27 kwietnia 2023 roku KinoMaestro.pl pokaże w sieci Multikino balet romantyczny Giselle do muzyki Adolphe’a Adama i w choreografii Jeana Corallego i Jules’a Perrota. Będzie to spektakl przygotowany przez tancerki i tancerzy Opéra National de Paris. Retransmitowane przedstawienie jest grane w eklektycznym Pałacu Garniera w Paryżu.

Wersja do druku

Udostępnij

Francuski balet fantastyczny Giselle to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie. Wiejska dziewczyna Gizela zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Gizela umiera z rozpaczy i dołącza do wił – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem.

Paryski spektakl jest próbą odtworzenia prapremierowej choreografii tego dzieła, której autorami byli Jean Coralli i Jules Perrot. Rekonstrukcji podjęli się dwaj wybitni choreografowie – Patrice Bart i Jewgienij Poliakow. Na scenie zobaczymy też klasyczne kostiumy i dekoracje. W role Gizeli i Alberta wcielili się pierwsi soliści Paryskiej Opery Narodowej, czyli Dorothée Gilbert i Mathieu Ganio.

Giselle miała swoją światową prapremierę na historycznych deskach tego teatru, czyli w nieistniejącym już budynku Académie Royale de Musique.

Spektakl trwa około 2 godzin i 25 minut (w tym jedna przerwa).

Więcej informacji: link

Zdjęcie

Na zdjęciu: Dorothée Gilbert i Mathieu Ganio (na przodzie). Balet „Giselle”. Zdjęcie: Giselle 1920, Ykellerman. Materiały: Opéra National de Paris / Sieć Kin Multikino

Zdjęcie

Balet „Giselle”. Zdjęcie: Giselle 1920, Ykellerman. Materiały: Opéra National de Paris / Sieć Kin Multikino

Zdjęcie

Na zdjęciu (po prawej stronie): Naïs Duboscq. Balet „Giselle”. Zdjęcie: Giselle 1920, Ykellerman. Materiały: Opéra National de Paris / Sieć Kin Multikino

Zdjęcie

Na zdjęciu: Marine Ganio i Francesco Mura (na przodzie). Balet „Giselle”, Sieć Kin Multikino. Zdjęcie: Giselle 1920 Ykellerman, Marine Ganio Et Francesco Mura (Pas De Deux Des Paysans). Materiały: Opéra National de Paris / Sieć Kin Multikino

Materiały Opéra National de Paris

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close