28 lipca 2022 roku Bogdan Jankowski obchodził 85. urodziny. Z tej okazji w liście skierowanym do tego wybitnego tancerza i choreografa wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podziękował „za bogaty wkład w rozwój polskiej sztuki tańca”, wyraził „podziw dla (…) zaangażowania w edukację baletową” i złożył życzenia. My przypominamy o dotychczasowej drodze zawodowej Bogdana Jankowskiego i życzymy temu Artyście wszelkiej pomyślności.

Wersja do druku

Udostępnij

Bogdan Jankowski – tancerz, choreograf, pedagog,

Urodził się 28 lipca 1937 roku. W 1957 roku zadebiutował jako solista w zespole baletowym Feliksa Parnella, w spektaklu Parada Parnella na scenie Opery Łódzkiej.

Współpracował z Polskim Baletem Charakterystycznym w Warszawie oraz z zespołem Śląskiej Estrady Wojskowej we Wrocławiu. Następnie – od 1966 roku – był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.

Prawie czterdziestoletni dorobek artystyczny Bogdana Jankowskiego tworzą doskonałe role charakterystyczne, między innymi w choreografiach Janiny Niesobskiej. Warto wymienić też istotne kreacje w spektaklach Teresy Kujawy, Witolda Borkowskiego i Przemysława Śliwy.

Nie można nie wspomnieć, że niezwykły talent Bogdana Jankowskiego zauważył również Borys Ejfman. Choreograf ten obsadził tancerza w roli Władcy w balecie Gajane. Inna ważna kreacja to postać Starego żołnierza w spektaklu tanecznym Zielony stół według choreografii Kurta Joossa.

Bogdan Jankowski jest znany jako twórca unikatowych interpretacji polskich tańców narodowych w baletach. Artysta ten to również długoletni pedagog Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

W 2006 roku za aktywność w zakresie edukacji artystycznej otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2019 roku – Złoty Krzyż Zasługi.

Oprac. na podstawie: link

***

Zdjęcie

Na zdjęciu: Liliana Kowalska, Bogdan Jankowski w spektaklu „Fontanna Bachczysaraju”, 1981. Fot. Andrzej Tworkiewicz, Teatr Wielki w Łodzi

Zdjęcie

Na zdjęciu: Bogdan Jankowski w spektaklu „Medea”, 1982. Fot. Chwalisław Zieliński, Teatr Wielki w Łodzi

Zdjęcie

Na zdjęciu: Bogdan Jankowski. Fot. archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close