7 czerwca 2023 roku KinoMaestro.pl pokaże w sieci Multikino retransmisję z Opery Paryskiej baletów, takich jak: Bolero Maurice’a Ravela, Ognisty ptak Igora Strawińskiego i Pieśni wędrującego czeladnika Gustava Mahlera w choreografiach Maurice’a Béjarta.

Wersja do druku

Udostępnij

Przedstawienie zostało przygotowane przez balet Opéra national de Paris. Spektakl zarejestrowano 25 maja 2023 roku.

Opis spektaklu:

Francuski tancerz i choreograf Maurice Béjart zrewolucjonizował taniec XX wieku. Zmarły blisko 16 lat temu artysta współpracował z Operą Paryską ponad 40 lat i stworzył dla jej zespołu baletowego ponad 20 przedstawień. Część z nich nadal jest w repertuarze tej narodowej sceny Francji.

Starsi baletomani z pewnością pamiętają występ na Łódzkich Spotkaniach Baletowych (1970) prowadzonego wtedy przez Béjarta belgijskiego zespołu Ballet du XXe siécle (Balet XX Wieku). O bilety na ten występ stoczono zaciekłą batalię, a na widownię Teatru Wielkiego w Łodzi wpuszczono za dużo widzów, co groziło katastrofą.

Wśród niezwykłych prac tego artysty z pewnością pierwsze miejsce zajmuje jego choreografia do Bolera Maurice’a Ravela. Béjart odarł pierwotną wersję Bronisławy Niżyńskiej (1928) z hiszpańskiego folkloru, ocalając na scenie jedynie wielki okrągły stół. To wokół niego półnadzy tancerze, tylko w spodniach, wykonują ten zmysłowy hiszpański taniec – bo na stole tańczy z kolei przedmiot ich pożądania: gorąca Hiszpanka.

Podczas tego wieczoru baletowego zostaną także zaprezentowane dwie inne, równie legendarne choreografie Béjarta, do baśni Ognisty ptak Igora Strawińskiego i cyklu Pieśni wędrującego czeladnika Gustava Mahlera (w którym partię barytonową wykonuje 33-letni Samuel Hasselhorn, solista m.in. Opery Paryskiej).

W rolach głównych występują, jak zawsze, pierwsi soliści baletu Paryskiej Opery Narodowej: Mathieu Ganio jako Ognisty Ptak, Hugo Marchand i Germain Louvet w cyklu Pieśni Mahlera, a także Amandine Albisson jako solistka Bolera. Spektaklem dyryguje Patrick Lange, na co dzień współpracujący z Wiener Staatsoper, drezdeńską Semperoper i londyńską Royal Opera House Covent Garden.

Więcej informacji: link

Zdjęcie Juliena Benhamou

Na zdjęciu: Hugo Marchand i Germain-Louvet. „Le Chant du compagon errant” – chor. Maurice Bejart. Fotografia: Julien Benhamou, Opéra national de Paris

Zdjęcie Juliena Benhamou

Na zdjęciu: Amandine Albisson. Maurice Ravel „Bolero” – chor. Maurice Béjart. Fotografia: Julien Benhamou, Opéra national de Paris

Materiały Opéra national de Paris

Zwiastun nr 1

Zwiastun nr 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close