23 kwietnia 2023 roku 75. urodziny obchodzi tancerka Małgorzata Zalejska.

Wersja do druku

Udostępnij

O Małgorzacie Zalejskiej:

Urodziła się 23 kwietnia 1948 roku. W 1967 roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu.

W 1968 roku podjęła pracę jako tancerka w Teatrze Wielkim w Łodzi. Od 1970 do 1986 roku występowała na jego scenie już jako solistka. W latach 90. XX wieku była związana z Operą Krakowską.

Do najważniejszych ról artystki należą między innymi partie: Panny Młodej w Weselu w Ojcowie Karola Kurpińskiego (reżyseria i inscenizacja: Janina Jarzynówna-Sobczak, Piotr Schulz; Teatr Wielki w Łodzi, 1970; w ramach Wieczoru baletów polskich), Dziewczyny I w Na kwaterunku (choreografia i inscenizacja: Janina Jarzynówna-Sobczak, Piotr Schulz; Teatr Wielki w Łodzi, 1970; w ramach Wieczoru baletów polskich), Chloe w Dafnis i Chloe Maurice’a Ravela (inscenizacja, reżyseria i choreografia: Witold Borkowski; Teatr Wielki w Łodzi, 1972), Młodej dziewczyny w Zielonym stole. Tańcu śmierci Frederika A. Cohena (inscenizacja, reżyseria i choreografia: Anna Markard, Kurt Jooss; Teatr Wielki w Łodzi, 1972), Czerwonej Królowej i Czarnej Królowej w Szach mat Arthura Blissa (inscenizacja, reżyseria i choreografia: Witold Borkowski; Teatr Wielki w Łodzi, 1973), Gajane w Gajane Arama Chaczaturiana (inscenizacja, reżyseria i choreografia: Borys Ejfman; Teatr Wielki w Łodzi, 1975), Lizy w Córce źle strzeżonej Ferdinanda Hérolda (inscenizacja, reżyseria i choreografia: Eugeniusz Papliński; Teatr Wielki w Łodzi, 1973), Eurydyki w Orfeuszu Claudia Monteverdiego (wersja baletowa; reżyseria i choreografia: Erich Walter; Teatr Wielki w Łodzi, 1975) i Narzeczonej w Pocałunku wieszczki Igora Strawińskiego (inscenizacja i choreografia: Włodzimierz Traczewski; Teatr Wielki w Łodzi, 1978; w ramach wieczoru baletowego, razem z Zaczarowanymi lalkami Gioacchina Rossiniego i Ottorina Respighiego).

Bibliografia:

  1. Hasło „Zalejska Małgorzata[w:] Irena Turska, Almanach baletu polskiego 1945-1974, Kraków 1983, s. 185.
  2. Hasło „Zalejska Małgorzata[w:] Cyfrowe Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi, https://cyfrowemuzeum.operalodz.com/person/malgorzata-zalejska/?lang=pl [dostęp: 12.04.2023].
  3. Hasło „Zalejska Małgorzata[w:] Encyklopedia teatry polskiego, on-line: https://encyklopediateatru.pl/osoby/10371/malgorzata-zalejska# [dostęp: 19.04.2023].

Zdjęcie

Małgorzata Zalejska (po lewej stronie) w spektaklu „Córka źle strzeżona”. Teatr Wielki w Łodzi, 1973 rok. Fotografia: Jerzy Neugebauer

Zdjęcie

Małgorzata Zalejska (po lewej stronie) w spektaklu „Orfeusz”. Teatr Wielki w Łodzi, 1975 rok. Fotografia: Jerzy Neugebauer

Zdjęcie

Małgorzata Zalejska (po prawej stronie) w spektaklu „Orfeusz”. Teatr Wielki w Łodzi, 1975 rok. Fotografia: Jerzy Neugebauer

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close