22. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu odbędzie się w tym roku w dniach 6-8 października w STUDIO teatrgaleria w Warszawie. W programie dwa hity prezentowane po raz pierwszy w Polsce: Bisonte Marco da Silva Ferreiry z Portugalii i Graces Silvii Gribaudi z Włoch oraz premiera niemiecko-polskiego duetu: Martina Clausena i Rafała Dziemidoka. Ponadto spektakle młodych polskich twórców – Wiolety Fiuk i Patryka Gackiego z Dzikistyl Company, Dominiki Wiak i Marty Wołowiec, a także wydarzenia towarzyszące – panel, warsztaty, instalacja. Do 31 sierpnia trwa przedsprzedaż biletów na wydarzenia festiwalowe.

Wersja do druku

Udostępnij

Bilety w promocyjnych cenach do nabycia poprzez platformę Kicket oraz w STUDIO teatrgaleria.
Ceny biletów na Dużej Scenie STUDIO teatrgaletria – 80/60 zł (cena regularna od 1 września: 100/80 zł).
Ceny biletów na Małej Scenie STUDIO teatrgaletria – 40/30 zł (cena regularna od 1 września: 50/40 zł).

SPEKTAKLE NA DUŻEJ SCENIE

  • Polska premiera Bisonte – chor. Marco da Silva Ferreira (Portugalia)

6 października, godz. 20.00
7 października, godz. 20.30Histeria i melancholijna fiesta korowodu osobliwości Marco da Silvy Ferreiry! Ze spokoju rodzi się rewolucja, gwałtowność uwalnia pieszczotę. W Bisonte granice płci zostają zatarte. Kultura plemienna miesza się z klubową, a taniec współczesny przeplata się z tańcem ludowym, towarzyskim i hip-hopem. W różnorodności jest miejsce dla trudnej, to znów dla pięknej i czułej egzystencji. W ekstatycznym tańcu, postaci są jak emocjonalne cyborgi, niezdolne do zwykłego istnienia. Płaczemy, boimy się, kochamy i pragniemy. Próbujemy sprostać powinnościom, chronieni przez bezpieczne pancerze, uwięzieni w pudełkach, które nas określają. Czy jesteśmy gotowi odsłonić intymność i zerwać heteronormatywny gorset? Jak demonstrujemy tożsamość, skoro tak niewiele o sobie wiemy? – pyta portugalski choreograf.

Bizon (Bisonte) to zwierzę mocy i obfitości, które integruje umysł i serce, a wysiłek z tym, co duchowe i intuicyjne.

Spektakl zawiera sceny nagości – dla widzów: 12+
Czas trwania: 60 minut
Po spektaklu 6 października odbędzie się spotkanie z artystami.

Bilety: BISONTE, Marco da Silva Ferreira, Portugalia, premiera polska

  • Polska premiera Graces – chor. Silvia Gribaudi (Włochy)

8 października, godz. 19.00

W autoironicznym kwartecie włoska prorokini wyzwolonego ciała z humorem i z poezją kwestionuje zastałe, stereotypowe kanony piękna. Graces to spektakl zainspirowany rzeźbą Trzy Gracje Antonio Canovy przedstawiającą córki Zeusa: Aglaję, Eufrozynę i Talię, czyli wdzięk, piękno i radość. W przedstawieniu zastępują je trzej tancerze-adonisi oraz ona, Silvia Gribaudi, która podnosi niedoskonałość do rangi sztuki w komicznym stylu. W białej, pustej przestrzeni spotykają się mężczyźni i kobieta, wolni od przesądów i uprzedzeń. Wykraczają poza społeczne i kulturowe klisze, płynnie zamieniając się rolami. Lekko, z dystansem, z głęboko empatycznym podejściem zapraszają do zabawy publiczność. Spektakl Graces, wielokrotnie nagradzany, został uznany przez włoski magazyn „Danza&Danza” za najlepszy spektakl roku 2019.

Czas trwania: 60 minut
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

Bilety: Graces, Silvia Gribaudi, Włochy, premiera polska

SPEKTAKLE NA MAŁEJ SCENIE

Premiera Bestseller – chor. Martin Clausen i Rafał Dziemidok

6 października, godz. 18.00

Tytuł premierowego spektaklu Martina Clausena i Rafała Dziemidoka Bestseller nawiązuje do ekonomicznego wymiaru dziedzictwa. Punktem wyjścia w pracy choreografa jest książka niedawno zmarłego ojca Rafała Dziemidoka, profesora filozofii. Na ile otrzymany po przodkach spadek zyskuje wymiar materialny? W jaki sposób jest on w stanie wzbogacić taneczną praktykę? Czy spuścizna może okazać się w równym stopniu dobrodziejstwem, co cieniem determinującym artystyczną autobiografię? Projekt dotyka także tematów dzieła w funkcji towaru i rozrywki na rynku sztuki, relacji tancerz – publiczność, empatii i doświadczenia wspólnoty w przeżyciu estetycznym.

