Taniec na Festiwalu Szekspirowskim jak co roku obejmuje także nurt SzekspirOFF, który składa się z dwóch konkursów. SzekspirOFF Produkcje to konkurs w którym dofinansowane są realizacje spektakli przygotowywanych specjalnie na festiwal. SzekspirOFF Prezentacje to selekcja gotowych przedstawień do pokazania na festiwalu. W tym roku po raz pierwszy oba konkursy łączą się podczas wspólnego finału, a festiwalowe Jury wybierze zwycięski spektakl. Kuratorką cyklu jest Katarzyna Knychalska. Naszym czytelnikom szczególnie chcieliśmy polecić cztery spektakle: Krystiana Łysonia, Patryka Gackiego i Dzikistyl Company, Sztuki Nowej/Dawida Żakowskiego oraz Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego (Święto snów).

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklach:

SzekspirOFF Prezentacje: Dzikstyl Company, Pan Zaraz
30 lipca, godz. 21.00, Malarnia, Teatr Wybrzeże

Przedstawienie łączy teatr ruchu, słowa, światła i metafizycznej atmosfery. Prowokuje do patrzenia, słuchania, dotyku, przeżywania i zintensyfikowanego rozumienia. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem była postać Kalibana – antybohatera szekspirowskiej Burzy.

Autor spektaklu (Patryk Dariusz Gacki/ Dzikistyl Company) wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i innymi tekstami kultury, by dokonać szczególnego rodzaju charakterystyki współczesnego „kalibaństwa”. Przez pryzmat Kalibana przygląda się różnym obszarom rzeczywistości i  dostrzega życiowo dotkliwy „mętlik aksjologiczny” współczesnego człowieka.

Więcej: https://taniecpolska.pl/wydarzenia/gdansk-26-festiwal-szekspirowski-szekspiroff-prezentacje-dzikistyl-company-pan-zaraz/

SzekspirOFF Produkcje: Krystian Łysoń, Antoniusz
1 sierpnia godz. 17.00, Malarnia, Teatr Wybrzeże

Krystian Łysoń zadaje pytanie, czy samobójstwo dwójki kochanków pozostaje w zgodzie z tradycją gnostycką – zwycięstwem, a nie jest przegraną, jak chce je widzieć tradycja zachodnia.

Spektakl na styku teatru tańca i teatru dramatycznego.

Więcej: https://taniecpolska.pl/wydarzenia/gdansk-26-festiwal-szekspirowski-szekspiroff-produkcje-krystian-lyson-antoniusz/

SzekspirOFF Prezentacje: Sztuka Nowa, Hamlet.motion – reż. Dawid Żakowski
5 sierpnia godz. 16.00 i 19.30, Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

W epoce nazywanej przez antropologów epoką postprawdy, na globalnej północy Hamlet jest drogą, konfliktem, niezgodą, podważeniem, filozofią i krytyczną postawą wobec systemu, zasad funkcjonowania świata. Hamlet jest kulturą, społecznym i indywidualnym sposobem myślenia. Hamlet jest dojrzewaniem i inicjacją. Jednostką i zbiorowością. Odwołując się do klasycznych realizacji dzieł Szekspira z epoki, postacie żeńskie będą performowane przez zespół składający się z młodych mężczyzn. Motion rozumiane jest jako regularny, minimalistyczny ruch w przestrzeni, w grupie i wspólnocie, która idzie w określonych interwałach zmieniających się w każdym z aktów.

Więcej: https://taniecpolska.pl/wydarzenia/gdansk-26-festiwal-szekspirowski-szekspiroff-prezentacje-sztuka-nowa-hamlet-motion-rez-dawid-zakowski/

SzekspirOFF Produkcje: Sławek Krawczyński, Anna Godowska/Święto snów, How Beauteous Mankid Is?
5 sierpnia godz. 21.00, Malarnia, Teatr Wybrzeże

Inspirowany Burzą Szekspira multimedialny spektakl, będący połączeniem teatru, tańca, wideo oraz muzyki. Ariel i Kaliban stanowią dwa przeciwstawne, ale zarazem w pewien sposób komplementarne aspekty psyche, powstałe na zasadzie odpowiedniości: góra/dół; wysokie/niskie; lotne/ciężkie; jasne/ciemne.

Kaliban versus Ariel. Dwóch aktorów-performerów w szalonym scenicznym pojedynku pełnym fizyczności, dwie wizje świata zderzają się ze sobą poprzez taniec, piosenki oraz quasi-przemówienia. Sceniczne zderzenie tych dwóch archetypowych postaci, wskutek intensywnego nagromadzenia środków i form, ich gwałtowną zmienność i pulsowanie, oddaje charakter współczesnej kultury przekazu i jej cechę szczególną – trans.

Więcej: https://taniecpolska.pl/wydarzenia/gdansk-26-festiwal-szekspirowski-szekspiroff-produkcje-slawek-krawczynski-anna-godowska-swieto-snow-how-beauteous-mankid-is/

***

Strona festiwalu: https://festiwalszekspirowski.pl/

Dzikistyl Company „Pan Zaraz”. Fot. Artur Cichuta

Dzikistyl Company „Pan Zaraz”. Fot. Artur Cichuta

Krystian Łysoń „Antoniusz”. Fot. materiały Festiwalu Szekspirowskiego

Krystian Łysoń „Antoniusz”. Fot. materiały Festiwalu Szekspirowskiego

Sławek Krawczyński, Anna Godowska/Święto snów „How Beauteous Mankid Is?”. Fot. materiały artystów

Sławek Krawczyński, Anna Godowska/Święto snów „How Beauteous Mankid Is?”. Fot. materiały artystów

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close