Wersja do druku

Udostępnij

Trwa 14. odsłona festiwalu AfryKamera. Kino afrykańskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali i krytyków filmowych. W programie tegorocznej edycji znalazł się film dokumentalny Odgłosy masek, który przedstawia historię tajemniczego tańca Mapiko. Dla ludu Makonde zamieszkującego Mozambik taniec w maskach Mapiko od zawsze był ważnym elementem jednoczącym ludzi, przedstawiającym historię tego kraju, narzędziem walki z kolonializmem oraz tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Najlepszy tancerz Mapiko, Atanásio Cosme Nyusi, zabiera nas w podróż po przeszłym i teraźniejszym Mozambiku, opowiada historię tej niezwykle efektownej tradycji tańca w tajemniczych maskach i strojach, w której świat realny przenika się ze światem wierzeń, a także stara się przekazać synowi swoją wiedzę o tej wyjątkowej formie sztuki, łączącej muzykę i poezję.

 

Pokazy w warszawskiej Kinotece odbędą się 16 grudnia (poniedziałek) o godzinie 19.00 i 18 grudnia (środa) o godzinie 15.30.

 

Reżyserką filmu jest Sara CF de Gouveia – twórczyni krótkich dokumentów, teledysków i międzynarodowych kampanii. Jej film Mama Goema: the Cape Town Beat In Five Movements zdobył nagrodę za najlepszy dokument na FF TriContinental w 2011 r., był wyświetlany na międzynarodowych festiwalach i pokazywany przez kanał SABC. Obecnie reżyserka pracuje nad krótkim metrażem Nawar: She Who Guards Herself.

 

 

 Peły program festiwalu znajduje się na stronie www.afrykamera.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close