Hasło Władysław Milon [w:] Encyklopedia teatru polskiego, on-line: Władysław Milon ::: Osoby ::: Encyklopedia teatru polskiego [dostęp: 28.12.2022].

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close