Czas trwania: 50 minut
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

Bilety: Bestseller, Clausen/Dziemidok, Niemcy/Polska, premiera

  • 2 spektakle: Misspiece – chor. Dominika Wiak, Tens – chor. Marta Wołowiec (Polska)
    7 października, godz. 18.00

Premiera warszawska Misspiece w choreografii i wykonaniu Dominika Wiak

Kogo nie słychać? Jak pisze Rebecca Solnit w Matce wszystkich pytań, historia milczenia jest kluczem do historii kobiet. Misspiece to solowy performans Dominiki Wiak, tancerki, performerki i choreografki młodego pokolenia. Otwiera ona proces poszukiwania własnego głosu i miejsca w świecie zdefiniowanych ról społecznych, binarnych podziałów, tworzonych przez mężczyzn „masterpieces”. Podejmuje śmiałą próbę rozszczelnienia obowiązującego kanonu i odnalezienia w nim herstorii. Artystka odkrywa emancypacyjny potencjał w muzyce house, która staje się przestrzenią manifestacji kobiecego głosu oraz ciała, będącego w ciągłym ruchu, tworzącego i przetwarzającego. W Misspiece ciało jest schronem uciszanego głosu i źródłem jego wydobycia.

Czas trwania: 40 min.

Tens w choreografii i wykonaniu Marty Wołowiec

W spektaklu Tens Marta Wołowiec eksploruje temat ciała jako generatora, przekaźnika i odbiornika energii. Artystka poszukuje organiczności przepływu odczuć fizycznych i wibracji. Interesuje ją podążanie za głosem intuicji, zestrojenie ciała i umysłu. W minimalistycznej kompozycji, do której Wojciech Kiwer tworzy muzykę na żywo, Wołowiec daje czas widzom na zharmonizowanie ich ciał z ciałem performerki. W autorskich pracach młoda artystka koncentruje się wokół energii i ruchu progresywno-transowego. Tens (z ang. metoda przezskórnej i elektrycznej stymulacji nerwów, stosowana w terapii przeciwbólowej) w tytule spektaklu sygnalizuje napięcie i uważność, a także siłę, którą można odnaleźć w głębokim wdechu i wydechu, stając mocno na nogach.

W spektaklu pojawia się efekt stroboskopu.
Czas trwania: 30 min.

Około 19.30 odbędzie się spotkanie z twórczyniami obu spektakli.

Bilety: 2 spektakle: MISSPIECE, Dominika Wiak + TENS, Marta Wołowiec – Polska

  • Premiera warszawska spektaklu Pan Zaraz Dzikistyl Company
    8 października godz. 17.00

Wioleta Fiuk i Patryk Dariusz Gacki od lat tworzą autorski teatr tańca Dzikistyl Company, który w Polsce zasłynął oryginalnością stworzonej przez nich techniki, otwierającej kody tańca współczesnego na nowy rodzaj eksploracji. Fiuk i Gacki są autorami ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych i muzycznych w całej Polsce. Szerokiej publiczności znani są jako zwycięzcy tanecznych programów telewizyjnych You Can Dance i Got To Dance. Punktem wyjścia dla spektaklu Pan Zaraz jest postać Kalibana – antybohatera szekspirowskiej Burzy. Autorzy spektaklu wchodzą w dialog zarówno z dramatem, jak i z innymi tekstami kultury, by dokonać oryginalnej charakterystyki współczesnego „kalibaństwa”.

Spektakl dla widzów: 12+
Czas trwania: 45 minut
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

Bilety: PAN ZARAZ, Dzikistyl Company, Polska

***

22. Ciało/Umysł.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu odbędzie się w dniach 6-8 października 2023 w Warszawie w STUDIO teatrgaleria.

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawę.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, British Council

Więcej: www.cialoumysl.pl

Ciało/Umysł to jeden z najstarszych festiwali tańca w Polsce, miejsce wielu ważnych wydarzeń, odkryć, międzynarodowej współpracy. Konsekwentnie promuje niezależną światową sztukę tańca ze szczególnym nastawieniem na dialog międzykulturowy, wspieranie empatii, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Jego powstanie w 1995 roku wiązało się z potrzebą prezentacji prac pierwszej generacji choreografów tańca współczesnego w Polsce po 1989 roku. Dziś festiwal jest imprezą cykliczną, która wypracowała sobie rozpoznawalną na świecie markę jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce tańca współczesnego w Polsce.

Przez pryzmat europejskiego kraju C/U poszukuje odpowiedzi na istotne pytania natury moralnej i etycznej dzisiejszego świata. Zwraca uwagę na stereotypy tworzone i podtrzymywane przez media, dotyczące wizerunku ciała, pozycji społecznych i wieku. Sięga do prawdziwych ludzkich potrzeb, także w kontekście poszukiwań tożsamości – osobistej, artystycznej, społecznej, kulturowej. Przypomina historię tańca, z której czerpie i odkodowuje ją na nowo, a także na nowo interpretuje polską i światową klasykę taneczną.

Ważnym i charakterystycznym elementem programowym jest czerpanie z potencjału i talentu mieszkańców stolicy, angażowanie do wspólnego działania profesjonalistów i amatorów tańca.

Na zdjęciu: „Graces” – chor. Silvia Gribaudi. Fot. Giovanni Chiarot-Zeroidee

Na zdjęciu: „Bisonte” – chor. Marco da Silva Ferreira. Fot. José Caldeira

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close